Pravdy a mýty o zubní hygieně

Bolest zubů dokáže pěkně znepříjemnit život a patří k těm nejpronikavějším, které čas od času zakusí snad každý z nás. Všichni si přitom poctivě čistíme zuby dvakrát denně, jak nás učili v dětství. Kde tedy děláme chybu? Článek vám možná napoví.

Mýtus: Sklon k zubnímu kazu máme v rodině, a tak mu nezabráním

Přestože jste od přírody ke vzniku zubního kazu náchylnější, neznamená to, že nad svou dutinou ústní musíte zlomit hůl. Pokud si čistíte zuby dvakrát denně, jednou za den použijete zubní nit a nechroustáte sladkosti, váš chrup je chráněn dostatečně.

Pravda: Většina lidí si nečistí zuby správným způsobem
Jaká je tedy správná technika? Nanést na kartáček pastu velikosti hrášku a krouživými pohyby přejíždět po zubech nejméně dvě až tři minuty. Zkusili jste si to někdy stopnout? Je to docela dlouhá chvíle a řada lidí je s čištěním zubů hotová v půl minutě. Přejet by se mělo i po jazyku, jelikož i na něm se drží velké množství bakterií. Jestliže používáte elektrický kartáček, neměli byste na něj moc tlačit, aby se nepoškodila zubní sklovina a dásně.

Mýtus: Citlivost zubů je normální
Jestliže cítíte bolest, když kousnete do něčeho studeného či naopak horkého, pak máte „citlivé zuby“. Normální to ale není a návštěva zubaře je v tomto případě na místě. Může to naznačovat narušenou sklovinu, prasklinu v zubu nebo kaz.

[[related]]

Mýtus: V těhotenství by se nemělo chodit k zubaři
Přesně naopak. Plod si bere z vašeho těla velkou dávku vitamínů a minerálů, a vaším zubům se proto dostává méně kalcia a dalších výživných látek. Hormonální změny navíc mohou způsobit krvácení dásní. Preventivní prohlídky v těhotenství jsou proto důležité, stejně jako zvýšená péče o zuby. Zubaři samozřejmě musíte nahlásit, že jste těhotná – nebojte se, neudělá nic, co by mohlo vás nebo vaše miminko ohrozit.

Pravda: Na výběru zubní pasty nezáleží
Je zcela jedno, nakolik barevný má zubní pasta obal a jak silně je propagovaná v televizi. Všechny schválené pasty obsahující fluorid chrání vaše zuby víceméně stejně. Výjimku tvoří zubní pasty s bělicími účinky – ty opravdu pomáhají odstranit hnědé skvrnky, ale zároveň mohou způsobit citlivost zubů.

Mýtus: Amalgám je jedovatý
Odborníci na toto téma v minulosti svedli bouřlivou diskusi. Vyrojily se teorie, že amalgámové výplně mohou být zodpovědné za vznik neurologických onemocnění, od depresí až po roztroušenou sklerózu. Výzkumy ale nic takového nepotvrdily.

Pravda: Zdravá ústa, zdravé tělo
Problém v ústní dutině může ukazovat na problém i jinde v těle. Chronické záněty dásní jsou například spojovány s cukrovkou a srdečními potížemi. Infekce se zase mohou snadno přemístit i do jiných orgánů. Už z tohoto důvodu by se preventivní zubařské prohlídky neměly zanedbávat a bolest zubů by se v žádném případě neměla podcenit.

28.9.2012 12:00| autor: Jana Rysková
Více o tématu: chrupmýtuszuby

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist