Dovolená: Ve zdraví tam i zpět

Bakterie a viry. Pouhým okem sice viditelné nejsou, ale dovedou v lidském organismu napáchat pěknou pohromu. A každým rokem se tisíce českých turistů potýkají s infekčními chorobami. Nebuďte mezi nimi!

Více než dva tisíce nemocných s infekčními chorobami, včetně dětí starších pěti týdnů, končívá každým rokem na Infekční klinice Fakultní nemocnice Plzeň. Některé nemoci pacienti ovlivnit nemohou, ale za některé si mohou sami.

Dovolená snů v dalekých zemích může mít nepříjemné, ba tragické následky. Stačí přitom málo – dodržovat zásady hygieny, s neznámými partnery provozovat pouze chráněný sex a proti nebezpečným chorobám se chránit očkováním nebo speciálními léky. Bez rizika však není ani ten, kdo se vydá do české přírody.

Před cestou pro rady i pro injekci

Nejvíc cestovatelů vyjíždí do světa v letních měsících, ale například do Afriky nebo Jižní Ameriky vyrážejí velmi často na podzim nebo na přelomu zimy a jara. „Právě v tomto období je naše Centrum pro cestovní medicínu a vakcinaci často vytíženější než v létě,“ potvrzuje MUDr. Jana Táborská, Ph.D., přednostka Infekční kliniky. Turisty, kteří do centra zavítají, chválí, i když přiznává, že někteří se zřejmě příliš pečlivě radami odborníků neřídí. Velmi ji pak mrzí, když na klinice potkává ty, kteří lehkomyslně vyrazili do světa bez očkování či preventivních protimalarických léků. A už vůbec nedokáže pochopit některé tuzemské i zahraniční cestovní kanceláře, které svým klientům tvrdí, že do exotických destinací žádnou profylaxi nepotřebují a že jim nebezpečí infekčních nemocí nehrozí. „Každý rok máme dva až tři pacienty s malárií. Jedná se o velmi vážné onemocnění, které může dokonce skončit smrtí.

Opatrně s léky proti průjmu

Ne nadarmo nás rodiče nabádali – umyj si ruce! Na cestách to platí dvojnásob. V méně civilizovaných zemích bychom měli používat jen tu balenou. „S balenou vodou bychom si měli rovněž čistit zuby. Nabádáme cestovatele, aby si v exotických zemích nekupovali jídlo na trzích nebo na ulicích. Mělo by být vždy čerstvě připravené a dostatečně tepelně zpracované. Ovoce jen to, které lze umýt nebo omýt a oloupat,“ popisuje přednostka.

Pokud se cestovatel průjmu přece jen nevyhne, doporučuje lékařka především doplňovat tekutiny, protože každý průjem způsobuje dehydrataci. Na doplnění tekutin jsou však vhodné i iontové nápoje, které obsahují soli. „Často se mne cestovatelé ptají na protiprůjmové prostředky. Musím však upozornit na to, že žádný z nich není úplně ideální, některé z nich mají dokonce při infekčních průjmech kontraindikace. Pokud jsou podány léky zpomalující peristaltiku, pak mikroby mohou delší dobu působit na střevní sliznici a vyvolat zde závažnější zánětlivé změny. Celé onemocnění pak trvá déle nebo je komplikované. Když už protiprůjmové léky zvolíme, tak pouze takové, které omezují sekreci vody do střeva,“ zdůrazňuje Jana Táborská.

Nemocí špinavých rukou je rovněž žloutenka typu A. Za téměř pět let existence Centra pro cestovní medicínu a vakcinaci se zde léčilo osm turistů se žloutenkou. Zbytečně, protože vakcinace existuje. Každý, kdo míří do méně civilizovaných dálav, by měl očkování podstoupit. Na klinice je možné očkování rovněž kombinovanou vakcínou proti žloutence typu A a B, které je vhodné i v případech, že lidé cestují do exotických zemí za prací nebo na dlouhodobý pobyt. Typ B se totiž přenáší buď krví, nebo pohlavním stykem.

Nebezpečí číhá všude

Nejvíc pacientů, kteří po návratu ze světa vyhledali ošetření na Infekční klinice, bylo z Afriky. „Odtud, ale i z dalších zemí si přivezli nejčastěji právě malárii, parazitární choroby, průjmy, kožní postižení i pokousání divokými zvířaty. Jeden pacient se za posledních 16 let zasloužil o ojedinělý import cholery do Čech. V roce 2002 sjížděl jeden mladík v Thajsku řeku na raftu, bohužel se převrátili a on se nalokal vody z řeky. Po návratu do Čech u nás skončil právě s cholerou,“ popisuje odbornice. Ani tuto chorobu, kterou známe v našich zeměpisných šířkách spíše z historické literatury, tedy nelze podceňovat.

Abychom onemocněli nějakou nebezpečnou či nepříjemnou nemocí, nemusíme ale jezdit daleko do světa. Klíšťata přenášející klíšťovou encefalitidu a lymskou boreliozu čekají ve stále větším množství v na nejrůznějších místech v lesích i parcích. Objevují se dokonce i tam, kde se dříve běžně nevyskytovala – například vysoko v Krušných Horách či Krkonoších. To, že zdravotníci intenzivně volají po tom, abychom se nechali očkovat proti klíšťové encefalitidě, má svůj vážný důvod. Tato nemoc může totiž zanechat trvalé následky v podobě ochrnutí i na všechny čtyři končetiny a v extrémním případě může skončit i smrtí.

Potrápit ale dovede i obyčejná chřipka. Také proti této nemoci nabízí centrum očkování. „Očkujeme i proti řadě dalších nemocí, jako jsou břišní tyfus, žlutá zimnice, cholera, vzteklina či meningokoková infekce typu C. Aplikujeme rovněž vakcínu proti planým neštovicím, rakovině děložního čípku a tak bychom mohli pokračovat. Především však je naším cílem, aby k nám našli cestu cestovatelé, kteří se chystají za exotikou, a poradili se, jaká nebezpečí na ně číhají a jak se proti alespoň některým z nich mohou chránit,“ uzavírá přednostka.

Centrum pro cestovní medicínu a vakcinaci FN Plzeň funguje od roku 2003. Pro pacienty je otevřené každý všední den mezi 7–9 hod. a mezi 13–15.30 hod.

18.6.2008 12:00| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist