Femina.cz » Magazín » Zábava » Dnešní noc bude tajuplná a plná kouzel. Halloween je tu!

Dnešní noc bude tajuplná a plná kouzel. Halloween je tu!

Dnešní noc bude tajuplná a plná kouzel. Halloween je tu!

Magazín: Zábava | autor: Sára | vydáno 31. 10. 2012

Patříte k těm, kteří neuznávají žádný ze svátků, které se u nás dlouho neslavil? Nechcete přijmout za své něco, co přišlo ze západu a co je plné dýní, strašidel a masek? Pak vězte, že Halloween má podstatně delší tradici, než si myslíme a navíc má magickou moc. Pojďte s námi kouzlit…

Troška historie a jak vlastně svátky vznikly?
Mohou za to Římané? Kdoví…
První slavnost Všech svatých uspořádali po zasvěcení Římského chrámu Pantheonu Panně Marii a svatým mučedníkům. Stalo se tak 13. května 609 a na počest svěcení se uspořádala velká slavnost Všech svatých. Dříve býval tento chrám pohanský a patřil olympským bohům. Svátky Všech svatých se velmi brzy rozšířily i do Říma, kde se slaví pravidelně již od 9. Století. Naše známé Dušičky jsou vzpomínkou na všechny zemřelé a jejich památka se slaví od 10. století.

Za co může papež Bonifác IV.?
Jako správný křesťan pochopil, že mít neomezenou politickou moc, je velmi lákavé a tak se chtěl zbavit všech pohanských zvyků - místo Samhainu, vytvořil z gruntu nový svátek – Všech svatých, který měl nahradit staré zvyky našich předků. Jenže ti nebyli hloupí a tak se až do 16. století slavily svátky dva.

Co se děje dnes a co se dělo kdysi?
V tyto dny lidé vzpomínají na ty, kteří s námi už být nemohou, nosí na hroby květiny a zapalují svíčky. V minulém století se pekly „dušičky“ pečivo, které připomínalo zakroucené hnáty – kosti nebo také obrácené písmenko S. Tímto pečivem se obdarovávali žebráci, pocestní, tuláci a chudí lidé. Lidé se modlí za mrtvé a zapálené svíce jsou symbolem života, jako důkaz nesmrtelnosti naší duše. Na hroby by se neměly dávat umělé květiny, ale to už dávno lidé nedodržují. Živé květiny vystřídaly papírové nebo umělohmotné, které svoji barevností připomínají cirkusové šapito.

Jak slavili Keltové?
Svátek Samhain se slaví v takzvaný „čtvrtící den“ (tedy den v půli mezi rovnodenností (den stejně dlouhý jako noc) a slunovratem (na severní polokouli nejkratší den a nejdelší noc).  V tomto čase se otevírá brána mezi světy. Mrtví mohou sem a živí zase tam, je to začátek nového keltského roku a oslavy nepřipomínaly ani trošku naše Dušičky.
Je to také spojení s nejvyšším keltským bohem a bohyní. V tuto dobu se světili noví kněží a pro Druidy to byl velmi významný den. Vykonával se také posvátný sex, který byl určen pouze pro vysvěcené kněží a kněžky. Početím měl vzniknout nový život, kdyby bůh byl zabit v boji. Narození chlapce byla pojistka, aby mohl vzniknout jeho nový následovník.

V tomto období se také zapalovaly ohně na spálení a ochranu před zlými duchy. Velmi důležité bylo, vyčlenit místo u stolu, pro mrtvého. Hodně se v tuto dobu jedlo a pilo, Keltové si uměli svátky patřičně vychutnat. Věděli, že zima bude dlouhá a proto přemýšleli, které zvířata nechají a které zabijí. Nezapomínali také na bohy a nosili jim oběti -  jídlo. Dělaly se také figuríny ze slámy a do těch se symbolicky vkládalo všechno špatné, co se v uplynulém roce nashromáždilo. Figuríny se házely do ohně a lidé tak vstupovali do Nového roku, čistí. Keltové zapalovali před domy spoustu malých ohňů a proto se na Dušičky zapalují svíčky, aniž by lidé tušili proč tomu tak je. Ohně se zapalovaly mimo jiné i proto, aby k jejich domu našli cestu mrtví předci a otevíralo se okno na západ.

Malé kouzlo pro vás: Vyrobte si malou hadrovou panenku a vložte do ní vše, co vás po celý rok trápilo a sužovalo. Na bezpečném místě, zapalte malý oheň a panenku spalte. Nebojte se toho, nezáleží na tom, jak panenka vypadá, důležitý je význam a také důvěra v provedený rituál. Na důkaz díků vhoďte do ohně váš nejoblíbenější kousek jídla a pití. Tak vstupujete do Nového roku čistí bez starostí a trápení.

Foto: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (12)

Datum Autor Nadpis
05. 11. 2012 manislava halloween (reakcí: 0)
01. 11. 2012 Peggy89 halloween (reakcí: 0)
01. 11. 2012 Daniela76 Halloween (reakcí: 1)
01. 11. 2012 lucik21 ... (reakcí: 0)
01. 11. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
31. 10. 2012 terkalinova :) (reakcí: 0)
31. 10. 2012 lidka2 Halloween (reakcí: 1)
31. 10. 2012 vivonikas - (reakcí: 0)
31. 10. 2012 Tecireg ... (reakcí: 1)
31. 10. 2012 gambis ... (reakcí: 1)
31. 10. 2012 pepina . (reakcí: 0)
31. 10. 2012 crazygirlusy Halloween (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Goldwell Lak na vlasy pro objem Stylesign Volume

Goldwell Lak na vlasy pro objem Stylesign Volume

Maximální fixace a dlouhotrvající objem!

Testy kosmetiky: Vlasová | vydáno 09. 12. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Býk

11. 12. 2016 Horoskop Býk

Dnes na tebe dolehne to, co jsi tak úspěšně dlouho zametala pod koberec. Budeš nucena vyřešit problémy v partnerském ... Celý horoskop

Karta dne

Sedm pohárů
Přehnané starosti ti mohou pořádně zamotat hlavu, na chvíli si budeš připadat, že jsi na všechny problémy sama. Nepropadej beznaději, je to pouze ve tvé mysli, když se...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Výklady karet, láska i Vánoce aneb Nový t...

Taky už tě tak stresuje, jak nezadržitelně se Vánoce blíží? Začínáš panikařit, protože ještě nemáš nakoupené všechny ...

Celý článek

Módní policie

Bydlete lépe s Living.cz

TOPlist