Rovnátka ve třiceti? Jděte do toho!

Pokud k vám byla příroda ohledně vzhledu chrupu poněkud skoupá a ani během puberty jste to nestihla napravit, nezoufejte, nic není ztraceno. Rovnátka jsou v módě a hlavně dokážou zázraky v každém věku.

První krok
Nejtěžší je samozřejmě se rozhodnout. Denně si čistíte zuby před zrcadlem a přemýšlíte, že vám vlastně křivé zuby tak moc nevadí, a přátelé vás ujišťují, že to není žádná hrůza. Navíc, když jste to vydržela do třiceti, tak proč se teď trápit u zubaře… Ovšem sama ze sebe tak úplně dobrý pocit nemáte, na fotkách se zásadně nesmějete a v přítomnosti lidí si při smíchu raději dáváte ruku před ústa.

Ať už je vada našeho chrupu jakákoli, je důležitá právě skutečnost, jak se cítíme. Někomu může dělat starosti jeden zub vystupující mírně z řady ostatních, další si neláme hlavu s celým pokřiveným patrem. Je ale nutné si přiznat, že zdravé a opečovávané zuby jsou naší vizitkou a v současné společnosti (např. na určitých pracovních pozicích) je kladen důraz i na tuto část vzhledu.

Co vás čeká a nemine
Pokud jste se rozhodla, že „do toho jdete“, čeká vás ještě několik kroků. Doporučení ke specialistovi může napsat přímo váš zubař (není ovšem všude vyžadováno) a také většinou nabídne ortodontisty v blízkém okolí. U vybraného odborníka absolvujete potom konzultaci, kde se dozvíte, co by případná léčba zahrnovala. Ještě tady je čas na rozmýšlení, ale když už jste se odhodlala zajít tak daleko, necouvejte. Potom následuje rentgenové a vstupní vyšetření, otisky chrupu a fotografická dokumentace. A již je na řadě sestavení léčebného plánu a může se začít!

[[related]]

Budete potřebovat čas a peníze
V případě větší vady se obrňte trpělivostí a připravte si dostatek financí. V tomto věku se obvykle nevyhnete tzv. fixním rovnátkům, i když si možná ještě pomýšlíte na vyndavací – známá z dětství. Ta vás v některých případech neminou v závěru, kdy je nutné srovnané zuby ještě nějaký čas tímto způsobem „fixovat“. Podle toho, jaký zvolíte typ zámečků (kovové, keramické) a jak dlouho bude celý proces trvat, sáhnete hluboko do peněženky. S tím vším už budete ale seznámena předem, takže žádná větší překvapení by se konat neměla. Například velmi častá dvou až tříletá léčba u dospělých se cenově pohybuje mezi 20 000–25 000 Kč.

Výsledky za to stojí
Počáteční fáze není určitě nic příjemného, zvláště když je kvůli srovnání zubů potřeba některé vytrhnout. První týdny po nasazení rovnátek si trochu bolesti užijete a občas i při posouvání zubů. Ovšem dá se to rozhodně vydržet! Na mírné nepohodlí, které léčbu provází, si zvyknete rychle. Důležité je pečlivé čištění zubů, které by mělo probíhat po každém jídle. Ale to je pro někoho samozřejmé i bez rovnátek. Jinak vás žádná omezení nečekají, až na to, že se nedoporučují některé druhy tvrdých jídel (oříšky, topinky) a jiné si budete muset rozkrájet, než se do nich pustíte (jablko, mrkev apod.).

Výsledky za to ale rozhodně stojí a postupem času určitě nebudete své volby litovat! Představte si ten pocit, až se poprvé naplno usmějete na své okolí a odhalíte krásné rovné zuby…

15.8.2012 12:00| autor: Lenka Šimková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist