Jaro: Zbavte se celulitidy.

Trápí vás celulitida? Bojujete s ní zatím marně? Věřte, že v tom nejste sama. S celulitidou bojují ženy bez ohledu na věk nebo tělesnou hmotnost. I ty, které nemají ani deko nadváhy může celulitida pěkně potrápit. Jak na ní? Poradíme vám!

Nevzhledné hrbolky na kůži trápí hlavně ženy. Podle odborníků se s ní v životě potýká až 90% z nich. Odborně je pomerančová kůže nazývána lipohypertrofie, nejčastěji se objevuje na stehnech nebo bocích a rozhodně netrápí jen ženy obézní. Jde totiž hlavně o vlastnosti ženských tukových tkání a vzniká také v důsledku stárnutí podkožního vaziva, nebo při hromadění tukové tkáně. Zmnožení tukových buněk pak ovlivňují ženské pohlavní hormony, zvláště estrogen a to je ten důvod, proč se z velké části vyhýbá mužům.

Další aspekty, které ovlivňují vznik celulitidy:

  • hormonální léčba a dokonce i hormonální antikoncepce
  • nadváha
  • stres a volné radikály
  • nedostatek pohybu – největší problém s celulitidou mají ženy se sedavým zaměstnáním
  • dědičnost
  • nedostatečná činnost krevního a lymfatického systému – to často způsobuje zadržování vody v těle
  • špatný životní styl, včetně špatného pitného režimu – celulitida vzniká více u kuřaček
  • těhotenství, puberta, období přechodu

Jak ji poznáte?
Není snad žena, která by ji na první pohled nepoznala, ale možná nevíte, že existuje hned několik typů celulitidy. Nejdříve se objevuje jen na zadní straně stehen, ale při podcenění problému může změnit strukturu celého povrchu kůže.

Podle postižení se rozlišují 4 stádia:
První: ďolíčky jsou patrné pouze při stlačení kůže, třeba když kůži stlačíte mezi prsty
Druhé: též „manekýnské stádium“, to se projevuje nerovnostmi kůže, které jsou viditelné již při napnutí svalů, sezení na tvrdé podložce nebo při ostrém osvětlení
Třetí: nerovnosti jsou vidět již při stání
Čtvrté: hrubé nerovnosti, které jsou navíc bolestivé a komplikované otoky

[[related]]

Jinde se můžete setkat také s rozlišením na tři podtypy celulitidy:
Tuková: prvním stádiem, kdy za pomerančovou kůži mohou tukové polštářky, říká se jí „měkká celulitida“
Infiltrovaná: na povrchu je pružná a bývá spojena se zadržování vody v organismu a špatným vylučováním toxinů z těla
Fibrózní: nejhorší stádium, které poznáte podle ztvrdlých a bolestivých hrbolků

Stejně jako u strií, vzniklé celulitidy se již nemůže úplně zbavit. I když nás o tom přesvědčují časté reklamy na kosmetické výrobky. Velkým úspěchem je, pokud její projevy zmírníte a budete ji udržovat nejlépe pouze v prvním stádiu. Léčbu prvních stádií můžete provádět doma, ale u těch komplikovanějších a bolestivějších hrbolků přenechte péči raději odbornému lékařskému dohledu. A zároveň je znovu důležité apelovat na prevenci, v tomto případě se určitě vyplatí.

Základem je zdravý životní styl
Strava: tou ovlivníte celulitidu, která je způsobena několika kily navíc. A to hravě zvládnete právě tím, že změníte jídelníček a zaměříte se na výběr správných a zdravých potravin. S tím také souvisí dostatečný pitný režim, a to v létě alespoň 3 litry.
Pohyb: proti celulitidě zabírá hlavně běh, rychlá chůze, jízda na kole a dokonce i na koni, plavání, nebo také tanec – všechny tyto sporty způsobují prokrvení dolních končetin a posílení svalové hmoty problematických partií.
Kosmetika: mazání sice není samospasné, ale význam rozhodně má. Důležitější je totiž právě ta masáž, kterou pravidelně aplikací krému provádíte. Když k tomu přidáte masáž kartáčkem a krém s obsahem zpevňujících látek, můžete celulitidu udržet pěkně pod kontrolou.
Lymfatická masáž (ruční či přístrojová): touto masáží se aktivuje podkožní lymfatický systém, a to má velmi pozitivní vliv na vzhled celulitidy. Tělo tak snadněji z těla odplavuje odpadní látky.
Masáže, akupresura: obyčejné masáže problémy neřeší, ale ulevují v případě bolestivé celulitidy.
Oblečení: volte to vzdušné, aby byla zajištěna dobrá cirkulace krve.
Životní styl: pokud je to možné vyhněte se velkému množství alkoholu, kouření, dostatečně odpočívejte, relaxujte a dobře spěte.
Pročistěte se: čas od času zajděte do sauny nebo projděte detoxikací.

Komplexně znamená úspěšně
Aby byla léčba celulitidy úspěšná, měla by být vedena komplexně. Tedy zjistit v jakém stavu je právě ta vaše celulitida a poté zakomponovat do života všechny výše zmíněné body. Některé totiž na problém působí přímo, jiné jsou pouze doprovodným prostředkem, který ulevuje od určitých problémů. V boji s celulitidou je potřeba se hlavně vyzbrojit trpělivostí, protože to je běh na dlouhou trať.

Foto zdroj: profimedia.cz

20.3.2013 12:00| autor: Terezie Líbalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist