Dušičky versus Halloween: Co je víc in?

Nemůžete se rozhodnout, jestli se zapojíte do věncového šílenství na hřbitovech nebo si před dveře postavíte vyřezávanou dýni? Vlastně na tom ani nezáleží, zda zůstanete věrná naší nebo americké tradici, poctu mrtvým vzdávají obě.

Komerce až na prvním místě

Zarytí odpůrci slavení amerických tradic u nás proklínají Valentýna, Santa Clause i Halloween jako čistě komerční záležitost. Pro obchodníky je bez pochyby každá příležitost k sezónním nákupům vítaná, ale není vlastně jedno, jestli nakoupíte hřbitovní svíčky, věnce a umělé květiny, nebo dýni a pár halloweenských ozdob?

Podle statistik kupuje dušičkovou výzdobu devadesát procent lidí. Záplava kýčovitých umělých květin je pro obchodníky každoroční finanční injekcí, podobně jako Mikuláš nebo třeba Velikonoce. Zastánci Halloweenu si výzdobu také většinou kupují. Jen málokdo vyřezává vlastní výpěstky ze zahrádky.

Co bylo dřív?

Existuje několik teorií, jak se oba svátky vyvíjely a navzájem ovlivňovaly. Dušičková i halloweenská tradice ale nejspíš vycházejí z keltského svátku Samhaim, během kterého se stírala hranice mezi světem živých a mrtvých. Také zapalování svíček a lucerniček pochází od Keltů. Každopádně všechny tři svátky spojuje vzpomínka na mrtvé, tajemno a zapalování ohňů (ať už svíček nebo dýňových lucerniček).

článek

Americké novoty

Ti, kteří odsuzují Halloween jako „americké novoty“, jsou tedy na omylu. Halloween je tradice srovnatelně stará jako naše Dušičky a navíc není jen americká, protože se slaví v řadě anglicky mluvících zemí.

Pravda ale je, že Halloween není náš. Na rozdíl od halloweenského pojetí, kdy se připomíná svět mrtvých obecně, si čeští dušičkáři v tento čas vyšperkují jen hroby svých blízkých. Dušičky u nás patří k spíše k těm soukromým svátkům bez koledníků a davového šílenství. I když při pohledu na hřbitovy přeplněné živými návštěvníky by se o tom davovém šílenství dalo také polemizovat.

Halloween pro malé, Dušičky pro velké

U dětí vede jednoznačně Halloween, protože je pro ně mnohem lépe pochopitelný. Lákavá výzdoba z veselých i strašidelných dýní, čarodějnic a duchů je to pravé pro dětskou fantazii. Jen těžko se dětem vysvětluje, proč by měly jít s námi na hřbitov zapálit svíčku na hrobě někoho, koho ani neznaly nebo si na něj nepamatují.

Naopak ti, kteří už mají na koho vzpomínat, to rádi udělají. Podobně jako pohřby, tak i tento svátek pomáhá živým vyrovnat se s odchodem mrtvých. Navíc je v tom i kousek romantiky, tradice a historie.

A co vy? Máte doma vydlabanou dýni nebo vyzdobíte rodinný hrob? Také má pro vás čas Dušiček svoje kouzlo? Pokud dáváte přednost Halloweenu, pak mrkněte do naší fotogalerie a nechte se inspirovat naší strašidelnou výzdobou.

Foto zdroj: profimedia.cz

31.10.2014 12:00| autor: Hana Dragounová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist