Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » Hormonální antikoncepce

Hormonální antikoncepce

Hormonální antikoncepce

Magazín: Sex a vztahy | autor: redakce | vydáno 19. 03. 2008

V ČR je mnoho druhů hormonální antikoncepce. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?


Druhy hormonální antikoncepce

Kombinovaná pilulka
Nejrozšířenější metoda antikoncepce, při níž žena polyká každý den jednu pilulku (většinou tři týdny, po kterých následuje týden bez pilulek). Nevýhodou je zvýšená možnost zapomenutí, vzhledem ke každodennímu užívání. Některé druhy antikoncepčních pilulek mají svůj "připomínací systém" – platíčko zahrnuje pípátko, které vás upozorní. Další variantou je nastavení si pravidelné připomínky v mobilním telefonu. Obsahuje kombinaci hormonů estrogen a gestagen. Návrat plodnosti je obvykle v následujícím měsíci po vysazení.

Pilulka bez estrogenu
Pilulka bez estrogenu se polyká každý den, ale na rozdíl od kombinované pilulky se používá kontinuálně, to znamená jedno platíčko (28 pilulek) za druhým bez přestávky. Tato metoda je vhodná i pro kojící ženy. Obsahuje pouze gestagen, návrat plodnosti obvykle v následujícím měsíci po vysazení.

Antikoncepční náplast
Náplast velikosti 4 krát 4 centimetry si lepí žena sama jednou týdně na ruku, bříško či hýždě. Po třech týdnech s náplastí následuje čtvrtý týden bez náplasti, během něhož se dostaví menstruace. Drobnou nevýhodou může být nediskrétnost této metody. Výhodou je jednoduchá aplikace, a také to, že na antikoncepci musíte myslet pouze dvakrát za celý cyklus. Když si náplast nalepíte a pak když si ji sundáte. Obsahuje estrogen a gestagen, návrat plodnosti obvykle v následujícím měsíci po vysazení.

 

Antikoncepční tyčinka
Tyčinka velikosti zápalky se na tři roky zavádí do vnitřní strany paže. Může se zavést i na kratší dobu. Tyčinku bezbolestně zavádí i odstraňuje gynekolog, je vhodná i pro kojící ženy. Díky tyčince nemusí žena na svou antikoncepci každodenně myslet. Obsahuje pouze gestagen, návrat plodnosti obvykle v následujícím měsíci po vyjmutí.

 

 http://www.femina.cz/files/zdravi_/naplast_antikoncepce.jpg     http://www.femina.cz/files/zdravi_/tycinka_antikoncepce.jpg     http://www.femina.cz/files/zdravi_/krouzek_antikoncepce.jpg
 
Antikoncepční kroužek
Antikoncepční kroužek si žena sama zavádí do pochvy na tři týdny, během čtvrtého týdne bez kroužku se dostaví menstruace. Výhodou je jednoduchá aplikace a nízká frekvence užívání – jen jednou měsíčně. Jedná se o diskrétní metodu antikoncepce. Obsahuje estrogen a gestagen, návrat plodnosti obvykle v následujícím měsíci po vysazení.

Antikoncepční nitroděložní systém
Takzvané tělísko ve tvaru písmene T se zavádí s pomocí zavaděče do dělohy jednou za pět let (je možné i na kratší dobu). Tělísko zavádí i odstraňuje gynekolog. Tělísko je vhodné i pro kojící ženy, méně vhodné je pro ženy, které ještě nerodily. Obsahuje pouze gestagen, návrat plodnosti obvykle v následujícím měsíci po vyjmutí.

Antikoncepční injekce
Injekce se vpichuje do hýžďového svalu jednou za tři měsíce. Injekci aplikuje pouze gynekolog a je vhodná i pro kojící ženy. Při dlouhodobém užívání ale hrozí riziko úbytku kostní hmoty. Obsahuje pouze gestagen, střední doba otěhotnění je 10 měsíců po podání poslední injekce, s rozmezím od 4 do 31 měsíců.

 

Další souvislosti


Důležité je zmínit, že hormonální antikoncepce je pouze na recept od gynekologa a plně si ji hradí uživatelka. Hormonální antikoncepce chrání před otěhotněním ale nikoli před pohlavními chorobami, tedy ani před infekcí virem HIV. Antikoncepční spolehlivost hormonálních přípravků je obecně velmi vysoká, přes 99%.

Pokud se rozhodujete, kterou metodu zvolit, měla byste také vědět, že pokud užíváte tablety, co se může zdát jako nejsnadnější metoda, jejich cesta v organizmu je zjednodušeně řečeno takováto: účinné látky prochází  nejdříve trávicím traktem, pak přes játra do krve, a krev se "cestou zpět" znova pročišťuje v játrech. Játra jsou tedy dvojnásobně zatížena (proto také před začátkem užívání antikoncepce a potom na pravidelných kontrolách gynekologové provádějí jaterní testy) a dávka hormonů v tabletě musí být o něco vyšší, než u jiných antikoncepčních forem. Zatížení jater výrazně snížíte formou antikoncepce, ve které je použito jiné vstřebávání: např. kůží (např. náplast) nebo přímo v poševní dutině (např. kroužek). Antikoncepční kroužek je metoda hormonální antikoncepce, která zatím v ČR není příliš rozšířená, má ale nesporné výhody. Její aplikace je stejně jednoduchá, jako zavádění tamponu. O kroužku vůbec nevíte, necítíte jej. Riziko zapomenutí je minimální, kroužek se zavádí pouze jednou měsíčně. Zřejmě se naskýtá otázka, zda kroužek nemůže vyklouznout, nebo se v těle "ztratit". Tyto obavy jsou naštěstí neoprávněné. Vaginální stěny k sobě přiléhají a prostor mezi nimi má vertikální, nikoli horizontální tvar. Vyklouznutí také brání pánevní svaly. Kroužek také nemůže proniknout nikam dále do těla.

Nejvhodnější formu antikoncepce pro vás vybírejte společně s vaším lékařem, který vám také poskytne podrobné informace o jednotlivých metodách.

Další články z rubriky

Komentáře (6)

Datum Autor Nadpis
20. 01. 2014 tepito + (reakcí: 0)
12. 02. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
21. 09. 2011 aknela11 antikoncepce (reakcí: 0)
11. 08. 2011 goldie ... (reakcí: 0)
31. 07. 2011 helenadon koncepce (reakcí: 0)
04. 04. 2011 magic11 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Victoria´s Secret Victoria - EDP

Victoria´s Secret Victoria - EDP

Zahalte se do opojné vůně!

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 21. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Panna

22. 02. 2017 Horoskop Panna

Zanedbávala jsi nejen rodinu, ale také sama sebe. Pro hromadu pracovních povinností nemáš čas na nic. Zpomal, ať nezt... Celý horoskop

Karta dne

Mág
Žádné otálení, právě nyní nastává magický okamžik k naplnění a uskutečnění všech tvých snů! Nastal čas činů, jsi na cestě splnit tvé životní poslání. Pokud se snad nec...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist