Poznejte umění FORMÁLNÍHO OBLÉKÁNÍ Jde o tvar a linie…

Již v kapitole popisující prohřešky v našem image se lze inspirovat. Oblečení v konzervativním tónu bude vždy formálnější než pro kreativní obory. Jeho hlavními rysy jsou čisté, jednodušší a rovné linie, nepoužívají kontrastních vzorů, barva se omezuje především na tmavou, nezářivou podobu.

Tvar postavy je určujícím prvkem pro výběr oblečení. Nikoli vaše hmotnost. Ale tvar. A také linie. Ty vyvolávají dojem směru, pohybu či prostoru. Pro linie platí tyto zásady:

· Vertikála – budí přísný dojem, vznešenost, rychlost, zužuje
· Horizontála – působí naopak dojmem šířky a klidu
· Kruh – je statický, ukazuje soustřednost, cíl, uzavřenost
· Vlnovka – působí pohybově, nekonečno, nekonvenční

Vzory rozumíme na oblečení stále se opakující motivy různých linií nejen geometrických, ale i rostlinných, živočišných a figurálních.

Dobře se obléknout se nikdo z nás nenaučil žádným instinktem. Tuto vlastnost si vytváříme každý individuálně. Problémem je to, že se nikde na běžných školách ani jednoho typu estetika, vkus a práce s odíváním neučí. Ačkoli se to považuje za součást dobrého image celého úřadu, nikde se pro jeho rozvoj příliš moc nedělá. Zřejmě proto, že jeho důsledky nejsou vidět ihned, ale až po nějakém čase a jsou u každé osoby individuální.

Přitom především vedoucí pracovníci, manageři řídící určitý team, obchodní zástupci a reprezentanti firem na všech úrovních musí prostřednictvím svého image uplatňovat svůj styl řízení. Tendence se obléci do práce co nejpohodlněji a ležérněji je i u nás v česku na postupu. Přitom stále sílí názory, že to, co si kdo na sebe oblékne, je věcí jeho osobního rozhodnutí.

Nepraktikujme nošení obleku na jedno „použití“ – čili do roztrhání. Snažme se mít třeba méně věcí, ale s možností je dobře kombinovat. Včetně aspoň dvou párů bot jenž vypadají k světu.

Příklad:

· Oblečení pro vystoupení ženy: tmavý kostým (NE kalhotový), zřetelné linie, punčocháče ne kontrastní barvy + tmavé lodičky, minimum šperků – ponechat jen náušnice a hodinky, světlejší horní polovina těla – blůza, halenka.

· Oblečení pro vystoupení muže: tmavý oblek, nenápadný vzorek nebo proužek, kvalitní materiál. Košile bavlněná v bílé, krémové či světlejší barvě bez vzoru nebo s jemným proužkem. Tmavé ponožky bez vzorků. Černé polobotky se šněrováním. Kravata jednoduchá, jednobarevná s nenápadným vzorkem. Z doplňků použít pouze hodinky, snubní prsten, manžetové knoflíčky, sponu na kravatu.

· Denní oblečení – ženy: Kostým (i kalhotový), buď v jedné barvě nebo sukni a sako ze stejného materiálu, ale v jiné barvě. Můžeme použít i propínací šaty, ale konzervativnějšího střihu. Košile bez kapes, když vzor tak ne pruhy a květiny. Boty stále sladěny s barvou punčocháčů. Bez zbytečných doplňků.
· Denní oblečení – muži: Můžeme kombinovat kalhoty a sako. Košile ve výraznějších barvách, s proužkem nebo pepito. Může být tmavší než oblek. Kravata nebo motýlek ve výraznějších barvách se vzory. Boty stále šněrovací, možná i jiná barva.

V konzervativním prostředí se tolik nepromítají módní prvky. Takže péřové boa noste dámy raději na oslavy.

Výrazně se na oblečení projevuje, jakou péči věnujeme jeho úpravě a údržbě. Dobře udržované oblečení nám bude sloužit déle.

foto:internet

23.11.2005 12:00| autor: Michal Zachar

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist