S Karolínou Topolovou o tom, jak se prosadit v mužském světě

Být matkou, manželkou, předsedkyní správní rady v nadaci a ještě generální ředitelkou, je pořádný zápřah. O tom, jak to skloubit dohromady a ještě si získat respekt v ryze mužském odvětví, jsme si povídali s Karolínou Topolovou, generální ředitelkou AURES Holdings.

karolina-topolova3-1100x618.jpg Zdroj: archiv Karolína Topolová

Jste generální ředitelkou, předsedkyní správní rady v nadaci, manželkou i matkou. Jak se vám daří skloubit tohle všechno dohromady?

Musím říci, že teď už dobře. Zpočátku to pro mě ale nebylo tak snadné, jak jsem si představovala. Naštěstí mám skvělého manžela a babičky, které s dcerou hodně pomáhají. A také netrávím v práci tolik času, bývalo to i 14 hodin.

Postavit se v práci tváří v tvář mužům bývá leckdy pěkně složité. Jak vás berou? Nemají tendence vás podceňovat, když pracujete v automobilovém průmyslu, který je spíš doménou mužů?

Mojí výhodou je, že jsem vyrůstala se dvěma staršími bratry, takže k autům jsem získala vztah už od mala. Musela jsem se naučit, jak se mezi nimi prosadit, což mi do jisté míry pomohlo i v rámci pracovní kariéry. Věřím, že vzhledem k mé více než dvacetileté praxi v oboru, jsem si mezi muži našla již více než rovnocennou pozici.

Získala jste první místo v anketě Hospodářských novin TOP ženy Česka v kategorii Manažerka. Za sebou jste nechala další velmi úspěšné ženy. Co pro vás toto ocenění znamená?

Ocenění odborné poroty je pro mě ctí a vnímám to jako uznání dosavadní práce a osobní motivaci do dalších let. Utvrzujeme mě to v tom, že posouváme naši společnost správným směrem. Vždyť jsme v uplynulém roce prodali 86 000 aut, což je nejvíce v naší osmadvacetileté historii.

Jste předsedkyní správní rady v nadaci. Řeknete nám o ní něco víc?

Dětská dopravní nadace existuje více než dvacet let a jejím cílem je pomáhat dětem, které v důsledku dopravní nehody utrpěly zranění nebo přišly o jednoho nebo oba rodiče. Za dobu své existence nadace pomohla stovkám dětí a rozdala jim částku téměř dvanáct milionů korun.

Být vysoce postavenou manažerkou a matkou nebývá vždy úplně jednoduché. Co byste poradila dalším ženám, kterým to skloubit dohromady úplně nejde? Jak si zorganizovat čas?

Uvědomuji si, že pokud jako maminka nemáte podporu od rodičů nebo manžela, je dost těžké skloubit kariéru a mateřství. Přesto věřím, že když si uděláte plán, tak najdete cestu, jak to lze. Hlavně se nevzdávejte!

Určitě někdy přijdou dny, kdy se cítíte vyčerpaná. Jak dobíjíte zpátky baterky?

Mým akumulátorem je dcera i práce. Pokud mě jedno unaví, druhé mě nabije. Ráda si zajdu také na masáž, přečtu dobrou knížku nebo si jdu zahrát volejbal či nohejbal. V zimě je pro mě velkým odpočinkem také snowboarding nebo jen bobování a koulování na horách s dcerou a manželem.

Co děláte ve volném čase?

Téměř veškerý volný čas věnuji rodině. Ale jednou týdně si dopřeju masáž nebo občas vyrazím s kamarádkami na kávu či si jdu zasportovat.

Právě jsme vstoupili do nového roku. Dáváte si nějaká předsevzetí? A pokud ano, daří se vám je dodržovat?

Jsem typ člověka, co si celý život stanovuje nějaké cíle bez ohledu na roční období a nevzdává se, dokud jich nedosáhne. Pak si zase najdu cíl nový.

Kdybyste měla k dispozici jeden den, který byste mohla strávit kdekoliv na světě a jakoukoliv činností, co byste dělala?

Ležela bych na opuštěné pláži u moře a poslouchala štěbetání mojí dcery a manžela při stavbě hradu z písku.

Zima není úplně populárním ročním obdobím, jak ji trávíte vy? Máte ji ráda nebo dáváte přednost jinému ročnímu období?

Mám ráda snad všechna zimní období, protože v každém se dá dělat něco jiného. Zimu trávíme s rodinou téměř každý víkend na horách a užíváme si i toho mála sněhu, co nám letošní zima přinesla.

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho úspěchů.

5.2.2020 7:00| autor: Petra Martišková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist