Je-li vlhko, útočí komáři a klíšťata

Po vydatných nočních lijácích a následném oteplení se stala naše obydlí a příroda tím pravým rejdištěm pro nejrůznější a pro člověka velmi nebezpečnou havěť. Vedle klíšťat jsou to především komáři, kteří nás ve dne v noci otravují bzukotem a štípáním. K tomu, že komáří štípnutí pílí a svědí, je tu ještě nebezpeční takzvané "Valtické horečky".

Jedná se o běžnou virovou nemoc, kterou lze přirovnat k nachlazení s teplotami do 39 °C. Doprovázena je zejména bolestmi kloubů, hlavy a krku, způsobuje také silnou nevolnost. A je nebezpečná především pro děti, kteří mají přece jen o poznání slabší imunitní systém.

Nejbezpečnější obranou proti komárům a klíšťatům je pochopitelně očkování. Jenže vakcín je nedostatek. A tak musí přijít na řadu repelenty. Jaké ale vybrat? V případě klíšťat vybírejme látky s nejvyšším obsahem DEET (tady vede jednoznačně OFF! před Diffusilem). Proti komárům je zase nejúčinnější látka zvaná Icaridin (nejvyšší obsah této „protikomáří“ látky má přípravek Autan). Ta nás před štípanci spolehlivě ochrání.

Repelenty je možné nastříkat jednoduše přímo na oblečení. K odpuzení hmyzu je to dostatečná ochrana. Přesto je třeba postřik repelenty jak proti komárům, tak proti klíšťatům, po zhruba třech hodinách opakovat. Při pocení je dokonce doba jejich účinnosti ještě kratší.

„Většina z nás se naprosto mylně domnívá, že nás komáři – ale i klíšťata – ohrožují jen v horkém létě,“ varuje před nebezpečím MUDr. Dagmar Hulínská CSc. ze Státního zdravotního ústavu Praha. „Jenže ono na ročním období zase tak moc nezáleží. Rozhodující je, zda je venku vlhko a teplo. Nejnebezpečnější je tedy doba, kdy zaprší a pak následují dva tři horké dny. To pak komáři, ale třeba i klíšťata, neobvykle ožijí. Přitom jsou silněji infikována než v jiných obdobích. A proto pro člověka nebezpečnější.“

Existují i takzvané lidové recepty na obranu proti komárům. Většinou ale moc nefungují, i když za vyzkoušení jistě stojí. Komáři prý, stejně jako upíři, nesnášejí česnek. Nakonec, také sají krev. Odpuzuje je ale prý i cibule či máta, účinné je také údajně postavit do okna muškáty, rozmarýn a nebo balkónová rajčata.

13.9.2007 12:00| autor: Jaromír Pohan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist