Digestoře – jak správně vybrat

Odsavač par, čili digestoř je nezbytnou součástí moderní kuchyně. Postará se o odsátí par a pachů vznikajících při vaření a moderní modely mají nejen vysoký výkon, ale také tichý chod a často kuchyň přímo zdobí.

A už zdaleka neplatí, že v nabídce je jediný typ k zavěšení nad kuchyňský sporák odlišující se maximálně levým, pravým či zadním vývodem. Druhů je opravdu hodně, přesně tolik, kolik možností nabízí vaše fantazie při tvorbě nové kuchyně.

Ostrůvkové či komínové pro moderní kuchyně

U kuchyně s ostrůvkem je možné umístit sporák přímo do ostrůvku, který je situován ve volném prostoru. Výhodou je například to, že kuchař při vaření může snáze komunikovat s okolím. Pro tuto pozici jsou odsavače dražší, avšak… téměř vždy vynikají kvalitním výkonem a krásným vzhledem.

Máte-li přímo z kuchyně odtah na komín, je dobrou volbou použít komínový odsavač par, který lze pořídit v kovovém vzhledu, ale dokonce i ve skleněném. Komínový typ se hodí do větších kuchyní, potřebuje kolem sebe dost místa. Vyniká opět vysokým výkonem, stejně jako luxusní varianta odsavačů teleskopických či štěrbinových se spodním odtahem. To je záležitost spíše výjimečná a věnují se jí jen kvalitní značky a odtah vzduchu  nasyceného párami je veden potrubím směrem dolů, je na to tedy nutno pamatovat už při stavbě domu.

Klasika – volte pečlivě!

Nástěnné odsavače, odsavače s plochým krytem či jednoduché ventilátorové moduly, které lze jednotlivě vestavět do tvarovaných krytů či komínů. Zde si musíme dávat pozor hlavně na dobrou koupi ne zrovna nejlevnějšího modelu, ale digestoře s velkým výkonem. Hlučnost digestoře může být také velmi nepříjemná a v obchodě ji ani správně neposoudíte díky všeobecnému šumu.
Odtahové digestoře jsou lepší, vzduch odchází do ventilace, necirkulační nepotřebují připojení na odtah a vzduch se čistí přes uhlíkové filtry a pak se vrací do místnosti. Nemají však příliš velký výkon a častá výměna filtrů také není levnou záležitostí.

Kvalita něco stojí

Chcete-li opravdu digestoř používat denně, pak na něm nešetřete, věnujte pozornost výkonu a hlučnosti a připravte si minimálně 9.000,-Kč a kupte si raději odsavač širší, cca 90 cm, který lépe pohltí páry, pokud vaříte například na více plotýnkách najednou.

foto: Gorenje, Zanussi

11.1.2008 12:00| autor: Renata Petříčková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist