Velikonoce ve světě: Tradice i bláznivé zvyky

Svátky jara, koleda, probouzení přírody i křesťanství – to vše jsou Velikonoce, které právě přicházejí. Jak je slavíme u nás, asi víš, ale máš tušení, co je typické pro finské, řecké nebo maďarské Velikonoce? Některé tradice tě pobaví, jiné možná trošku vyšokují.

velikonoce-ve-svete-1100x618.png Zdroj: Shutterstock.com

Velikonoce u nás

Kromě čtyř dnů volna, kdy si můžeme užívat pohodu a pohádek v televizi, znamenají pro nás Velikonoce také barvení vajíček, pečení beránků a mazanců, zaplétání pomlázek a hodování. Co není pro ostatní národy úplně pochopitelné, je tradice šlehání dívek pomlázkou. Někteří na to pohlíží jako na barbarský zvyk a někde to dokonce odsuzují jako násilí na ženách, nicméně u nás už jsme si na to zvykli a my, ženy, přijímáme vyšlehání jako něco, co nám zajistí po celý rok zdraví a krásu.

Maďarsko tak trošku naruby

Zatímco u nás se úderem poledne karta obrátí a ženy jsou ty, které smáčí koledníky studenou vodou nebo je polijí voňavkou, v Maďarsku je to naopak. Tam muži polévají ženy studenou vodou, aby byly po celý rok zdravé a hlavně plodné a pak na ně stříkají voňavky.

Čarodějnice ve Finsku

Stejně jako u nás se před svátky jara vydávají finské děti na vrbové proutky. Nepletou z nich ale pomlázky, ale zdobí je pírky a v kostýmu čarodějnice s pomalovanými tvářemi pak vyrážejí na koledu. Stejně jako naše děti si domů přinesou čokoládová vajíčka.

Draci na Bermudách

Pokud bys zavítala na Velikonoce na Bermudy, rozhodně si s sebou nezapomeň vzít papírového draka. To je totiž zdejší zvyk. Pouštějí tu barevné draky. Jak tento zvyk vůbec vznikl a co má společného s Velikonocemi? Je to jednoduché, když se tu kdysi britský učitel snažil dětem vysvětlit, co to vlastně takové Velikonoce jsou, názorně jim předvedl právě s drakem, jak vypadá takové nanebevzetí.

Na Filipíny raději ne

Filipíny o Velikonocích rozhodně ne, zdejší zvyk je totiž hodně podivný. Lidé, kteří zhřešili a chtějí učinit pokání, se totiž nechávají přibíjet po vzoru Ježíše Krista na kříž. Nechají si natlouct hřebíky do dlaní i se bičovat. Zlaté naše mrskání pomlázkou, co myslíš?

Čtěte také:

Anglie a hledání vajíček

V Anglii mají děti Velikonoce spojené s hledáním vajíček, která jim schoval po zahradě nebo po domě velikonoční zajíček.  A čím dál častěji se objevuje tento zvyk také v našich končinách.

Německá ochrana před blesky

To v Německu mají zvyk opravdu zvláštní. Majitel domu se snaží přehodit vejce přes střechu někomu z rodiny na druhé straně. Pokud ten vejce chytí, znamená to, že se jim povedlo na celý rok ochránit dům od zásahu bleskem. Kolik na to padne vajíček a jak moc je tahle ochrana účinná, netušíme.

Rozbíjení vajec v Řecku

Zajímavý zvyk mají také v Řecku. Tam se stejně jako u nás barví vajíčka, akorát Řekové používají jen červenou barvu a potom mají tradici rozbíjení vajec, kdy si navzájem oťukávají vajíčka tak dlouho, dokud někomu nepraskne. Poslední s celým vejcem vyhrává. I to je způsob, jak se zbavit hromady vajec z výslužky.

A jak to máš s Velikonocemi ty? Slavíš je? A držíš nějaké tradice? Napiš nám do diskuze, těšíme se na příspěvky. A podívej se také na video, najdeš tam super návody na netradiční zdobení vajíček.

Foto: Shutterstock.com

5.4.2022 12:00| autor: Petra Martišková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist