Femina.cz » Magazín » Zábava » Recenze: X-Men: První třída

Recenze: X-Men: První třída

Recenze: X-Men: První třída

Magazín: Zábava | autor: Aneta K. | vydáno 02. 06. 2011

Další prodloužení úspěšné komiksové ságy o mutantech, co žijí mezi námi, se vrátilo ke kvalitě svých počátků, přibralo si do genového kódu něco z Bonda a s dokonalým hereckým obsazením se vydalo na cestu do čela žebříčků návštěvnosti.

X-Meni byla vždycky moje oblíbená komiksová série. Kdo by nechtěl mít speciální gen, díky kterému může provádět něco úžasného a ještě se kamarádit s Hugh Jackmanem? Bryan Singer z obrázkového sešitu udělal zábavnou akční alegorii o menšinách, jenže když ságu z rukou pustil, začala se její výjimečnost hroutit. Což odnesli třetí X-Men a první prequel, samostatný Wolverine, kterého ani svaly Hugh Jackmana nezachránily od průměrnosti.

Tolik krátká rekapitulace dosavadní historie filmových X-Menů, která právě přivítala nový přírůstek do rodiny. Jmenuje se První třída a je to taky prequel. Tedy film, jehož děj se odehrává před tím původním. Narozdíl do Wolverina, tenhle se nevrací jen do minulosti ale i ke kořenům.

Může za to jistě i tlupa scénáristů, z nichž půlka pracovala i na nedávném Thorovi a druhá půlka na loňském Kick-Ass. Může za to i atraktivní, schopné a dynamické obsazení, kde hlavní role hrají James McAvoy a Michael Fassbender a výrazné vedlejší postavy další dobří a většinou pohlední herci a herečky (Jennifer Lawrence v úloze mladé mutantky, která hledá sebedůvěru stát se Mystique, je z nich je nejlepší, Januray Jones jako arogantní kráska a telepatka v nevkusných sexy kostýmech nejnepřehlédnutelnější).

A může za to jistě i režisér Matthew Vaughn, další důkaz, že britská invaze pouští do amerických velkofilmů žádoucí čerstvý vítr. Vůbec celý film vypadá docela britsky, nejen proto, že i McAvoy a Fassbender mají na ostrovech zázemí (Fassbender na tom irském). V roce 1962, kdy se film z většiny odehrává a kdy hlavní padouch plánuje Kubánskou krizi tak, jak ji z učebnic neznáte, se narodil i filmový Bond.

Stopy slavného britského agenta prošly i tímto retrem v moderním stylu. Především Fassbenderův Eric (budoucí Magneto) má šarm a vražedné schopnosti 007 a taky cestuje na cestě za pomstou za smrt matky v koncentráku po atraktivních světových lokacích. Hlavní padouch, mutant, který dokáže vydírat či tahat za nos nacisty, komunisty i americkou vládu, k tomu plánuje zlotřile a ve velkém.

Zatímco tahle inspirace je nepřímá, odkazy na budoucnost (nebo filmovou minulost) X-Menů jsem tvůrci vložili vědomě, aby potěšili fanoušky. Ovšem První třída funguje i jako první díl a má sílu rekrutovat i nové fandy, kteří se chtějí nechat okouzlit dobrodružstvím o výjimečné menšině bojující za svá práva.Co mě dostalo:
že ve filmu zazní i cizí jazyky
mini výstupy původních x-menovských herců
James McAvoy a Michael Fassbender v jednom filmu!
celkově silné herecké obsazení
jak mě film napínal, dojímal i bavil
bondovský šarm
jemné odkazy na dobové i současné americké společenské klima
závěrečná hitovka od Take That

Co mi vadilo:
moc opakování proklamací, jak mají být na sebe mutanti hrdí
že hudba stylově poněkud kopíruje tu, co hrála v Počátku
ne moc povedený plakát filmu

X-Men: First Class, USA 2011, 130 minut. Režie Matthew Vaughn, hrají James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence, Kevin Bacon, Nicolas Hoult, January Jones, Rose Byrne, Lucas Till, Zoë Kravitz, Oliver Platt. Premiéra 2. 6. 2011.

Hodnocení: 80 %

Další články z rubriky

Komentáře (5)

Datum Autor Nadpis
09. 07. 2011 fericire X men (reakcí: 0)
03. 07. 2011 gambis X-Men (reakcí: 0)
04. 06. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
04. 06. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
03. 06. 2011 Kari jupí (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Goldwell Lak na vlasy pro objem Stylesign Volume

Goldwell Lak na vlasy pro objem Stylesign Volume

Maximální fixace a dlouhotrvající objem!

Testy kosmetiky: Vlasová | vydáno 09. 12. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Rak

09. 12. 2016 Horoskop Rak

Slevy tě budou dnes lákat jako můru světlo. Nech se klidně zlákat, bude se ti totiž dařit. Narazíš na samé opravdu vý... Celý horoskop

Karta dne

Císař
Situace, kterou právě nyní řešíš, bude potřebovat logické myšlení, které je spíš vlastní mužům. Bylo by dobré, abys využila veškerou sílu a energii na dořešení a nebál...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Výklady karet, láska i Vánoce aneb Nový t...

Taky už tě tak stresuje, jak nezadržitelně se Vánoce blíží? Začínáš panikařit, protože ještě nemáš nakoupené všechny ...

Celý článek

Módní policie

Bydlete lépe s Living.cz

TOPlist