Jak se díky jednomu prostému triku staneš úspěšnou tvůrkyní svého dne?

Jak říká jeden reklamní slogan – ráno dělá den. Řada z nás má nejspíš své ranní rituály spojené s rutinou, jako je čištění zubů, příprava svačiny, vypravování dětí do školky nebo školy, spěšné oblékání, káva na cestu…

adela-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Zkuste si na chvilku představit, jak by se změnila vaše nálada a prožívání celého dne, kdyby vaše ráno provázel klid. Kdybyste měla možnost naladit se sama na sebe, prožít si a procítit, jak bude vypadat váš den. A pak tu představu fakt uskutečnit.

Moje běžné ráno vypadalo dlouhou dobu jako maraton, do jehož cíle nikdy nedoběhnu…

Kolem šesté jsem se vypotácela z ložnice, připravila snídaně, svačiny, rychle se opláchla, oblékla, připravila si věci do práce (pokud jsem šla), o líčení nebo nějakém účesu nemohla být vůbec řeč, byla jsem ráda, když jsem si vyčistila pleť a namazala ji krémem…

Následovalo buzení dětí (mám 3 s poměrně velkým věkovým rozestupem) a od té doby už to bylo jen samé pospěš si, ať to stihneme, neloudej se s tou snídaní, máš úkoly, máš svačinu a tak dále, všechny mámy si asi umějí živě představit, o čem mluvím.

Je vám něco z toho povědomé?

Všichni se chceme cítit dobře, ale už nepřemýšlíme o tom, co konkrétně by nám k lepšímu pocitu pomohlo. A ty z nás, které to vědí, to málokdy uvedou do praxe. Byl to i můj případ a bránila mi v tom moje vlastní pohodlnost, prostě se mi nechtělo dřív vstávat.

Ano, byla jsem unavená a ano, měla jsem proto spoustu dalších objektivních důvodů… moje hlava mi je s potěšením servírovala, kdykoli jsem pomýšlela na změnu.

A pak se mi stalo, že prostřední dcera byla nemocná a potřebovala brát léky a já kvůli tomu musela vstávat ve 4.30. A tak jsem si řekla, že když už jsem vzhůru, že zkusím tu hodinu využít pro sebe na maximum. Ženy, bylo to jako zázrak a malou chvilku jsem na sebe byla hooodně naštvaná, že jsem s tím tak dlouho otálela…

Sepsala jsem pro vás 6 tipů, jak si můžete pro sebe vytvořit magickou ranní atmosféru, které vás udrží v pozitivním naladění celý den. Díky této jednoduché praxi se naladíte na každodenní úspěch.

Vstaňte alespoň o 20 – 30 min dřív, než byste vstávala obvykle, zpočátku si můžete naplánovat třeba jen 2 brzké budíčky týdně. Ale varuji vás, je to prudce návykové!

Poznejte, kde váš život drhne a co konkrétně potřebujete změnit aby plynul přirozeně a s lehkostí.

1#Vytvořte atmosféru

Zapalte si svíčku v aromalampičce s nějakou příjemnou vůní, vonnou tyčinku, pusťte si oblíbené mantry nebo jinou milou hudbu, uvařte si čaj nebo kávu.

2#Vyzpovídejte se

Staňte se sama pro sebe novinářkou a každý den si do svého diáře nebo notesu (telefon ještě na chvíli odložte) zapište odpovědi na 4 jednoduché otázky, ať je máte po ruce a můžete se k nim vracet kdykoli během dne:

  • Jak se chci dnes cítit?
  • Jak bych chtěla dnešek prožít?
  • Co bych si přála získat?
  • Co jsem schopná ze sebe dát, odevzdat?

3#Vizualizujte

Jakmile otázky zodpovíte, ponořte se na chvíli naplno do své představy. Dejte si prostor klidně 3 – 5 min (můžete i víc) a malujte si svůj den v těch nejživějších barvách. Zaměřte se na svoje emoce a jak den prožíváte, vstupujte vědomě do různých situací a dávejte si záležet na tom, aby vaše pocity byly co nejpříjemnější.

4#Zacvičte si vnitřní úsměv

Tohle cvičení můžete provádět ještě v posteli ihned po probuzení. Za zavřenými víčky si vybavte vzpomínku, která vás hřeje u srdce a hladí po Duši. Ponořte se do toho okamžiku a s každým nádechem rozvádějte radostnou životadárnou energii do celého svého těla, ke všem orgánům, kostem, svalům, kloubům. Sama cvičení s radostí aplikuji i kdykoli během dne a je součástí mojí denní rutiny.

5#Zharmonizujte se pohybem

Zacvičte si Pozdrav slunci, 5 Tibeťanů, nebo jinou krátkou sestavu cviků, kterou máte oblíbenou. Protáhnete se – rozproudíte ve svém těle krev a to se snáze nastartuje. Pokud žádnou oblíbenou sestavu nemáte, prokroužete si pomalu a jemně hlavu, ramena, zápěstí, boky, kolena, kotníky, vždy 6 zakroužení na jednu a na druhou stranu.

Vyzkoušejte zábavné cvičení na nalezení vnitřní rovnováhy. PDF s návodem na cvičení si můžete stáhnout zde.

6#Propojte se se zdrojem

Připravte si k ruce váš oblíbený balíček s kartami nebo knihu. Dejte si záměr, na co a kam byste v průběhu dne měla zaměřit svou pozornost a otevřete knihu na jakékoli stránce a přečtěte si úryvek textu, na který vám právě padne zrak.

Nebo si vytáhněte z balíčku jednu kartu a zapište si první myšlenku nebo pocit, která vás při pohledu na kartu napadne. Máte-li karty, jejichž obsahem jsou i významy, třeba jako na mých Akčních kartách, přemýšlejte nad tím, jak a kde tyto kvality ve svém životě žijete, nebo jak byste je naopak mohla žít.

Není důležité, jak si svoje ranní rituály poskládáte, ale určitě nevynechávejte dotazovací část a vizualizaci. Já mám třeba full verzi v délce 45 minut a úspornou 15 minutovou variantu pro dny, kdy mám času méně.

Toto cvičení je hodně posilující a příjemné změny pocítíte hned první den.

Vyzkoušejte zábavné cvičení na nalezení vnitřní rovnováhy. PDF s návodem na cvičení a plnou verzi článku si můžete stáhnout zde.

Článek vznikl ve spolupráci s Adélou Sen, koučkou a mentorkou s vášní pro byznys a šamanismus.

Zbavte se svých strachů a omezení, objevte, kdo skutečně jste a začněte si užívat pocity radosti a lehkosti.

2.1.2020 2:00| autor: Adéla Sen

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist