Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » 5 nejhorších chyb při výchově dětí

5 nejhorších chyb při výchově dětí

5 nejhorších chyb při výchově dětí

Magazín: Rodina a děti | autor: Jana Poncarová | vydáno 12. 09. 2012

„Na dítě by se měly dělat zkoušky,“ říká šedesátiletá žena, matka dvou dospělých synů. „Když jsem byla mladá, nemluvilo se tolik o výchově a psychologii jako nyní. Dodnes mě mrzí, že jsem při výchově udělala řadu chyb a moje děti se potýkaly s nízkým sebevědomím,“ míní možná příliš sebekriticky sympatická žena, jejímž koníčkem se stala právě psychologie.

Jak správně vychovávat dítě – tuto otázku si klade snad každý rodič. Snažíme se vyvarovat chyb, které jsme pozorovali u našich rodičů, ale přesto k nim někdy podvědomě sklouzáváme. Každý občas ujede, ale existují i takové chyby, které se mohou negativně promítnout do osobnosti dítěte a ovlivnit jeho život v dospělosti. Vybrali jsme pro vás pět nejhorších chyb ve výchově, které se rodiče na dětech dopouští.

Nebudu tě mít rád/a

Láska by měla být bezpodmínečná. Bohužel často dítěti říkáme „Když to neuděláš/nepřestaneš zlobit, nebudu tě mít ráda.“ Tato slova mohou dítě velice vnitřně zranit a vypěstovat v něm pocit, že láska je pouze podmíněná. Rodiče by v první řadě měli své dítě milovat i s jeho chybami a nedostatky. Samozřejmě to ale neznamená odpouštět mu cokoli a omlouvat jeho chování za každou cenu.

Jsi zlý, ošklivý, hloupý…

Kritika umí být velmi zdrcující. Pokud dítě budete neustále kritizovat, zaděláváte si na to, že vychováte člověka s nízkým sebevědomím, který si nebude vážit sám sebe a bude si připadat hloupý, neschopný. „Otec mi neustále říkal, že jsem k ničemu. Měla jsem velmi nízké sebevědomí a bála jsem se na veřejnosti promluvit, aby si lidé nemysleli, že jsem hloupá,“ říká osmadvacetiletá vysokoškolačka Anna, která nyní podniká. „Pomohlo mi, když jsem začala pracovat a poznala, že jsem docela šikovná a zaměstnavatel byl se mnou spokojený,“ usmívá se mladá žena.

Jen samé nesmíš a musíš

Nepůjdeš ven, budeš se učit, nesmíš rušit. Přehnané příkazy a zákazy, omezování a vysoké nároky na dítě mohou v dítěti vypěstovat nejen sklony k úzkosti, ale také k potlačované agresivitě. „Doma mi stále říkali napřed práce, potom zábava. Ale té zábavy moc nebylo. Nemohl jsem skoro nic,“ svěřil se třicetiletý Ondřej, který dodnes trpí stavy úzkosti.

Nemám na tebe čas!

Čas je v současné době zaklínadlem. Stále nemáme na něco čas. A bohužel stále častěji i na děti. „Nemám na tebe čas, musím pracovat, abychom měli na nové auto/dovolenou.“ Takovým jednáním učíme dítě, že důležité jsou především materiální věci. Navíc lhostejnou výchovou podle psychologa E. S. Schaefera u dítěte pěstujeme určitou vzpurnost, agresivitu i odmítání sociálních pravidel.

Ať se ti nic nestane.

Extrémní ochranářský způsob výchovy může napáchat na psychice dítěte také velkou paseku. „Naši se o mě pořád báli. Neustále mi volali, kontrolovali. Bylo mi kolikrát hodně trapně,“ vzpomíná třicetiletá Alena. Podle psychologů tento typ výchovy vytváří emoční labilitu, nesamostatnost, poslušnost a závislost.

Jaká je vhodná výchova?

Zmiňovaný psycholog E. S. Schaefer vytvořil čtyři základní typy rodinné výchovy podle míry kontroly dítěte a projevované lásky. Ideální je podle něho tzv. demokratická výchova. Dítě má jistou míru svobody, v rodině panují demokratické způsoby a existuje zde pocit sounáležitosti, tresty jsou vždy zdůvodněné a dítě se určitou částí podílí na rozhodování. Výsledkem je výchova aktivního, nezávislého a tvořivého jedince, který má zdravé sebevědomí, je emočně vyrovnaný a společnosti prospěšný.

Jakou výchovou jste si prošli vy? Podepsala se na vás nějak negativně? A víte už teď, co nikdy nebudete dělat svým dětem?

Další články z rubriky

Komentáře (17)

Datum Autor Nadpis
14. 07. 2016 F Dřív se dětmi nematlali (reakcí: 0)
11. 01. 2016 Mgr. Jakub Tichý Prosba o pomoc při výzkumu (reakcí: 0)
24. 10. 2014 Monte Vychova deti podla monte mother (reakcí: 0)
18. 10. 2012 lidka2 souhlasím (reakcí: 1)
08. 10. 2012 forjames ... (reakcí: 0)
05. 10. 2012 helenadon don (reakcí: 0)
28. 09. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
18. 09. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
17. 09. 2012 manislava chyby ve výchově (reakcí: 0)
13. 09. 2012 grizlinka - (reakcí: 1)
13. 09. 2012 lucik21 ... (reakcí: 0)
13. 09. 2012 jerenika + (reakcí: 0)
12. 09. 2012 pepina . (reakcí: 0)
12. 09. 2012 Daniela76 Výchova (reakcí: 0)
12. 09. 2012 mipal (reakcí: 0)
12. 09. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
12. 09. 2012 Bobina1 - (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Tom Ford Orchid Soleil - EDP 100 ml

Tom Ford Orchid Soleil - EDP 100 ml

Smyslná vůně...

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 28. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Váhy

29. 03. 2017 Horoskop Váhy

Budeš se cítit naprosto báječně. A stejně tak budeš působit i na své okolí. Muži na tobě budou moci oči nechat a ženy... Celý horoskop

Karta dne

Blázen
Možná se ocitáš v těžké životní situaci, kdy je změna jediným řešením, proto vše, co se ti děje, přijímáš jako výzvu a nepřízni čelíš se vztyčenou hlavou. Můžeš si být...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist