Zuby jako módní doplněk: Šílenost nebo nový trend?

Že krásné, zdravé a bílé zuby jsou tou nejlepší ozdobou? Tak to dnes už ani náhodou! Realita je někde úplně jinde. Módní trend velí zdobit a zdobit.

Ony ty zdravé bílé zoubky už jaksi nestačí. A nestačily ani dříve. Existují důkazy o tom, že mnohé národy si ten svůj „obyčejný“ bílý úsměv vylepšovaly už v dobách dávno minulých. A dost svéráznými způsoby. Krása se totiž v každém koutu světa měřila a měří odlišně. Budeš koukat, jaké vládly a vládnou trendy.

Žádná bělost, ale čerň!

Tzv. Ohaguro je technika začerňování zubů směsí bylin s železitými látkami. Jejím nanesením na zuby se vytvoří černá vrstva, která ale nemá jen okrasný efekt, ale je účinnou ochranou proti vzniku zubního kazu. Již před stovkou let bylo Ohaguro velmi oblíbeno v Japonsku, kde bylo dlouho výraznou ozdobou osob u císařského dvora a poté se rozšířilo mezi ostatní obyvatelstvo. Také ve Vietnamu jej měli rádi, a úspěch sklízelo začerňování zubů také u mnoha kmenů v Asii, kde jej ještě dnes používají. Pro zmíněná etnika jsou černé zuby stále synonymem krásy.

Když zuby, tak jedině do špičky

Úprava zubů do špičky byla v dávných společenstvích podložena vyšším postavením v kmeni, ale i náboženskými důvody – uctíváním různých božstev, především silných a dominantních „predátorů“. Nejvíce bylo špičatění zubů oblíbeno a rozšířeno v jižní Americe u Mayů, Inků a Olméků. Pak také v Asii, kde trend někde ještě přetrvává. Stejně jako v Indii, na Bali, nebo v určitých částech Afriky. I tady je vnímán trend špičatých zubů jako krásný.

Ozdob si zuby, bělost nestačí!

Zubní ozdoby také nejsou žádnou převratnou novinkou, vyznávali je už před několika tisíci lety i Mayové. A byli v tom doslova mistry, vynikali precizností, kterou jim může dnes kdekdo závidět. Stejnou oblibu mělo „vyšperkovávání“ zoubků zlatem a drahými kameny na Barmě, Filipínách a překvapivě za nedávného komunismu v tehdy sovětském Turkmenistánu a Tádžikistánu.

Boom dnešní doby

Ani dneska již mnohým nestačí krásné bílé zuby a pasovali je za módní doplněk. A tak si zoubky spravují rovnátky. Některé celebrity to vzaly hezky zhusta, aby byly IN, nemají rovnátka jen tak ledajaká, ale rovnou zdobená kamínky, perličkami, zčásti nebo i celá zlatá.

Trendy jsou dnes mimo rovnátek také zlaté zuby vsazené mezi bílé, velmi cool je diamantový zub podle vzoru Lany del Rey, nebo zlatá mřížka na zubech jako nosí Madonna, či zlaté části zubů, jež si pořídili Justin Bieber, Beyoncé a Rihana. Extravagancí zavání diamanty namísto zubů, které předvádí Kanye West nebo diamantové zdobení zubů jako má Kate Perry.

U našinců hodně frčí zdobení zubů kamínky. Kamínky a perličky jsou IN už nejen na řasách, nehtech, v obočí či na tváři, ale nyní i na zubech. Ozdoba se aplikuje speciální technikou, která nepoškozuje zubní sklovinu. A krásný blyštivý úsměv ti vydrží minimálně dva měsíce až rok (i více).

A tramatararááá! Tím nejoriginálnějším trendem doby je malování a tetování na zuby. Původ má v Japonsku, odkud se dostalo do Ameriky, kde vyvolalo doslova „zubní“ šílenství. Američané mu zcela propadli a nechávají si na svých zubech zvěčnit slavné hvězdy. Nejčastěji je to Elvis Presley, Marilyn Monroe, Beatles, nebo i postavy z komiksů či pohádek.

A co ty? Šla bys do zdobení zubů? A jaké by sis vybrala? Pokud nevíš, mrkni do galerie, najdeš tam někdy nápady, které možná ani nepochopíš. 🙂

Zdroj foto: Shutterstock.com, Facebook.com

12.5.2016 4:00| autor: Pavla Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist