Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Pomoc! Z mého syna dělá nesamostatného balíka! Jak zkrotit rozmazlující babičku?

Pomoc! Z mého syna dělá nesamostatného balíka! Jak zkrotit rozmazlující babičku?

Pomoc! Z mého syna dělá nesamostatného balíka! Jak zkrotit rozmazlující babičku?

Magazín: Rodina a děti | autor: Helena Stejskalová | vydáno 03. 12. 2012

„Néé, já neci plyč od babi!“ křičí tříletý Jiřík, když pro něho večer po návratu z práce přijde jeho maminka. Následuje půlhodinová tahanice, než se pětatřicetileté Martině podaří klučíka přemluvit, aby mohli odejít. Naštěstí je už najedený a tak následuje přesun domů a spát.

Cesta k nesamostatnosti
„Ničí mne to,“ svěřuje se Martina. „Když jsme nesehnali školku, brala jsem jako vysvobození, že se tchýně, která právě odešla do důchodu, nabídla s hlídáním. Jenže teď čím dál víc přemýšlím o tom, jestli jsem udělala správně.“ O malého Jirku je sice skvěle postaráno, babička výborně vaří, čte mu pohádky a vůbec se mu hodně věnuje, ale všechno má jeden háček. „Strašně ho rozmazluje. Nejenže za tu dobu dost přibral, ale stává se z něho nesamostatný balík. Je šikovný, spoustu věcí už uměl sám, třeba si připravil věci na ven, ale teď to odmítá. Babička mu je totiž připravuje sama,“ stěžuje si matka.

Svět se točí kolem dítěte
„Když se jí ale snažím diplomaticky vysvětlit, že by Jirku neměla tolik přecpávat, měla by ho vodit na hřiště mezi děti, aby se trochu otrkal a pěstovat v něm různé návyky, třeba aby si sám uklízel hračky, urazí se,“ dodá nešťastně upracovaná máma. „Domácí vydatná strava je prý to nejlepší, co dítě v jeho věku může dostat, s hraním si vystačí s babičkou a na učení má prý ještě času dost,“ jsou podle Martiny tchýniny argumenty. Nejhorší prý je, že Jirkovi to vyhovuje. Babička ho do ničeho nenutí a všechno se točí kolem

Má všechno, na co ukáže prstem
„Bojím se, že jestli brzy neseženu místo ve školce, stane se z něj rozmazlený spratek,“ vzdychne. Sama ale nemůže nic dělat. Do práce se vrátit musela, aby zaplnila mezeru v už tak dost napjatém rodinném rozpočtu a je ráda, že rodina novou situaci vůbec nějak zvládá. Pozoruje ale, že chlapec si teď doma vynucuje různé věci, což dříve nedělal. „Zvykl si, že babička mu dá všechno, na co si ukáže prstem a chce to i po nás,“ stěžuje si mladá žena. I to přičítá tchýnině působení. Jak tedy vyzrát na babičky, aby nekazily vaše výchovné působení?

Stanovte si pravidla spolupráce
Nejspíš se shodneme na tom, že mít babičku je při dnešních cenách za chůvy skutečně výhra. Jenže, jak napovídají řádky výše, ne vždy je situace ideální. Nic se nemá přehánět, ani rozmazlování, ke kterému mívají babičky sklony. Než se proto rozhodnete využít babiččiných služeb, sedněte si s ní a v klidu si domluvte pravidla hry. I když je to třeba vaše vlastní matka, její a vaše názory na výchovu vašeho dítěte se mohou dost lišit. Je proto dobré jasně stanovit, jak bude spolupráce probíhat.

1. Dohodněte se, kdy a jakým způsobem si budete dítě vzájemně předávat a trvejte na dodržování harmonogramu. Pokud dojde ke změnám, informujte o nich s předstihem.

2. Domluvte se, co bude během návštěvy dítě u babičky jíst. Omezte sladkosti. I když jsou babiččiny koláče ty nejlepší na světě, v žádném případě by je neměla vnukovi servírovat každý den. Zrovna tak zatrhněte, aby mu dávala větší porce, které neodpovídají jeho věku.

3. Pokud dítě chodí do nějakých kroužků, nemělo by je omezovat a vynechávat jen kvůli tomu, že tráví čas u babičky. Dítěti by se měl stále udržovat denní režim jeho aktivit. Rozhodně by neměl vynechávat možnosti setkat se s dalšími dětmi, ať už na různých kroužcích nebo na hřišti. Pěstuje si tím sociální návyky.

4. Zdůrazněte babičce, co nového už vaše dítě umí a nechte ho, aby jí to samo předvedlo. Pokud si už po sobě uklidí rozházené hračky, zaražte babičku, když mu to bude dělat sama. Do vašeho výchovného působení by neměla zasahovat. Nebude-li se oběma stranám ve výchově něco líbit, v klidu si to vyjasněte, nejlépe hned ten den, kdy se událost stane. Neuklízejte žádná nedorozumění pod koberec. Vymstí se to.

5. Pokud je babička zdravotně v pořádku a je schopná to fyzicky zvládnout, nebraňte jí v žádných aktivitách, které dítěti nabídne. Chce s ním jít plavat, do zoo nebo na pěší výlet? Výborně, vám už na to přece nezbývá energie ani o víkendu, i když byste šli hrozně rádi.

Další články z rubriky

Komentáře (5)

Datum Autor Nadpis
02. 01. 2013 EmmaganTeyla babičky (reakcí: 0)
07. 12. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 1)
03. 12. 2012 ladouch . (reakcí: 0)
03. 12. 2012 lidka2 - (reakcí: 2)
03. 12. 2012 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Pro pocit čistoty a svěžesti po celý den!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 27. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Rak

27. 02. 2017 Horoskop Rak

Kolegyně v práci ti přichystají krásné překvapení, které tě dojme až k slzám. Pochopíš, že i když mezi sebou občas má... Celý horoskop

Karta dne

Královna pentaklu
Dnešek bys měla zaměřit na péči o své zdraví a tělo. Pokud již delší dobu přemýšlíš nad změnou stravovacích zvyků a láká tě být na chvíli vegetariánem nebo přejít na r...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, stárnutí i nevěra an...

Byla jsi někdy nevěrná? Nebo někdy někdo byl nevěrný tobě? Ať už jsi byla ty sama hlavní aktérkou nebo tou, které byl...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist