Femina.cz » Magazín » Bydlení » Kuchyňské přístroje – pomáhají, nebo jen zabírají místo?

Kuchyňské přístroje – pomáhají, nebo jen zabírají místo?

Kuchyňské přístroje – pomáhají, nebo jen zabírají místo?

Magazín: Bydlení | autor: Lenka Šimková | vydáno 08. 01. 2013

Technika ovládá naše domácnosti už mnoho let. Nabídka různých kuchyňských „pomocníků“, kteří slibují usnadnění vaření, se stále rozšiřuje. Které si pořídit, a které jsou naopak zbytečné?

Prostorové možnosti
Při uvažování o tom, zda si nějaký přístroj do kuchyně opatříme, nás limitují ve většině případů kromě finančních také prostorové možnosti. Běžně se již počítá s elektrickými spotřebiči, jako je lednička, myčka, mikrovlnná trouba a další, ale ty už dávnou nejsou jedinými, které nám usnadňují život. Proto je dobré se ještě před nákupem kriticky porozhlédnout po kuchyňské lince a dalších příslušných plochách. Opravdu se nám sem další šikovná mašinka vejde? Určitě budeme mít jiné možnosti v panelákovém bytě než v novém domku, kde jsme s velkou kuchyní počítali.

Stravovací návyky
Zamyslete se také nad vaším životním stylem v posledních letech. Jaká jídla nejčastěji vaříme? Experimentujeme, nebo se naopak držíme osvědčených receptů? Stravujeme se během týdne v restauracích či jídelnách a na vaření zbývá jen víkend? Nebo trávíme v kuchyni každý den mnoho času? Zveme opětovně návštěvy a pořádáme párty? I tyhle okolnosti nám napoví, zda vyhlídnutý přístroj využijeme, nebo upadne brzy v zapomnění.

Jak tedy vybrat?
Pojďme se nyní podívat, jací pomocníci se v kuchyni hodí ve většině případů, a u kterých si zakoupení pečlivě rozmyslet.

Dvě stálice
Do této kategorie patří jednoznačně remoska. Možná ji vlastníte dokonce po své babičce jako já. Nedám na ni dopustit, a jakmile doslouží, určitě po ní v obchodě sáhnu znovu. Mezi její hlavní výhody patří snadná příprava pokrmů, nízká spotřeba elektrické energie, jednoduchá obsluha i údržba a pohodlné skladování. Ani pořizovací náklady nejsou velké. V kuchyních se také tradičně uplatňují váhy. Dnes si můžeme kromě mechanických pořídit i digitální. Nejsou příliš náročné na prostor, ovšem přiznejme si, že hektická současnost čím dále více přeje vaření „od oka“, případně hrnečkovým receptům a podobně. Konzervativní kuchařky mají navíc množství surovin například do oblíbených moučníků už vychytané.

Kávovary
Kromě klasické rychlovarné konvice oceníte v kuchyni kávovar zejména v případě, že často zvete návštěvy. Našlehané kapučíno, latté či presso určitě vypadá lépe než obyčejná rozpustná káva nebo turek. Pokud jste ovšem nejraději sami a vystačíte si s posledními jmenovanými, nenechte se zlákat reklamou. Kvalitní kávovary bývají náročnější na prostor i finance.

Domácí pekárny
Již několik let je trendem domácí pečivo. Nedivím se, v obchodech jeho kvalita stále klesá a navíc často projde mrazákem, než se k nám dostane. Pekárny pro domácí použití tudíž na své popularitě neztrácejí. Kromě toho si v nich zaděláte i na knedlíky a připravíte lahodný džem z domácích surovin.

Grily
Pochoutky z grilu už nejsou jen výsadou léta. Nabídka „vnitřních“ grilů je bohatá. Mezi mnoha druhy doporučuji zejména kontaktní. Kromě masa, ryb a zeleniny v něm připravíte třeba i opečené brambory, ale rovněž sendviče a topinky. Ušetříte tak za další přístroje.

Odšťavňovače
Slouží k přípravě lahodných a prospěšných šťáv z ovoce a zeleniny. Jsou ale náročné na prostor, údržbu i finance. Pořiďte si je, když to myslíte opravdu vážně se zdravým životním stylem, jinak vás jejich užívání nejspíše odradí a budete mít opět jednu poličku zbytečně zaplněnou.

Zmrzlinovače, jogurtovače
Tady je rada jednoduchá. Spočítejte si, kolikrát do roka dostanete chuť na zmrzlinu a kolik jogurtů sníte. Jestli u vás panuje zvýšená spotřeba obou potravin, můžete se nad jejich pořízením zamyslet.

Elektrické nože, struhadla, kráječe
K těmto vymoženostem existuje ve většině případů mechanická varianta. Záleží jen na tom, zda se v dané situaci vyplatí vytahovat elektrický přístroj, nebo si poradit ručně. Pokud potřebujete zpracovat větší množství surovin, určitě si ráda práci usnadníte. V případě, že často vaříte jen sama pro sebe, je to zbytečné. Řešením je také robot, který umí od každého něco, ale zase bývá náročnější na sestavení, údržbu i prostor.

A na jaký přístroj nedáte dopustit vy, a který byl naopak zbytečnou investicí?

Další články z rubriky

Komentáře (13)

Datum Autor Nadpis
05. 02. 2013 glady Pekárna (reakcí: 1)
01. 02. 2013 marienka 34 Pomocníci (reakcí: 0)
14. 01. 2013 Viky Spotřebiče (reakcí: 0)
12. 01. 2013 krockovapavla :) (reakcí: 0)
09. 01. 2013 lucik21 ... (reakcí: 0)
08. 01. 2013 pepina . (reakcí: 1)
08. 01. 2013 lidka2 + (reakcí: 0)
08. 01. 2013 manislava pomocníci do kuchyně (reakcí: 0)
08. 01. 2013 manislava pomocníci do kuchyně (reakcí: 0)
08. 01. 2013 ladouch . (reakcí: 0)
08. 01. 2013 11789 :-) (reakcí: 0)
08. 01. 2013 Bobina1 - (reakcí: 1)
08. 01. 2013 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Fenjal Krémový deodorant roll-on pro citlivou pokožku Sensitive 48H

Fenjal Krémový deodorant roll-on pro citlivou pokožku Sensitive 48H

Snižuje podráždění pokožky...

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 16. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Kozoroh

17. 01. 2017 Horoskop Kozoroh

Dnes se rozhodneš změnit svůj život od základu. Než se však pustíš do těch radikálních změn, raději si o tom promluv ... Celý horoskop

Karta dne

Kolo štěstí
Důvěřuj v přirozený běh života, jedno náročné období je u konce, možná ještě necítíš úlevu a stále jsi ve vleku smutných událostí, ale věř, že zlepšení již přichází. Z...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Hubnutí podle horoskopu, selfie i barva r...

Znamení horoskopu o nás vypovídá hodně, ať už se nám to líbí nebo ne. A protože my máme tajemno, horoskopy a výklady ...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist