Odborníci radí: Jak na klíšťata

Klíšťata přenášející virus klíšťové encefalitidy, se vyskytují po celé České republice a už v březnu se můžeme nakazit touto nebezpečnou nemocí. Můžete se ochráit tím, že nebudete moc chodit ven, nebo se necháte očkovat. Očkovat se dá celoročně, ale nejvhodnější doba pro zahájení očkování je právě nyní.

Klíšťata procházejí stadiem larvy a nymfy, než se promění v dospělého jedince. Délka vývojového cyklu se pohybuje v rozmezí jednoho až čtyř let. Aktivní klíšťata hledající hostitele se pohybují ve výšce do jednoho metru nad zemí zejména v trávě, keřích, na okraji cest, ve stržích, na březích řek a vodních ploch.

Dvoufázové onemocnění
Virus se do našeho organismu dostane slinami klíštěte během několika minut. Nejprve vnikne do buněk v okolí místa přisátí a během krátké doby do mízních uzlin, kde se rozmnoží a putuje dále tělem. Nejvážnější následky má pak jeho přítomnost v mozku.

Nejprve připomíná lehkou chřipku s tradičními projevy, jako jsou bolesti hlavy, únava, horečka, nevolnost, bolest svalů a kloubů. Poté zpravidla následuje období jednoho až dvou týdnů bez příznaků a u některých pacientů dokonce dojde k úplnému uzdravení.

Ve druhé fázi nastupují silné bolesti hlavy provázené horečkou a třesavkou. Nemocný je světloplachý, přidává se nevolnost a zvracení, při poškození nervového systému dochází ke ztuhlosti svalů na šíji, závratím, nervové obrně, poruchám spánku a paměti. U dospělých a starších osob bývají následky onemocnění vážnější než u dětí

Trvalá ochrana
Nakazit se můžeme při rekreačních aktivitách v přírodě, a to i ve vyšších nadmořských oblastech, dokonce i při procházkách v městském parku. Nebezpečí nákazy hrozí také při odstraňování klíštěte ze srsti domácích mazlíčků. Klíšťovou encefalitidou se tak můžete nakazit při rekreačních aktivitách v přírodě, na procházkách, při sportování (cyklistika, běhání, in-line brusle a další), venčení psa, sběru hub a lesních plodů, zahradničení atp.
Nízká proočkovanost obyvatel v České republice ukazuje, že mnoho lidí zatím bere klíšťovou encefalitidu na lehkou váhu. Oproti Rakousku, kde proočkovanost obyvatel činí téměř 90 % a výskyt klíšťové encefalitidy se počítá pouze na několik desítek případů ročně, činí u nás proočkovanost jen 16 %, a v loňském roce bylo zaevidováno bezmála 600 případů klíšťové encefalitidy, a nahlášena byla tři úmrtí…

Správně absolvovaná prevence představuje dvojí očkování brzy po sobě, tj. v období 1 – 3 měsíců, třetí maximálně po roce od druhé dávky a následující přeočkování vždy každých 3 – 5 let. Tento způsob nás před klíšťovou encefalitidou ochrání zhruba 14 dní po podání druhé dávky a při pravidelném přeočkování už prakticky navždy na.

Proč se očkovat právě teď?
Očkovat se můžete celoročně, není pravda, že se očkuje pouze v chladných měsících. Nejvhodnější je ale začít očkování právě teď, abyste před zahájením sezóny výskytu klíšťat byli již plně chráněni. Uprostřed léta však lze využít tzv. zrychlené očkování, kdy se druhá vakcína aplikuje již po 14 dnech.

Nejpoužívanější vakcínou na českém trhu, která se může pochlubit 99% účinností a více než 30letou prověřenou praxí, je FSME-IMMUN (výrobce Baxter). Na lékařský předpis ji získáme jak ve variantě pro dospělé, tak pro děti. Lékaři doporučují zahájit očkování u dětí po ukončení základního očkovacího kalendáře, ale pokud s nimi jezdíte ven, kde mohou klíště chytit, je možné je očkovat již od 1 roku věku. Obě vakcíny mají speciálně broušené ostří jehly pro jemný vpich a minimální bolestivost při aplikaci. Očkovací látku je nutno hradit, ale většina zdravotních pojišťoven na ni poskytuje svým klientům příspěvek. Cena jedné dávky vakcíny je cca 550 Kč.

9.4.2011 12:00| autor: Eva Pavlatová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist