Boj proti chřipce začíná“

Jsou tady opět mrazivá a sychravá rána a s nimi na náš organismus útočí obrovské množství jeho nepřátel. Ještě ráno jste se cítila v naprostém pořádku a teď najednou máte pocit, že vás někdo praštil klackem po hlavě. Nachlazení, rýma, chřipka dokáží být pěkní prevíti. Jak nad nimi vyzrát

Obyčejnou nemoc z nachlazení dostane každý dospělý průměrně šestkrát ročně, dítě i desetkrát. Kvůli shodným příznakům bývá často zaměňována s chřipkou. Pak se obvykle „léčí antibiotiky, i když ta v tomto případě nic nezmůžou – na virové infekce jsou krátká, navíc vám jejich časté užívání narušuje střevní mikroflóru, oslabují imunitní systém a organismus na ně postupně přestává reagovat.

Při nachlazení je ze všeho nejdůležitější klid na lůžku. Musíte se pořádně vypotit, zvlhčovat vzduch v místnosti a hodně pít. Sladké limonády a colu raději úplně vynechte. Nejlepší je obyčejný lipový čaj s medem a citrónem nebo minerálka.

Na rýmu platí potní lázeň. Naplníme vanu do poloviny teplou vodou. Posadíme se do ní a pomalu přidáváme horkou vodu. Když se začneme potit, rychle se utřeme do sucha a lehneme si do postele.

Neustále plného nosu se zbavíme inhalací. Připravíme si hrnec s horkou vodou, přilejeme do něj odvar z heřmánku, tymiánu nebo několik kapek oleje z australského čajovníku. Skloníme se nad hrncem, hlavu přikryjeme ručníkem a vdechujeme. Horká pára zcela uvolní ucpané dutiny. Pro silnější nátury tu máme také výplachy nosních dírek vlažnou vodou se solí. I ty dokáží úplné zázraky.

Bolest v krku zmírní zábal. Namočíme velký kapesník do vody pokojové teploty, vyždímáme, přiložíme jej na krk, obalíme igelitem a teplou šálou. Ještě lepší je však zábal z netučného tvarohu. Půlcentimetrovou vrstvu na krku vyměníme za čerstvou vždy, když uschne. Účinné je také kloktání vlažným heřmánkovým nebo šalvějovým čajem, slanou vodou nebo vodou s citrónem.

Snadnější vykašlávání hlenu umožní prsní zábal. Ručník namočíme ve vodě pokojové teploty, vyždímáme, přiložíme na prsa a přikryjeme suchou osuškou. Vlahý zábal vyměníme vždy, když zteplá.

Očkování proti chřipce je účinné tak z 80-ti% po jeden až dva roky. Chcete-li se nákaze skutečně vyhnout, měli byste se dát přeočkovat každý rok mezi říjnem a prosincem. Viry se totiž neustále mění, a tak každoročně připravují vědci novou očkovací látku.

Nejúčinnějším bojem proti chřipce je prevence. Takže hlavně v zimě nezapomínejte na dostatečný přísun vitamínů (ovoce, zelenina), tekutin a nezapomínejte se oblékat adekvátně počasí.

14.12.2001 12:02| autor: Vlaďka Trojanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist