Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Jak skloubit práci a těhotenství?

Jak skloubit práci a těhotenství?

Jak skloubit práci a těhotenství?

Magazín: Rodina a děti | autor: Mgr. Martin Prokeš, babyweb.cz | vydáno 11. 01. 2011

Pokud jste zaměstnaná a otěhotníte, je nutné připravit se na to, že váš vztah k zaměstnání se s těhotenstvím značně promění. Období gravidity je plné psychických i fyzických změn a výkyvů jimž se zkrátka musí většina ostatních věcí podřídit, nebo alespoň přizpůsobit. A jak je tomu v případě vykonávání jakékoliv práce?

Únava, problémy se soustředěním, čas od času bezdůvodný smích, případně poplakávání. S tím se nedá nic dělat, a proto je užitečné tyto projevy provázející těhotenství zkrátka přijmout jako fakt a naučit se s nimi žít.

Několik opatření, jak se nezbláznit

Nejprve se zamyslete nad tím, jestli nelze využít vašeho zákonného práva a nenechat se převést na lehčí práci. To platí zejména u profesí, které jsou fyzicky nebo duševně extrémně náročné. Takže pokud obchodujete na burze, prořezáváte stromy nebo jste třeba dispečerkou letového provozu, vřele vám doporučuji v zájmu zdraví vašeho i vašeho potomka, dohodnout se se zaměstnavatelem a přejít na práci méně náročnou.

Pokud jste byla zvyklá, že během dne stihnete určité penzum práce, pak doporučuji denní dávku snížit tak, abyste se na konci dne necítila jako obtloustlý, ale vymačkaný citrón. Velikost snížené dávky práce si opět nejlépe určíte sama.

Necítíte-li se příliš dobře, je nejlepší jít za svým lékařem a vymámit z něj rizikové těhotenství – pak můžete zůstat doma a pracovní nároky sledovat v televizi, jako zajímavý problém někoho jiného.

Domácnost počká
Dalším trikem, jak si poradit s pracovními nároky je, že začnete více odpočívat. Především bych doporučil omezit péči o domácnost. Jste-li zvyklá přijít z práce domů, vyluxovat utřít prach, uvařit, vyprat a pověsit a nakonec vyžehlit tři pračky prádla, doporučuji toho zanechat.

Několik rad do začátků: váš partner umí také prát. Neutřený prach v bytě na vás pár dní počká. Žehlit se musí jenom některé kusy prádla, například pánské košile. Nosíte vy pánské košile? Luxovat každý den je holý nesmysl, jednou za měsíc je až až, a to váš partner zvládne.

Poslouchejme sebe
Dále bych doporučil naslouchat svým potřebám. Pokud přijdete ve čtyři, nebo pět hodin domů a chce se vám spát – spěte. I kdyby vám to přišlo divné, poslechněte se. Dostanete hlad mimo dobu, kdy jste zvyklá jíst? A to se vám určitě stane, najezte se.

Pokud budete mít dojem, že se na vás kolegové dívají divně, zeptejte se jich. Moje zkušenosti sice říkají, že těhotné ženy se těší zvýšené toleranci, ale pokud byste měla smůlu a narazila na někoho, kdo tak úplně nerozumí vaší situaci, je užitečné si s ním o tom promluvit.

A na závěr doporučení pro podnikatelky a osoby samostatně výdělečně činné: Vzhledem k tomu, že první půlrok po porodu budete mít plné ruce práce s potomstvem, je nepravděpodobné, že byste mohla v té době pracovat. Dokonce i v případě, že na mateřskou půjde váš partner, je dobré počítat s třemi až šesti měsíci výluky z práce.

Těhotenství tedy využijte k předání činností, jež předat lze a k ukončení těch, u kterých to nejde. Sice to na nějaký čas přibrzdí rozvoj profesního růstu, ale to malé za to stojí, věřte mi.

 

Připraveno ve spolupráci s babyweb.cz

Další články z rubriky

Komentáře (11)

Datum Autor Nadpis
28. 08. 2014 Veronika práce a těhotenství (reakcí: 0)
14. 10. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
14. 10. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
14. 10. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
29. 09. 2012 oftpwlvdeco mGcqUt <a href="http://lvawbjnekndg.com/">lvawbjnekndg</a> (reakcí: 0)
28. 09. 2012 Allayna This info is the cat's pjamaas! (reakcí: 0)
26. 09. 2012 aknela11 jak (reakcí: 0)
25. 09. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
21. 06. 2011 nenulda ... (reakcí: 0)
29. 04. 2011 stepanecka Já se chystám.... (reakcí: 0)
02. 03. 2011 Grei práce a těhotenství (reakcí: 2)

Testy kosmetiky

Mary Kay Intenzivní hydratační krém

Mary Kay Intenzivní hydratační krém

Pro pocit úžasné hebkosti a měkkosti...

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 20. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Panna

23. 01. 2017 Horoskop Panna

Pokud narazíš na škarohlída, který se ti bude snažit zkazit jinak báječný den, nemilosrdně mu zabouchni před nosem a ... Celý horoskop

Karta dne

Tři poháry
Máš nejvyšší čas začít slavit a věnovat se alespoň na malou chvíli jen sama sobě a svým potřebám. Máš pocit, že žádné nemáš? Omyl! Samozřejmě, že máš a jako žena si mů...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, láska i módní přešla...

Taky ti připadá, že to všechno nějak moc letí? Leckdo ještě ani nestihl odstrojit vánoční stromeček a už nám startuje...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist