Jak vypadá správný zubní kartáček?

Ze všech stran na nás útočí slogany, že čisté zuby se nekazí. Nakolik je to absolutní pravda, o tom by se dalo polemizovat – někdy je dědičnost či slabá sklovina velmi silným soupeřem, nicméně neuškodí vědět, jak vlastně vypadá správný zubní kartáček.

Začneme několika základními informacemi. Zubaři a zubní hygienisti tvrdí, že kvalitní kartáček je základ. Dokonce se obejdeme i bez zubních past, protože mechanický pohyb kartáčkem nic nenahradí.

Jak dlouho?

Dříve se doporučovaly 4 či 2 minuty, údaje se liší, ale faktem zůstává, že vůbec nezáleží na tom, jak dlouho zuby drhnete, ale JAK je drhnete, čili jsme zase u techniky. Správně vyčištěné zuby jsou hladké jako sklo – pokud po nich přejedete jazykem. Ovšem pozor, nejen zepředu, ale na všech plochách. Někdo tohoto stavu údajně docílí již po minutě čištění. S použitím zubní nitě či mezizubních kratáčků se ale můžete klidně dostat na 15 minut.

Technika čištění

Na kartáček nikdy netlačíme, důležité je používat kartáček měkký, tvrdý v kombinaci s tlakem dokáže sedřít zubní sklovinu. Pouze přiložíme k zubu a jemnými pohyby se snažíme zub vyčistit ze všech dostupných stran.

článek

Výměna kartáčku

Důležitá je opotřebovanost, ač se uvádí z hygienických důvodů zhruba každé tři měsíce vyměnit starý za nový. Ostatně vždy, když se začne kartáček třepit, vlákna nedrží tvar, ohýbají se, je nutno jej vyměnit. Jakmile tedy z vašeho kartáčku už trčí štětiny zhruba 2 mm od těla kartáče, pryč s ním…Čistící efekt je v tuto dobu již malý, naopak roztřepené štětinky pak zbytečně dráždí dásně či poškozují sklovinu.

Ideální kartáček

Ideální kartáček je naprosto obyčejný. Výrobci se sice předhánějí v nejrůznějších „střizích“ štětin, přídavků gumových hejblátek a udělátek, aby efekt byl co nejlepší. Většina zubních lékařů vám však směle doporučí nejměkčí (s označením soft či měkký) kartáček s rovně střiženými štětinami.  Navíc někteří preferují i v dospělosti kartáček dětské velikosti – tedy ten, který má malou hlavičku, protože se s ním lépe manipuluje v ústech. Takovéto jednoduché kartáčky najdete i u těch nejrenomovanějších švýcarských značek hygienických pomůcek – a Švýcaři jsou, kromě jiného, známí i velmi nízkou kazivostí zubů…

Takže měkký, rovný a neustále v dobré kondici!

Foto zdroj: profimedia.cz

31.1.2014 8:00| autor: Renata Petříčková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist