Inspirace: Balkon plný květů

Kdo by nechtěl mít třeba i na sebemenším balkónku krásné, barevné květiny? Ráno, při kávě vás může mámit jejich vůně a večer při západu slunce se zase můžete kochat nádhernými barvami. Pojďte se tedy podívat, jak si na balkóně vypěstovat nádherné, květinové převisy…

V první řadě je důležité vědět, jak se která rostlinalétě chová a jak moc snese nebo nesnese slunce a teplé počasí. To je vlastně základ, na který pak stačí naroubovat jen pár dalších chytrých rad a balkon plný květin vám může začít říkat pane.

Koukněte, na kterou stranu balkon máte. Pokud na sever nebo na východ, je pravda, že jste to zrovna příliš nevyhráli, protože budete muset počítat s tím, že na balkon svítí spíše méně. I tady se ale dá vykouzlit doslova džungle, jen je třeba vědět, které rostlinky pořídit.

Sever a východ halí rostliny do stínu
Hledejte logicky ty rostliny, které mají rády stín. Volte fuchsie. Jejich barevná škála dokáže dát balkonu skutečný šmrnc, proto jich můžete rovnou nakoupit víc a uvidíte, jak se chytnou. Balzamínky, begonie nebo kapradiny stinné místo taky ocení.

Neobejdete-li se bez vlastních bylinek, na severní nebo východní straně se bude určitě dařit pažitce, petrželi nebo řeřiše, ale i citronové trávě nebo mátě. Východní strana většinou přeje bylinkám víc než severní. Ostatní druhy by ale ve stínu mohly strádat.

Západ a jih milují slunce
Máte-li balkon na dvě zbývající strany, tedy na západ nebo na jih, určitě jste si stihli všimnout, že sluníčko se mu rozhodně nevyhýbá, naopak na něj pálí téměř celý den. V tom případě jsou správnou volbou hlavně muškáty, ale například i zeleninarajčata nebo papriky, které potřebují slunce i ke sladké chuti, ale taky třeba fazolové lusky, ovoce pak jahody.

okrasných květin se bude na jihu líbit petúniím, surfiniím nebo třeba lilku jasmínokvětému, durmanu, lobelkám nebo verbeně. A z bylinek volte typicky jižní bylinky, které rostou v Itálii nebo Francii, takže například tymián, bazalku, oregano, šalvěj, rozmarýn nebo majoránku.

Pozor na zálivku, musíte ji přizpůsobit
I v případě, že víte, co na svůj balkon nasadit, nemáte vyhráno. Je třeba si všímat, jak moc rostliny potřebují zálivku. Pokud máte balkon na jih, ale stojí před ním strom, který jej na dvě hodinky zastíní, jste určitě v jiné situaci, než pokud na balkon slunce pálí nepřetržitě od jedné odpoledne až do večera.

Čtěte také:

Altánek na spaní nebo postel s nebesy?

Krása divokých trvalek ve vaší zahradě

Jak si najít v zahradě svůj relaxační kout

Dávejte také pozor na to, kdy zaléváte. Pokud rostlinám dopřejete studenou spršku během rozpáleného poledne, nemusely by se z toho vzpamatovat. Možná nebudete úspěšní hned ze začátku, ale nevěšte hlavu. Vyzkoušejte, kterým rostlinám se jak daří a zkuste se poučit z chyb. A uvidíte, že balkon jen pokvete.

Připraveno ve spolupráci s Magazinzahrada.cz

16.8.2011 12:00| autor: Martina Gajdošová

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist