Jak ochránit děti před žloutenkou

V celé populaci onemocní žloutenkou typu A nejčastěji děti do věku 10 let. Ptáte se, jak nejlépe ochránit své dítě? Odborníci se shodují, že účinnou prevencí proti žloutence typu A je očkování. V dubnu a květnu na něm ušetříte až 400 Kč.*

Nakazit se žloutenkou typu A je relativně snadné. Virus je totiž velmi odolný a při pokojové teplotě dokáže přežít kdekoliv, ať už na oblíbené hračce, v jídle či nápoji.

K přenosu viru stačí, aby se vaše dítko dotklo úst rukama, ve kterých před chvílí drželo virem kontaminovaný předmět, nebo snědlo virem napadené jídlo. Nutnou součástí prevence je dodržování hygieny.

Nehrozí riziko i vašemu dítěti?
Nejmenší děti si často potřebují všechno osahat a vyzkoušet. Nejlépe i ochutnat. Bohužel není v moci rodičů ohlídat dítě 24 hodin denně, aby si tu a tam něco nevložilo do úst, natož aby mohli kontrolovat přítomnost nečistot či virů. Navíc se děti pohybují v kolektivech (jesle, školky, školy), kde se viry šíří snadněji a rychleji.

Ochrana proti žloutence typu A se vyplatí i začínajícím školákům. Žáci jezdí na výlety či tábory. Na podobných akcí je nutné počítat se sníženou hygienou. Umývárny i jídelna je obvykle sdílena několika desítkami dětí. Pro šíření infekčních nemocí vč. žloutenky typu A jde o ideální prostředí.

„Děti jsou pro onemocnění žloutenkou typu A nejrizikovější skupinou. Dostat ji je velmi snadné. Až třetina pacientů, a to nejen dětských, ale i dospělých, uvádí, že neví, kdy a kde se nakazila,“ říká MUDr. Stanislava Šimková, primářka Infekčního oddělení FN Thomayerovy v Praze.

Efektivní ochrana očkování
Vakcína Havrix Junior je u nás v současné době jedinou dostupnou vakcínou vyvinutou speciálně pro děti od 1 roku do 15 let. Vakcína vázaná na lékařský předpis se podává ve dvou dávkách. První ve zvoleném termínu, druhá kdykoliv v období od 6 do 12 měsíců po první dávce.

Účinky očkování nastupují 2 – 3 týdny po první dávce. Při aplikaci obou dávek podle uvedeného schématu trvá ochrana proti žloutence typu A nejméně po dobu 25 let. V průběhu dubna a května lze obě dávky vakcíny koupit s 20% slevou*. Většina zdravotních pojišťoven zatím na očkování proti žloutence A přispívá, některé i částkou 1 000 Kč.

Soutěžte se žloutenkami
Více informací o žloutence a prevenci v podobě očkování naleznete na webových stránkách www.zloutenky.cz. Po dobu slevové akce se zde zájemci také mohou zapojit do soutěže a zkusit odhadnout počet nemocných žloutenkami v ČR.

*Sleva 20 % je poskytnuta na vakcínu na úrovni výrobce a je platná v období od 1.4.2011 do 31.5.2011 nebo do vyprodání zásob.

25.4.2011 12:00| autor: Komerční prezentace

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist