Největší mýty o klíšťatech

Nejvíce infikovaných klíšťat se vyskytuje na území České republiky a jejich počet rok od roku stoupá a s tím stoupá i počet nakažených. A víte, že klíšťovou encefalitidou se lze nakazit nejen přímo od klíštěte, ale také např. pitím nepasterovaného mléka? Jak správně vyndat klíště a kde si na jejich přítomnost dát největší pozor? Přinášíme vám seznam největších mýtů a polopravd, které o klíšťatech kolují.

Kde a kdy se klíště vyskytuje?

Mýtus: Klíšťata žijí pouze v lesích a mohou na vás skočit ze stromu.

Výskyt klíštěte je sice opravdu nejvyšší v listnatých a smíšených lesích, neznamená to ovšem, že na něho nemůžete narazit třeba na sídlišti. Obezřetní byste měli být všude tam, kde jsou traviny vyšší než 20 cm. Ze stromu na vás ale neskočí. Klíště se pohybuje v relativně nízkém prostoru do jednoho metru nad zemí, kde číhá na procházející kořist (člověk, pes, kráva). Ke svému životu potřebuje vlhkost, takže se hojně vyskytuje i na březích vodních toků a ploch. Statistiky uvádějí, že 90 % nakažených lidí se věnovalo v době kontaktu s klíštětem práci na zahradě, kempování nebo pěší turistice. Na zahradě proto udržujte co nejnižší trávník a na podzim spalte shrabané listí, pod kterým klíšťata přezimují.

Mýtus: Nejvíce klíšťat se vyskytuje uprostřed léta.

Klíšťata nemají ráda teplo, ale především vlhko. Při extrémně vysokých teplotách jim vlhkost chybí a tak se schovávají pod zem. Největší výskyt je proto na jaře – od března do června a potom na podzim –  od září do zimy, dokud nepřijdou mrazy.
Jak klíště odpudit?

Mýtus: Nemám sladkou krev, klíšťata na mě nepůjdou.

Je pravda, že klíšťata se řídí čichem a vnímají pach lidí, vyzařované teplo a vydechovaný oxid uhličitý. Traduje se, že pot mění složení po požití piva a česneku a jeho pach pak klíště odpuzuje, ale žádné výzkumy nepotvrdily tuto souvislost. Odpuzuje je pach repelentů, ale jelikož časem vyprchají, ochrana není trvalá. Vyzařované teplo a vydechovaný oxid uhličitý ovlivní jen místo, kam se klíště zakousne.

Mýtus: Když se obléknu do světlého oblečení, klíšťata to spolehlivě odpudí.

Barva oblečení nemá pro klíště žádný význam. Pravdou je, že na světlém oblečení máte šanci klíště zahlédnout a můžete ho odstranit dříve, než se zakousne. Klíšťata se hůře zachycují na hladký materiál a špatně po něm šplhají. Nejvhodnějším oblečením do přírody proto jsou dlouhé světlé treckingové kalhoty, nejlépe s gumou přes kotníkovou botu nebo s nohavicemi zastrčenými do ponožek.

Jak nejlépe odstranit klíště?

Mýtus: Klíště nejdříve pokapeme olejem a potom vytočíme po směru hodinových ručiček.

Pokud klíště pokapete olejem, nebo namažete krémem, udusíte ho. Vyhráno ale nemáte. Klíště se nepustí, naopak vyvrhne do rány obsah svého trávicího ústrojí, čímž zvýšíte jen riziko možné nákazy. Klíště tedy v žádném případě ničím nenatírejte. K jeho vyjmutí pak nepostačí ani otáčivý pohyb proti či po směru hodinových ručiček. Klíště se má odstraňovat pinzetou nebo speciálními kleštěmi kývavým pohybem (vyviklat). Po odstranění je nutné místo pečlivě vydezinfikovat.

Mýtus: Klíště se při vyndávání nesmí přetrhnout, jinak hrozí nákaza.

Nákaza infikovaným klíštětem probíhá okamžitě, jakmile klíště začne sát krev, protože zároveň vypouští do našeho organismu své sliny s infekcí. V samotných kusadlech nákaza není. Přetrhnete-li při vydávání klíště, vaše tělo si s kusadly poradí podobně jako s třískou.

Mýtus: Jakmile se nakazím, je nutné nasadit antibiotika.

Klíšťová encefalitida je virové onemocnění a na viry antibiotika nepůsobí. Na virové onemocnění neexistuje léčba, léčí se pak pouze příznaky nemoci.
[[related]]
Kdy je nejlepší nechat se očkovat? A před čím vás vakcína neochrání?

Mýtus: Očkovat lze pouze v zimě.

Očkování proti klíšťové encefalitidě je možné provést kdykoliv v průběhu roku. Liší se pouze interval aplikace mezi první a druhou dávkou – v létě se zkracuje na 2 týdny, zatímco v zimě se jedná o období 1–3 měsíců. Nejpoužívanější vakcínou je FSME-IMMUN 0,5 ml/0,25 ml BAXTER, která má 99% účinnost s více než 20letou prověřenou praxí. Na lékařský předpis ji získáte jak ve variantě pro dospělé, tak pro děti od 1 roku věku. Vše o ní i a příspěvcích, které poskytují některé zdravotní pojišťovny, se dozvíte na www.pozorkliste.cz.

Mýtus: Malé děti se neočkují.

Vakcína FSME-IMMUN je k dostání i ve formě určené pro děti od 1 roku. Pokud děti často lezou v trávě na zahradě, kde se klíšťata vyskytují, nebo je na ně může přenést váš pes, měli byste o očkování uvažovat a o vhodnosti očkování se poradit se svým pediatrem nebo v očkovacím centru.

Mýtus: Očkování má nežádoucí účinky.

Očkovací látka proti klíšťové encefalitidě je vysoce bezpečná. Jsou známé lokální nežádoucí účinky, které se mohou objevit po podání vakcíny: zarudnutí, otok, mírná bolest v místě vpichu, apod. Po první dávce se může v ojedinělých případech objevit i teplota nad 38°C, popřípadě s bolestmi hlavy, nevolností a zvracením. Tyto příznaky obvykle velmi rychle odezní. Podávání dalších dávek bývá prakticky bez shora uvedených nežádoucích příznaků.

Mýtus: Po očkování na mě klíšťata nepůjdou a vakcína mě ochrání před všemi nemocemi, které přenášejí.

Očkovací vakcína proti klíšťové encefalitidě vás ochrání jen před touto nemocí. Na lymskou boreliózu očkovací látka zatím neexistuje. Očkování nezabrání ani tomu, aby se na vás klíště nepřisálo.

Mýtus: Očkování je příliš drahé

Cena za jednu dávku včetně aplikace se pohybuje v rozmezí 550–700 Kč, což v poměru s možnou ztrátou zdraví, čerpáním nemocenské, zhoršením kvality života a dalšími nepříjemnostmi představuje zanedbatelnou částku. Po prvních 3 dávkách už stačí pro zachování obranyschopnosti přeočkování jednou dávkou po 3–5 letech.

28.2.2012 4:00| autor: Wanda

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist