5 nejhorších chyb při výchově dětí

„Na dítě by se měly dělat zkoušky,“ říká šedesátiletá žena, matka dvou dospělých synů. „Když jsem byla mladá, nemluvilo se tolik o výchově a psychologii jako nyní. Dodnes mě mrzí, že jsem při výchově udělala řadu chyb a moje děti se potýkaly s nízkým sebevědomím,“ míní možná příliš sebekriticky sympatická žena, jejímž koníčkem se stala právě psychologie.

Jak správně vychovávat dítě – tuto otázku si klade snad každý rodič. Snažíme se vyvarovat chyb, které jsme pozorovali u našich rodičů, ale přesto k nim někdy podvědomě sklouzáváme. Každý občas ujede, ale existují i takové chyby, které se mohou negativně promítnout do osobnosti dítěte a ovlivnit jeho život v dospělosti. Vybrali jsme pro vás pět nejhorších chyb ve výchově, které se rodiče na dětech dopouští.

Nebudu tě mít rád/a

Láska by měla být bezpodmínečná. Bohužel často dítěti říkáme „Když to neuděláš/nepřestaneš zlobit, nebudu tě mít ráda.“ Tato slova mohou dítě velice vnitřně zranit a vypěstovat v něm pocit, že láska je pouze podmíněná. Rodiče by v první řadě měli své dítě milovat i s jeho chybami a nedostatky. Samozřejmě to ale neznamená odpouštět mu cokoli a omlouvat jeho chování za každou cenu.

Jsi zlý, ošklivý, hloupý…

Kritika umí být velmi zdrcující. Pokud dítě budete neustále kritizovat, zaděláváte si na to, že vychováte člověka s nízkým sebevědomím, který si nebude vážit sám sebe a bude si připadat hloupý, neschopný. „Otec mi neustále říkal, že jsem k ničemu. Měla jsem velmi nízké sebevědomí a bála jsem se na veřejnosti promluvit, aby si lidé nemysleli, že jsem hloupá,“ říká osmadvacetiletá vysokoškolačka Anna, která nyní podniká. „Pomohlo mi, když jsem začala pracovat a poznala, že jsem docela šikovná a zaměstnavatel byl se mnou spokojený,“ usmívá se mladá žena.

Jen samé nesmíš a musíš

Nepůjdeš ven, budeš se učit, nesmíš rušit. Přehnané příkazy a zákazy, omezování a vysoké nároky na dítě mohou v dítěti vypěstovat nejen sklony k úzkosti, ale také k potlačované agresivitě. „Doma mi stále říkali napřed práce, potom zábava. Ale té zábavy moc nebylo. Nemohl jsem skoro nic,“ svěřil se třicetiletý Ondřej, který dodnes trpí stavy úzkosti.

[[related]]

Nemám na tebe čas!

Čas je v současné době zaklínadlem. Stále nemáme na něco čas. A bohužel stále častěji i na děti. „Nemám na tebe čas, musím pracovat, abychom měli na nové auto/dovolenou.“ Takovým jednáním učíme dítě, že důležité jsou především materiální věci. Navíc lhostejnou výchovou podle psychologa E. S. Schaefera u dítěte pěstujeme určitou vzpurnost, agresivitu i odmítání sociálních pravidel.

Ať se ti nic nestane.

Extrémní ochranářský způsob výchovy může napáchat na psychice dítěte také velkou paseku. „Naši se o mě pořád báli. Neustále mi volali, kontrolovali. Bylo mi kolikrát hodně trapně,“ vzpomíná třicetiletá Alena. Podle psychologů tento typ výchovy vytváří emoční labilitu, nesamostatnost, poslušnost a závislost.

Jaká je vhodná výchova?

Zmiňovaný psycholog E. S. Schaefer vytvořil čtyři základní typy rodinné výchovy podle míry kontroly dítěte a projevované lásky. Ideální je podle něho tzv. demokratická výchova. Dítě má jistou míru svobody, v rodině panují demokratické způsoby a existuje zde pocit sounáležitosti, tresty jsou vždy zdůvodněné a dítě se určitou částí podílí na rozhodování. Výsledkem je výchova aktivního, nezávislého a tvořivého jedince, který má zdravé sebevědomí, je emočně vyrovnaný a společnosti prospěšný.

Jakou výchovou jste si prošli vy? Podepsala se na vás nějak negativně? A víte už teď, co nikdy nebudete dělat svým dětem?

12.9.2012 8:00| autor: Jana Poncarová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist