Celulitida není zánět! Trojkombinace aktivní laserové péče pro hladká stehna!

Názvosloví celulitida bylo vytvořeno ve dvacátých letech minulého století ve Francii. V té době byly tyto příznaky považovány za kožní změny z oblasti revmatických onemocnění. A protože se předpokládalo, že se jedná o zánět samotných buněk, objevila se zde přípona –itis.
V současné době však víme, že „pomerančová kůže“ nemá se zánětem nic společného. Ovšem celulitida stojí na počátku takových nemocí jako jsou křečové žíly, trombózy, bércové vředy, edémy, není radno ji proto podceňovat. Jde o lokální poruchu mízního oběhu a lymfatický systém nemá srdce, které by proud lymfy poháněl!

Z vnějšího pohledu si můžeme celulitidu představit jako dolíčky na kůži, kdy její povrch připomíná pomerančovou kůru. Ale jak to vypadá uvnitř
Téměř všude pod kůží se v samostatné vrstvě nazývané podkoží vyskytují tukové buňky. U zdravého organismu plní několik důležitých přirozených funkcí (ochrana před teplem a chladem, tvoří zásobárnu vody a živin a chrání orgány před vnějším tlakem). Při celulitidě jsou však tyto tukové buňky mnohonásobně zvětšené a naplněné, ale nikoliv nepotním (zásobním) tukem, nýbrž zbytkovými a odpadními látkami vznikajícími při „spalování“ živin. Tento proces nazývaný metabolismus neboli látková přeměna je pro náš život nezbytný neboť při něm vzniká energie, bez které bychom nemohli existovat. Zároveň však jako při každém spalování vzniká popel, tak i zde zůstávají zplodiny, které do našeho těla nepatří a musí být z něj vyloučeny. Za tímto účelem se v těle vyskytuje lymfatický systém, jehož struktura se velmi podobá žilnímu systému. Jsou zde malé lymfatické cévy, které se postupně zvětšují.

Na jakém principu se lymfa pohybuje
Lymfatické cévy (obdobně jako žíly) jsou vybaveny chlopněmi, které propouštějí lymfu pouze jedním směrem. Jejich činnost je v první řadě závislá na tlaku, který vzniká pohybem svalů a na protitlaku vaziva, které jako pružné obinadlo svaly obepíná. Hovoříme zde o tzv. svalové pumpě, která je jediným pohonem lymfatického systému a správně pracovat může pouze tehdy pokud jsou oba tlaky vzájemně správně sladěny. Znamená to, že vazivo musí být pružné, aby částečně kopírovalo zvětšující se objem svalů, ale na druhou stranu dost pevné, aby došlo ke stlačování cév. Avšak, co se stane, pokud vazivo ochabne Svaly ztratí svůj přirozený protitlak a pohyb lymfy se omezí nebo zastaví. V tomto případě, ani při dostatečném pohybu, nemůže svalová pumpa správně vykonávat svoji funkci.

Co způsobuje ochabnutí vaziva
Vazivo je tvořeno propletenou sítí bílkovinových provazců převážně z kolagenu a elastinu. Tyto látky se sice neustále obnovují, ale s přibývajícím věkem se tento proces zpomaluje, čímž dochází k přirozenému opotřebování vazivové tkáně. Avšak stárnutí není jedinou příčinou vzniku defektního vaziva. Velmi důležitou roli zde hrají hormony a to především progesteron, který je zodpovědný za vytváření podmínek nutných pro rozmnožování. Proto u žen dochází v pubertě ke změně vazivové tkáně a např. v kosmetice se rozlišuje „příčně pruhovaná“ mužská a „podélně pruhovaná“ ženská vazivová tkáň. Znamená to tedy, že se celulitida vyskytuje pouze u žen Byly doby kdy byl tento závěr správný. Dnes se však setkáváme s jejím výskytem stále více i u mužů, dokonce již ve školním věku. Důvodem jsou stejné nebo podobně účinkující hormony, které se do našeho těla dostávají s některými léky nebo v potravě.

Jaké jsou hlavní příčiny vzniku celulitidy
• nevhodné složení potravy
• nedostatek pohybu
• dědičnost – POZOR – zde se dědí typ postavy nikoliv přímo celulitida.
Riziko se zvyšuje pouze pokud se dědí výrazné oslabení vaziva
• hormony
Na počátku byla celulitida…
Jak jsme si již vysvětlili, pomerančová kůže je lokální porucha mízního oběhu, kdy vzhledem k nedostatečnému protitlaku vaziva organismus z postižené partie těla dostatečně nepumpuje lymfatickou tekutinu a zbytkové odpadní látky. Touto chybějící kompresní činností vazivové tkáně nejsou však postiženy pouze lymfatické cévy, ale i žíly. Proto bychom projevy celulitidy neměli podceňovat, neboť ze stejného důvodu nám hrozí větší riziko vzniku civilizačního onemocnění dolních končetin jako jsou křečové žily a s nimi spojené trombózy, akutní a chronické edémy, bércové vředy. A to je jasná odpověď na otázku, zda je celulitida pouze estetickou záležitostí.

Dnes nejdokonaleji vyvinutá a odzkoušená technologie, dramaticky redukující celulitu je TriActive LaserDermatology system!

A do třetice, trojice info feminy na téma celulitidy:
MALÝ KVÍZ NA TÉMA ZDRAVÍ Kolik druhů celulitidy existuje
CELULITIDA NA OBZORU…DO ZBRANĚ!!!
SKOŘICOVÝ ZÁBAL ROZPUSTÍ CELULITIDU!

Informace o problematice celulitidy přinesla Danica Suchánková
Centrum laserové estetiky
(foto: Google.com)

21.2.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist