Nový trend: Kokosový olej. Skutečně vybělí zuby a zažene akné? Vyzkoušeli jsme za vás!

Vlastně to není nic nového pod sluncem. Kokosový olej je zdraví prospěšný – o tom se ví. Ale tohle je něco jiného, i když i to už tu bylo. Vyplachování úst kokosovým olejem patří mezi metody využívané ajurvédou. Ale svůj comeback slaví tato praktika až dnes. Co je na ní tak zázračného?

Ráno stačí dvacet minut převalovat v ústech kokosový olej a pak obsah pusy vyplivnout. Zdá se vám tato procedura poněkud zdlouhavá? Možná změníte názor, až se dozvíte, k čemu je dobrá. Kokosový olej na sebe údajně váže zhoubné bakterie a jeho kloktání je podle názoru mnohých prevencí proti zubním kazům a zápachu z úst. Ale dokáže prý taky vybělit zuby, a dokonce vyléčit akné, ekzémy a lupénku!

Vnucuje se přece jen otázka: „Není to trochu moc zázraků najednou?“ Jaké jsou názory dermatologů?

Odborníci tvrdí, že na to aby se kokosovému oleji skutečně připisovaly zázračné účinky, by bylo potřeba vědeckých studií. Trochu tedy tiší vlnu nadšení – kolem kokosového oleje se totiž ve světě strhl poměrně velký poprask a stává se trendem v péči nejen o pleť. Nicméně podle dermatologů teoreticky skutečně může mít žádoucí vliv na pokožku tím, že ovlivňuje velké množství bakterií přítomných v ústech. Tyto bakterie, které se pak usadí ve střevech, se teoreticky mohou podepsat na stavu naší pleti.

Stres, nesprávná výživa, nedostatek vlákniny – to se podepisuje na trávicí funkci. Může dojít až k zánětům střev. To vše dohromady přispívá k tvorbě akné, zarudnutí pokožky i k jejímu stárnutí. Podle vědců ale dosud nebylo doloženo, zda a do jaké míry mají vliv bakterie, které se nacházejí v ústech. Je tedy lepší přistupovat k případnému pokusu s lehkou skepsí a nečekat hned zázraky.

článek

Nicméně olej v ústech rozhodně neuškodí, ba právě naopak. Kokosový olej opravdu zmírňuje růst některých nežádoucích bakterií. Navíc příjemný pocit v ústech zůstane po celý den. Vitamin E v něm obsažený může opravdu zklidnit dásně. Jen ta pusa se po dvaceti minutách usilovného kloktání může cítit poněkud unaveně.

A jak to celé funguje? Sklenička o objemu 200 ml stojí kolem sto dvaceti korun. Musíte si koupit panenský kokosový olej, který svou strukturou zdánlivě připomíná sádlo, nicméně na rozdíl od něj příjemně voní. Pak už stačí jediné, vzpomenout si na bobříka trpělivosti a vydržet převalovat hrudku, která velmi rychle roztaje, v puse co nejdéle. Zvládnout se to dá. Odměnou je celkem příjemný pocit v ústech, dovedu si představit, že se tímto dá po nějaké době zbavit nepříjemného zápachu úst.

Kokosový olej se dá použít i jinak. Třeba v kuchyni místo normálního oleje, nebo se jím dá potřít vysušená kůže, při masáži, ale výborný je i jako přírodní lubrikant.

Jak používat kokosový olej

1. Když vstanete, napijte se vody a zuby si vyčistěte dentální nití.

2.  Odměřte lžíci kokosového nebo sezamového oleje.

3. Jde o to nechat olej působit v ústech 20 minut, nemusíte tedy tolik zaměstnávat svaly.

4. V oleji jsou nyní bakterie, proto jej musíte vyplivnout. V žádném případě nepolykat.

5. Pusu vypláchněte vodou a vyčistěte si zuby.

Foto zdroj: profimedia.cz

17.3.2014 10:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist