Diety a hubnutí očima výživového poradce Ing. Ivana Macha

Dieta – slovní zaklínadlo téměř každé moderní ženy. Proč se tolik honíme za vysněnou postavou a je její obraz, který si nosíme v mysli reálný? Před lety a není to zas tak dávno, byla prototypem krásné a zdravé ženy Marilyn Monroe, pak ale přišla Twiggy a udělala všem další generacím žen ze života peklo. Co by mělo být ale vlastně našim cílem? Hnát se za nereálnými hubnoucími sny?

Podobat se dívkám z obálek, které samy touží po tom, být tak dokonalé, jaké je grafici vykouzlí na titulkách časopisů? Být zdravé? Naučit se naslouchat svému tělu? Požádali jsme  Ing. Ivana Macha CSc,  odborníka na výživu a prezidenta Aliance výživových poradců, aby nám pomohl rozlousknout náš oříšek plný otázek.

Je vlastně dobré držet dietu?

Jako akt určitého zastavení nebo zpomalení devastujícího procesu, kdy se nám jídlo úplně vymknulo z rukou i z „rozumu“, mají určité diety, zejména jsou-li vedeny odborníkem, tj. výživovým poradcem, své opodstatnění.

Jak si zvolit tu správnou a podle čeho?

Rozhodně ne podle jména „hvězdy“, ani autora, ale až po zralé úvaze. Pokud na ni nejsme dost „zralí“ a o výživu jsme se začali starat, až když jsme nepěkně ztloustli, je chytré spolupracovat s odborníkem. Vždy si položit otázku – a co bude po dietě? Jinými slovy, musíme být připraveni na to, že bude se stravou třeba změnit celkový životní styl, abychom zase nepřibrali.

článek

Pokud chceme váhu redukovat, jak dlouho je dobré dietu držet? Je dobré ji často obměňovat, aby si na to metabolismus nenavykl?

To záleží na typu diety a na tom, co si pod dietou představujeme. Ideální je dodržovat základní pravidla přiměřenosti a rovnováhy ve stravě po celý život, což samozřejmě není žádná dieta, ale spíše vytrvalá snaha dodržovat proporce mezi příjmem a výdejem energie. A co je to obměna? Naši prarodiče měli k dispozici jen nemálo základních potravin (mléko, máslo, tvaroh, brambory, obilí, maso, sádlo, ovoce, zeleninu) – a byl jejich jídelníček stereotypní? Kéž bychom ho měli tak pestrý jako oni!

Dívky si často pletou dietu a životní styl

Dieta rozhodně do životního stylu nepatří! Je to jen havarijní opatření, jehož výsledek není vždy zaručen.

Co se „závislostí“ na sladké?

Většinou má kořeny (už z dětství) v psychice, kdy je žena navyklá na „odměnu“ v podobě sladkého. Každá závislost se léčí nahrazením za jinou, např. cvičení. Zásady a postupy, které vedou k odstranění této závislosti, ovládají výživoví poradci.

Jak by měla vypadat zdravá a krásná žena, když odhlédneme od vychrtlých modelek? Co se mužům doopravdy líbí?

Mohu mluvit jen za sebe: ženu dělá krásnou její tělesná konstrukce, kterou lze optimalizovat cvičením i stravováním, ne dietami či hladovkami. Krásná žena má všechno na správném místě – i rozum.

Můžeme se naučit naslouchat svému tělu?

Musíme! Uměli jsme to, protože jsme po generace žili v rovnováze s přírodou, jejíž jsme součástí, zatímco nyní tuto rovnováhu jednostranně porušujeme. Neničíme jen přírodu, ale i sebe v ní.

Jaké nejčastější chyby ve stravě děláme? 

Zkusme si je sami vypsat! Dělám to úspěšně s klienty už řadu let. Sami nejlépe vědí, kdy a jak „prasí“, např. přejídáním, když jim něco chutná, uzeninovými hody, rezignací na přívod luštěnin, zeleniny a ovoce s vlákninou atd. atd.

článek

Platí, že štíhlý = zdravý

Ne vždy, ale většinou ano.

Kdy je nejlepší začít s dietou? 

Když se na ní domluvíme s odborníkem, který nám jí přizpůsobí na tělo a pomůže nám ji zvládnout, aby neskončila jo-jo efektem.

Je nějaké motto nebo rčení, podle kterého je dobré se řídit?

Jez do polo syta a hýbej se!

Pokud někdo řeší váhu, doporučil bys návštěvu výživového kurzu? Co se tam mohou naučit? 

Hodně účastníků přichází do kurzů výživových poradců Nutris, až když se jim podaří zhubnout a pak chtějí kvalifikovaně předávat svoje zkušenosti ostatním. Na kurzu se vlastně dozvědí, proč se jim podařilo zhubnout, co dělali dobře a co hůře. A hlavně se naučí, jak si váhu a zdraví udržet! Ale absolvováním kurzu to nekončí, musíme se stále vzdělávat a dívat kolem sebe, abychom se ve světě stále se vyvíjejícího oboru postaveného i na vědeckých základech, kterým je výživa, uměli orientovat.

Na naše zvídavé otázky ohledně diet odpovídá odborník na slovo vzatý:

Ing. Ivan Mach, CSc.

Od sedmdesátých let se věnuje odborné sportovní a dietologické publicistice. Je autorem mnoha titulů, překladů, odborných publikací a přednášek o výživě. Působí jako lektor řady vzdělávacích kurzů, je odborným garantem akreditovaného kurzu Nutris® (www.nutris.net) a přednáší výživu na 1. Lékařské fakultě UK a Masarykově univerzitě v Brně. Nyní působí jako sportovní dietolog, je prezidentem Aliance výživových poradců ČR a byl jmenován soudním znalcem v tomto oboru.

Foto zdroj: profimedia.cz

14.6.2013 12:00| autor: Sabrina Harisová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist