Poznej svého nepřítele! JAK POZNÁME CHŘIPKU A PROČ JE TAK ROZŠÍŘENÁ

Slovo chřipka se v těchto dnech skloňuje ve všech pádech, ale často máme jen velmi laické představy o tom, co to vlastně znamená. Rýma, kašel, škrábání v krku, teplota… to všechno se dnes považuje za chřipku. Ve skutečnosti ne každý z těchto příznaků musí nutně znamenat, že trpíte touto rozšířenou nemocí. Když už nás ale ohrozí, je důležité s ní umět včas zatočit.

Proč je chřipka tak rozšířená

Uvádí se, že každý rok chřipkou onemocní více než půl miliardy lidí po celém světě. Přitom vůbec neplatí, že by lidé žijící v teplém podnebí na tom byli lépe. Stejně jako u nás, i jinde se pravidelně objevují chřipkové epidemie, mluví se dokonce i o pandemiích.

Problém je v tom, že chřipku způsobuje virus. Ten má velmi jednoduchou stavbu a snadno a neuvěřitelně rychle se množí, k čemuž využívá aparát napadené buňky. Přitom se často stane, že samotný virus „zmutuje“. Jeho „potomek“ má pak díky odlišnému genetickému vybavení trochu jiné vlastnosti, jinak se projevuje a často je imunní vůči lékům, které dosud na jeho předka platily. Proto, ačkoliv na léčbu chřipky existuje řada preparátů, se s touto chorobou utkáváme znovu a znovu jen s částečným úspěchem.

Jak se tedy pozná chřipka

– příznaky se objevují náhle ze dne na den a různě se kombinují
– projevují se bolesti hlavy, svalstva nebo kloubů
– doprovází ji únava, suchý kašel, škrábání v krku nebo řídká rýma
– často se objeví zimnice a žaludeční potíže

Prevence šetří tělo i peněženku

„Ne, teď nemůžu být nemocná. Mám moc práce, moc placení, nemám na to čas ležet v posteli.“ Také jsou vám tato slova povědomá Není divu, takhle uvažuje snad každý pracující člověk v České republice. Čas jsou peníze, a to zejména čas, který v případě nemoci strávíme v posteli, v čekárnách u lékaře nebo přecházením nemoci, která se nám stejně dřív nebo později vrátí. V porovnání s tím jsou finance, které dáme do prevence, velmi malou a o to výhodnější investicí.

Nejlepší prevencí proti chřipce je včasné očkování. Problémem ovšem je, že ne každý z nás se dává rád píchat injekční jehlou, že si na očkování v době, kdy je aktuální, ani nevzpomeneme a také to, že nás chrání vždy proti určitému zpravidla nejrozšířenějšímu virovému kmeni, ale proti jiným zůstáváme bez ochrany.

Co tedy dělat v době chřipkových epidemií

Jedna z nich – ta jarní – nás ostatně v příštích týdnech nepochybně zasáhne. Otužujte se, zdravě jezte a užívejte také enzymové přípravky.

Léčit, nepřecházet!

Chřipka napadá všechny, nejsnadnější kořistí jsou ale staří a oslabení lidé. Už proto se nevyplatí ji přecházet – vrátí se znovu a je tím silnější, čím jste vy po prvním útoku slabší. Toto onemocnění poté, co napáchalo škody ve vašem krku, nose a hlavě, se může neblaze projevit i na srdci nebo plících (tam způsobuje známý zápal plic).
Toho se ale nemusíte obávat, pokud zasáhnete hned při prvních potížích. V době chřipkových onemocnění se také víc než jindy vyplatí dbát na správnou životosprávu, aby byl organismus na nápor virů připraven. Jakmile se objeví některé z příznaků, pokud možno zůstávejte v teple a v klidu a pijte hodně tekutin. Asi není potřeba připomínat, že důležitý je také příjem vitamínů, nejlépe v přirozené formě. A protože je chřipka opravdu silný nepřítel, vytáhněte z rukávu eso – enzymovou terapii.

Martin Stanko
enzymová terapie Wobenzym

11.4.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist