Bílý čaj – co o něm nevíte

Je to klenot mezi čaji, diamant nebo modrý mauritius. Lze se také setkat s názvem šampaňské mezi čaji.

Už čínský císař Huj-čong, který vládl v letech 1101-1125 mu dával jednoznačně přednost před ostatními čaji. Dodnes mají bílé čaje punc jedinečnosti, náležitosti ke královskému trůnu a vzácnosti. Většina bílých čajů pochází z Číny, kde se dnes v omezeném množství nejvíce pěstuje.

Původem je také z rostliny čajovníku, ze kterého pochází černý i zelený čaj. Zvláštností je způsob jeho sklizně, zpracování a tím dané jeho typicky jemné aroma.

To nejlepší z čaje – bílý čaj

Sklízí se mladé výhonky s ještě neotevřenými listovými pupeny nebo poupata samotná. Na spodní straně lístků čajovníku jsou jemné chloupky, které po zaschnutí vypadají jako jemné bílé chmýří. A to právě dalo tomuto čaji jeho název.  Někdy se dokonce tyto výhonky a poupata chrání před slunečním svitem, aby se zabránilo tvorbě chlorofylu a rostlina si zachovala co nejsvětlejší barvu. Po sklizni se poupata napařují, aby se zabránilo kvašení, a poté se suší.

Kromě toho, že je o poznání dražší než jeho zelený a černý příbuzný, je tento druh čaje cennější pro svůj vyšší obsah antioxidantů oproti černému i zelenému čaji. Navíc si díky způsobu sklizně zachovává stejný obsah katechinů jako mají čerstvé čajové lístky. Posiluje tedy obranyschopnost organizmu nejen proti nádorovému bujení, ale i proti nachlazení, chřipce a přiměřeně stimuluje i mozek.

8.2.2008 12:00| autor: Renata Petříčková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist