Jdeme do školy! Jak zvládnout první školní den dítěte?

Tak, a je to tady! Z kdysi dávno malého miminka nám teď vyrostl budoucí školák, kterému se otevírá další devítiletá etapa jeho života. Máme pro vás užitečné rady jak zvládnout přípravu malého školáka tak, aby se ve škole cítilo co nejlépe a vás to nestálo nervy.

Vzpomínáte na svůj první velký den? Je to sice dávno, ale určitě si pamatujete, jak jste usedli do lavic a bedlivě poslouchali paní učitelku, jak rozdává první pokyny. Připadali jste si tak dospělí a těšili se na první dny ve škole. Teď je můžete prožívat znovu, ovšem z druhé strany.

Pro dítko je to cesta za novým poznáním, odchází z mateřské školky do úplně nového prostředí, ve kterém se poprvé dostane do situace, kdy po něm bude něco požadováno a ponese určitou odpovědnost. Dostane se do nového ,,školního prostředí“, kde si musí najít své místo a také nové kamarády. Když jej dobře připravíte, možná předejdete budoucím komplikacím.

Důležité je s dítětem o všem mluvit. Vyprávět mu, jak to bude ve škole vypadat, co ho tam čeká, že se nemá vůbec čeho bát. Můžete mu vyprávět také zážitky ze svého prvního školního dne, zdůraznit pozitiva a hezké chvilky, které jste tam prožili. Dítě tak odbourá prvotní strach a začne se do školy těšit. „Vždyť škola je přeci pro šikovné děti, které, když se dobře učí, mohou se stát třeba tou vysněnou sestřičkou nebo paní doktorkou.“ Můžete zdůraznit, že přece už ve škole jednou bylo, u zápisu, takže ví do čeho jde. Uvidíte, že se váš budoucí školák začne postupně do školy těšit.

článek

Nepřehánějte přílišnou přípravu. Znám rodiče, které na děti kladou už od začátku vysoké nároky, učí je psát, dokonce i počítat. Otázkou však zůstává, zda-li to naopak pro dítě není příliš zatěžující a stresující. První školní dny by váš budoucí školák měl prožít v klidu a pohodě a připravovat se tak na učivo, které pro něj může být v budoucnu náročnější. Snižte své nároky a spokojte se s tím, že vaše dítko před usednutím do lavice, bude znát své jméno, pozná čtverec, kruh, či obdélník, vyjmenuje vám dny v týdnu, nebo namaluje postavy lidí, které má nejraději, či odvypráví svou oblíbenou pohádku. Pokud chcete vzbudit u dítetě zájem, můžete jej naučit psát číslo jeho věku nebo začáteční písmeno jeho jména. Nic složitého! Tak vzbudíte zájem a touhu dítěte se něco naučit.

Ještě před začátkem školního roku můžete také svého budoucího školáka seznámit s pravidly, které ho ve škole čekají. Například, že má poslouchat paní učitelku, nesmí nikoho překřikovat, nechá každého domluvit. Každé dítě by také před nástupem do školy mělo znát zásady slušného chování, nebrát dětem něco bez dovolení, za všechno co dostanu také slušně poděkuji, když se budu chtít paní učitelky na něco zeptat, hezky se přihlásím. A stále pravidelně užívat slovíčka ,,prosím“ a ,,děkuji“.

článek

Důležité také je dítě před vstupem do školy naučit určité samostatnosti. A to zejména zvládnout se sám obout, obléci, uvázat si šálu, vybalit a zabalit si věci do aktovky, či správně jíst. Tyhle dovednosti mu cestu prvním školním rokem zajisté usnadní. Také není od věci, když mu necháte prostor, aby si pomůcky do školy chystalo samo. Můžete jej také nechat nosit aktovku, ať si uvědomí, že do školy musí nosit pouze pomůcky, které opravdu potřebuje. Samozřejmě někdy to ovlivnit nejde, občas je toho potřeba tolik, že i samotní prvňáčci tahají těžké aktovky i přesto, že v nich nemají žádné zbytečnosti.

Období základní školy se od té mateřské liší určitým řádem. Nezapomínejte na pravidelný denní režim, důležitý je zejména kvalitní spánek, který by měl být u školáka alespoň deset hodin denně, hlídejte jeho stravovací návyky a pitný režim. Zkuste mu rozdělit den na jednotlivé úseky, kdy tráví čas ve škole, vypracovává domácí úkoly, a pak teprve hry a volný čas. Můžete ho zkusit zapojit do nějakých mimoškolních aktivit nebo mu najít nějaký zajímavý koníček. Ovšem uvidíte sami, jak dítě situaci zvládá. Nelámejte nic přes koleno, je zbytečné na dítě zezačátku klást příliš vysoké nároky. Každý je jiný. Pokud sebe i dítě pečlivě připravíte, není třeba se nástupu do první třídy obávat. Zajisté vše proběhne tak, jak má.

A co vy a první školní den? Pamatujete si na něj ještě? 

Foto zdroj: profimedia.cz

2.9.2013 10:00| autor: Daniela

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist