Matka mi vychovává dítě – co s tím?

Když si dcera založí vlastní rodinu, ukáže se, zda je matka schopna tuto novou roli zvládnout. Některé matky se této změny zhostí tak, že vycházejí svým dcerám vstříc. Někdy však můžou nastat i drobné problémy, kterým se však dá předejít.

Dcery jako novopečené matky tuto pomoc často velmi ocení. Jiné matky však považují novou situaci za výzvu, která má potvrdit jejich rodičovské schopnosti, a začnou do výchovy a péče o dítě nemístně zasahovat. Tyto snahy pak bývají mezi nimi zdrojem nesčetných konfliktů. Jak v této situaci reagovat a uhájit před matkou vlastní prostor?

• Důležité je komunikovat
Mluvte s matkou o svých názorech na výchovu a péči o děti. Vy a vaše matka pocházíte z jiné generace. Rady a postupy, které se nyní doporučují ve výchově dětí, se často liší od těch, které odborníci doporučovali generaci vaší matky. Důležité tedy je s matkou o vašich pohledech a názorech na výchovu dítěte navzájem komunikovat a snažit se ji pochopit.

• Vyjádřete své pocity a názory
Pokud s matkou ve výchovném přístupu nesouhlasíte nebo máte pocit, že vám matka příliš zasahuje do vašeho vlastního prostoru, otevřeně jí to řekněte. Když o tom mluvit nebudete, ovlivní vaše nevyřčené pocity i váš vzájemný vztah.

• Mluvte s matkou s respektem
Když s matkou nesouhlasíte, nenechte se unést emocemi, vyjádřete svůj názor, ale nezapomeňte ho sdělit citlivě a s respektem k ní samotné a k jejím názorům. Každá matka to myslí se svojí dcerou dobře. Budete-li příliš konfrontační, může se matka urazit a váš vztah s ní se jen zhorší.

• Při kritice buďte diplomatické
Když máte dojem, že vám matka zasahuje příliš do vaší výchovy dítěte, nejdříve oceňte její vstřícnost a zájem, vyzdvihněte konkrétní chování, které se vám líbí, a pak teprve mluvte o tom, co vám vadí. Vaše matka tak nebude mít pocit, že dělá všechno špatně a snáze vaše výhrady přijme.

Přes všechny konflikty a komplikace, které se mohou objevit ve vztazích, když se matky příliš angažují ve výchově vnoučat, bývá vzájemné pouto mezi matkou a dcerou velmi silné. Je třeba mít na paměti, že většina matek chce pro své dcery jen to nejlepší a mnohdy si myslí, že jim to nejlepší dávají právě zájmem a péčí o vnoučata. O pocitech a názorech je proto nutné spolu mluvit a tak předejít mnoha zbytečným nedorozuměním.

Připraveno ve spolupráci s babyweb.cz

6.4.2011 6:00| autor: Mgr. Petra Vondráčková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist