Neobvyklé květinové dárky – dorty

Na oslavu narozenin nebo jiného významného dne nemusíte jako gratulanti přijít s klasickou kyticí anebo tradičním pečeným dortem, ale můžete překvapit oslavence nebo spíše oslavenkyni krásným dortem, který bude vytvořen ze živých květin. Na požádání takové dorty již poměrně běžně vyrábějí i v květinářství, ale vy si můžete vyrobit doma také takový a vlastnoručně.

Čerstvé květiny neodkladně po příchodu domů uložte zbavené listů do vázy s vodou. Připravte si ostrý nůž, mělkou nádobu s vodou, stuhy k dekoraci, aranžovací hmotu (zelený Florex) na živé rostliny a dortový podnos. U růží odstraňte nejen listy, ale i trny, u ostatních květin všechny listy, které by při kontaktu s vodou iniciovaly vznik hniloby.

Ideálními květinami pro přípravu květinových dortů jsou chryzantémy s menšími květy, karafiáty, astry, drobnokvěté růže, hortenzie a plody červené třezalky. V dortových dekoracích vypadají zvlášť kouzelně v bílé, růžové, žluté, světle zelené a béžové barvě. Ve floristické aranžovací hmotě nasáklé vodou vydrží dostatečně dlouho jako čerstvé.

článek

Aranžovací hmotu – kostku rozřízněte na půl a vzniklou krychli ořežte ostrým nožem tak, aby vznikl nižší válec. Vzniklý válec položte na vodu v mělké nádobě a vyčkejte, dokud se celý nenasákne vodou. Do vody jej nevtlačujte, vytvořily by se uvnitř bubliny. Připravte si podnos na dort nebo jinou nepropustnou podložku, na kterou nasáknutý válec aranžovací hmoty položíte.

Nyní si připravte květiny, zůstat mají pouze hlavičky jednotlivých květů s 4 – 5 cm stonkem, ostatní části rostlin pro tuto dekoraci neupotřebíme. Pro spodní část dortu je lepší vybrat mohutnější květy, jako například velkokvěté karafiáty. Tyto květy postupně zapichujeme do hmoty dokola spodního okraje aranžovací hmoty, a to v pravidelných vzdálenostech, tak aby pokryly místo vedle místa a neprosvítala mezi nimi aranžovací hmota. Pro druhou vrstvu květů vybereme odlišnou barvu květin, opět to mohou být karafiáty. Zapichujeme je na těsno květ vedle květu a vytvoříme dokola celého válce opět květinové vrstvy, tentokrát 2. Tak máme zakryté boky dortu a přistoupíme ke zdobení horní části dortu. Tam můžeme použít pro dekorování zase jiný druh květin například chryzantémy. Některé květy mají plošší tvar a snadněji zaplní celou plochu. Zapichujeme je opět rovnoměrně a výzdobu ukončíme zapíchnutím středového květu.

článek

Dorty můžeme zboku ozdobit stuhami, nahoru dát svíčky nebo jahody, případně třešně. Velmi pěkně také působí na horní ploše bílé karafiáty, které vypadají jako šlehačka nastříkaná na dort. Se zdobením si můžete opravdu vyhrát. Využít vícero různých druhů květin, nebo jen jeden druh v různých barvách. Případně použít oblíbené květiny oslavence či oslavenkyně.

Uvidíte, že takovýmto netradičním vlastnoručně vytvořeným dárkem uděláte velkou radost.

Foto zdroj: profimedia.cz

19.9.2013 8:00| autor: Zuzana Bohdalová
Více o tématu: dardortkvětinyslavnost

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist