Jak se chránit před chřipkou?

Lze se vůbec útoku chřipky bránit nějak preventivně? V podstatě ano, ale není to ochrana stoprocentní, pouze snížíme riziko, že se nakazíme.

Jak se tedy chřipce co nejvíce postavit na odpor?

Otužováním
Prvním a nejdůležitějším a také nejúčinnějším prostředkem, kterak si posílit imunitu, je otužování. Na něj je ovšem v tuto chvíli už trochu pozdě a rozhodně se o to nepokoušejte ve chvíli, kdy si připadáte byť jen lehce nachlazeni. Otužování posiluje celkovou odolnost organismu a brání i proti lehčím nemocem jako je třeba obyčejné nachlazení. Základem je pravidelná celoroční fyzická aktivita kombinovaná například s každodenním krátkým sprchováním studenou vodou nebo pravidelným pobytem v sauně.

Vitamíny
Říkávalo se, že vysoké dávky vitamínu C dokáží zabránit útoku chřipkového viru. Není to ale pravda, tato pravidla se dnes již považují za přežitek. Přesto je dostatek vitamínu C nezbytným, ovšem nemusíte se předávkovat. Kvalitní a vyvážená strava je také důležitá a dodá i jiné vitamíny a minerály, které opět, tělo posílí. Významným zdrojem vitamínů je Grapefruit, a jak z něho nejlépe vytěžit vitamíny, se dozvíte v článku Grapefruit – co o něm nevíte.

Očkování
Očkování vakcínou proti má mnoho odpůrců a také příznivců. Pravdou však je, že každý rok se očkuje vakcínou, která je vytvořena na základě dosud známých chřipkových virů a předpokladů, jaký vir by asi tak mohl letos zaútočit. Protože chřipkový vir je velmi variabilní, tak každý rok útočí trošku jiný kmen a očkování nikdy nezabrání útoku právě tohoto viru, protože o něm ještě nikdo nic neví.

Ovšem imunita očkováním získaná, zabrání komplikacím u chřipkové nákazy a zmírní i závažnost onemocnění. Hodí se tedy nejlépe pro osoby nejvíce ohrožené, staré či chronicky nemocné. Tady by však měl váš zdravotní stav nejlépe posoudit lékař. Odpůrci naopak tvrdí, že případné očkování je kvůli jeho proměnlivé účinnosti zbytečným zatížením imunitního systému právě v době, kdy by měl být nejvíce silný a aktivní.

Protichřipkové léky
Antivirotika jsou léky, které ničí viry, speciálně pak viry chřipky. Nejčastěji se užívají k akutní léčbě chřipky v případě, že hrozí komplikace a lék se musí podat do 48 hodin od prvních příznaků, jinak ztrácí účinnost. Jeho úkolem je zničit viry v těle, a tak napomoci uzdravení organismu. V určitých případech lze tyto léky v nižších dávkách používat jako prevenci proti útoku chřipky. Ale o tom musí rozhodnout odborník a tato léčba není hrazena zdravotními pojišťovnami.

Omezení kontaktů s lidmi
Vyhnout se nákaze znamená minimalizovat možnost nákazy vůbec. A tak se doporučuje v první řadě nenavštěvovat místa, kde je velké množství lidí, divadla, kina, společenské akce a ve výčtu se někdy zapomíná také na hypermarkety a osobně bych určitě zdůraznila ještě čekárny praktických (a někdy i specializovaných) lékařů, protože tam se shromažďují lidé právě nemocní, často právě akutně nemocní a tudíž infekční. Rady, jak vyzrát na chřipku, najdete v článku 10 rad, jak vyzrát na chřipku.

Nepodávejte si ruce, nelíbejte se, po návratu domů si ruce důkladně myjte a při pobytu v rizikovém prostředí se nedotýkejte úst, nosu, obličeje… infekce se do těla dostává ústy nebo nosní sliznicí.
Nemusíte-li, raději do rizikové oblasti nechoďte. Pravdou však je, že nemoc si snadno přinesete z práce, z tramvaje, z chodby společných prostor vašeho domu apod… Stoprocentně se nákaze vyhnout nelze.

21.12.2009 12:00| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist