10 důvodů proč změnit antikoncepci

Spolehlivá antikoncepce patří k jedné z nejdůležitějších výsad moderní ženy. Ženy by ovšem neměly přijímat roli „trpitelek“ a měly by požádat svého gynekologa o výběr vhodné antikoncepce, která jim bude „šitá na míru“.

Stejně jako se vyvíjí žena a její život, vyvíjí se pro každou její životní etapu i nejvhodnější forma antikoncepce.

Ve vývoji antikoncepčních přípravků dochází k výrazným změnám – mění se typy účinných látek a snižují se denní dávky hormonů. V současné době je na trhu velké množství nízkohormonálních antikoncepčních přípravků – antikoncepčních pilulek, kroužků nebo náplastí, které jsou k tělu šetrné. Ženy mnohdy ani netuší, že vhodným výběrem hormonální antikoncepce mohou zvýšit pocit vlastního komfortu – především omezením menstruačního stresu, stabilitou váhy, kvalitou pleti nebo minimálním zásahem do svých obvyklých aktivit.

V následujícím desateru ženám nabídneme možné okamžiky a důvody ke změně antikoncepce a doporučení vhodných antikoncepčních metod.

1. Zapomínáte brát denně pilulky

Pokud si občas zapomenete vzít antikoncepční pilulku, věřte, že nejste výjimkou. Podle studií pouze 31 % žen užívá antikoncepční pilulky bezchybně, skoro polovina žen jednou měsíčně chybuje a přes 20 % žen zapomene vzít pilulku více než dvakrát za měsíc. Při užívání antikoncepčních pilulek však může dojít k selhání antikoncepce, pokud je opomenutí delší více než 12 hodin. Nejvíce chybují mladší uživatelky hormonální antikoncepce (do 20 let) a riziko nechtěné gravidity se tak zvyšuje až šestkrát. Přestože se počet interrupcí v České republice (v roce 1989 jich bylo přes alarmujících 100 000) skokově snížil a každým rokem klesá, v roce 2006 bylo provedeno přes 25 000 interrupcí.

Řešením mohou být antikoncepční metody, u kterých nemusíte myslet na braní pilulek každý den. Mezi ně patří např. antikoncepční náplast – lepí se jednou týdně a účinná látka se z ní uvolňuje ještě dalších 48 hodin, pokud si žena zapomene náplast po týdnu vyměnit. Podle průzkumu náplast užívá bezchybně 99 % žen. Další formy hormonální antikoncepce, které se nemusí užívat denně, jsou ve formě injekcí (1x za 3 měsíce), nitroděložní tělísko (zavádí se na 5 let) nebo podkožní implantát (na 3 roky). Ovšem návrat ovulačních cyklů může být u injekcí nebo implantátů (ne u nitroděložního tělíska) i 10 měsíců. Pro mladší uživatelky hormonální antikoncepce, které často zapomínají brát pilulky, bude tedy zřejmě nejvhodnější antikoncepční náplast. Jako výhodné řešení můžeme také doporučit nízkohormonální antikoncepční kroužek, který se zavádí pouze jednou za celý cyklus.

2. Přibíráte na váze

Mýtus, že hormonální antikoncepce způsobuje zvyšování hmotnosti žen se traduje od šedesátých let minulého století, kdy se začala používat. Starší antikoncepční přípravky s vyšší dávkou hormonů skutečně k nárůstu váhy přispívaly. Zkreslená informace přetrvává dodnes, přestože ve vývoji antikoncepce došlo k výraznému pokroku – změnil se typ účinné dávky a snížila se denní dávka hormonů. Je však pravdou, že u některých žen gestageny mohou způsobit nárůst chuti k jídlu. Jiné ženy zase mohou být citlivé na estrogenní složku, která může způsobit zadržování tekutiny v těle.

Pokud užíváte starší hormonální antikoncepci, je čas na změnu. V současné době je na trhu velké množství nízkohormonálních antikoncepčních přípravků – antikoncepčních pilulek či náplastí, které zvyšování hmotnosti zcela určitě nezpůsobují. Podle výsledků studií se případné změny týkají především mladších dívek a jsou dány přirozeným tělesným vývojem. Nedávejte proto vinu antikoncepci, jezte zdravě a s mírou, hýbejte se a hlavně hlídejte, aby příjem energie nepřevyšoval její výdej.

3. Míváte bolesti hlavy

Bolesti hlavy jsou častým průvodcem menstruačního cyklu. Vědci se domnívají, že jejich příčinou je snížená hladina hormonu estrogenu v krvi při menstruaci, tedy v období přestávky v užívání hormonální antikoncepce. Řešením může být delší cyklus užívání hormonální antikoncepce. Oproti klasickému užívání se antikoncepce při kontinuálním schématu na týden nevysazuje, ale užívá se v delších cyklech nebo nepřetržitě. Obavy, zda není tento způsob užívání zdravotně závadný, jsou neopodstatněné. K tomuto způsobu užívání jsou vhodné tzv. monofázické antikoncepční pilulky (všechny pilulky obsahují stejnou dávku hormonu) nebo antikoncepční náplast, která se lepí jednou za týden.

4. Nemáte chuť na sex

Někdy dávají ženy hormonální antikoncepci za vinu svůj snížený sexuální apetyt. Vliv antikoncepce na libido je však těžké prokázat a změna antikoncepce tedy zřejmě nepomůže. Zkuste se raději ptát sama sebe, zda nejsou na vině jiné faktory – partner, citové rozpoložení, stres či jiné psychologické faktory.

5. Trpíte „šílenou“ menstruací

Pokud trpíte velmi silnou menstruací, vaše tělo před jejím příchodem reaguje napětím v prsou, nafouknutím břicha, bolestmi hlavy, depresí a emoční labilitou, pak věřte, že se jedná o premenstruační syndrom.

I když pilulky pomáhají proti premenstruačnímu syndromu obecně, ten někdy může přetrvávat i při jejich užívání. Řešením může být opět změna antikoncepčních pilulek či přechod na antikoncepční kroužek nebo náplast.

6. Nepravidelně krvácíte

Pokud trpíte nepravidelným krvácením mezi menstruačními cykly, je vhodné změnit typ či účinnou dávku antikoncepce. Je však možné, že nepravidelnost krvácení je způsobena občasným zapomenutím užití antikoncepční pilulky nebo nestabilním vstřebáváním účinné dávky hormonů.

Poraďte se se svým gynekologem – řešením může být zvýšení účinné dávky v antikoncepčních pilulkách, nebo přechod na formu antikoncepce, u které riziko zapomínání minimalizujete.

7. Chcete ulevit žaludku a zažívání

Máte-li problémy s častou nevolností, může dojít k tomu, že se hormony z pilulek v organizmu nevstřebají a dojde tak k narušení účinnosti antikoncepce. Anebo tyto problémy nemáte a chcete jen zvolit šetrnější antikoncepci a ulevit žaludku, zažívání a konce konců i játrům.

Řešením je vyměnit pilulky za antikoncepční kroužek nebo náplast. Ty totiž dodávají do organizmu přesné dávky účinné látky tak, že hormony obchází zažívací trakt a vstřebávají se přímo do krve, takže méně zatěžují trávící ústrojí i játra a méně podléhají interakci s jinými léky. Přímo do krve se také vstřebávají hormony z antikoncepční injekce, nitroděložního tělíska nebo podkožního implantátu.

8. Máte problémy s pletí

Mužské a ženské pohlavní hormony, které se v těle utváří během dospívání, jsou také zodpovědné za změny v kvalitě pleti. Mužské pohlavní hormony, tzv. androgeny, se podílejí na negativním ovlivnění vzhledu, zejména na zvýšené produkci mazu. Hormonální antikoncepce s antiandrogenní aktivitou pozitivně ovlivňuje tyto změny.

Poraďte se se svým gynekologem, aby vám doporučil hormonální antikoncepci s antiandrogenní aktivitou. Ke zkvalitnění pleti může přispět i užívání antikoncepce v dlouhých cyklech. Nelze však spoléhat jen na antikoncepci, je třeba pečovat o pleť a vlasy vhodnou výživou a kosmetikou.

9. Chcete si dopřát to pohodlí a nemyslet na antikoncepci každý den

Každý den jsme nuceny vstávat, čistit si zuby, líčit se, česat se, vařit, nakupovat, pracovat, starat se
o děti, o partnera, uklízet… Nemáte v tom shonu čas myslet na to, zda jste vzala antikoncepční pilulku? Vyberte si jednu z možností popisovaných výše.

10. Ráda držíte krok s nejnovějšími trendy

Novinky nejsou jen synonymem aktuálních módních trendů, ale odrážejí i nejnovější vědecká poznání. Chcete, aby vaše antikoncepce byla ta nejnovější? Na tom není nic špatného. Právě nejnovější výrobky obsahují nejnižší hladiny hormonů a bývají nejšetrnější k tělu.

Pokud se rozhodnete pro změnu antikoncepce, pamatujte také, že minimální zkušební doba je u každého přípravku hormonální antikoncepce alespoň tři měsíce, dříve nemá význam ho hodnotit, vysazovat nebo měnit za jiný.

– A jeden bonusový důvod pro maminky:

Pokud máte dospívající dceru, která již má přítele, je nejvyšší čas, aby začala používat antikoncepci. Mluvte se svou dcerou o antikoncepci raději dříve, než později a dbejte na správný výběr. Včasnou volbou antikoncepční metody snadno předejdete náhlé svatbě…

Ve spolupráci s MUDr. Evou Mazánkovou

Poznámka – přehled citovaných studií:
1 Rosenberg et al, Family Planning Perspectives. 1998
2 Data z 7838 aplikací náplasti – Janssen Cilag
3 Contraceptive safety and tolerability, Sibai et al., Vol. 77, Suppl 2, February 2002
4 Urdl W et al, European J Obstet Gynecol Reprod, 200
5

26.6.2008 12:00| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist