Inspektor Columbo definitivně dořešil své případy

Americký herec Peter Falk, proslulý především rolí televizního detektiva v ošuntělém baloňáku, zemřel ve čtvrtek ve věku 83 let, po několika letech narušených Alzheimerovou chorobou.

O kariéře herce dlouho nesnil. Nezdála se mu moc vhodná pro kluka z Bronxu, co musel vyrůstat za těžkých časů hospodářské krize 30. let, jako jediné dítě východoevropských židovských imigrantů. Kariéra ve finančnictví, která následovala po vystudování politologie, cestách po Evropě a dalším studiu veřejné administrace, mu přišla jistější. Ale taky moc nudná. Proto nakonec podlehl naléhání jedné z profesorek z univerzity, že by se měl stát hercem.

První role, co kdy dostal, ještě v divadelním představení na střední škole, byl detektiv. A právě tak se Falk proslavil především, díky postavě Columba, jemuž propůjčil nejen svůj vlastní pršiplášť, ale i ošuntělý šarm člověka z chudých poměrů. Poprvé si ho zahrál ve čtyřiceti a myslel, že to bude jednorázová práce. Ale rodina s dvěma dcerami potřebovala nějak živit, a tak Falk po čase souhlasil se seriálem. V průběhu 70. let se kromě hraní podílel i na jeho produkci, scénáři a režii. Za tu dobu se taky stal multimilionářem, nejlépe placeným a taky neznámějším americkým televizním hercem. A to mu říkali, že se do televize nehodí, kvůli svému pravému oku, které mu spolu s nádorem lékaři odoperovali už ve třech letech.

I když z Columbova pláště už ho nikdo nevysvleče, Falk si s úspěchem zahrál i jiné role. Na začátku 60. let byl dvakrát nominovaný na Oscara. Patřil ke kamarádům a spolupracovníkům významného amerického režiséra Johna Cassavetese, objevil se v bláznivé komedii Velký závod nebo v romanci Nebe nad Berlínem, kde hrál Petera Falka, co dokáže cítit přítomnost andělů. Proto jeden z jeho kolegů na zprávu o jeho smrti zareagoval: „Jak mnoho filmových fanoušků ví, Falk už byl anděl. Zbytek je jenom papírování.“

28.6.2011 12:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist