Antikoncepce po čtyřicítce

Výběr antikoncepce pro ženy v této věkové skupině má svá specifika. Kromě ochrany před otěhotněním by měla chránit i před různými gynekologickými problémy, které jsou v tomto věku bohužel častější a zpravidla jsou způsobeny nepravidelností menstruačního cyklu.

Vhodnou alternativou jsou z tohoto pohledu nitroděložní tělíska. Další výhody jsou životnost až 5 let a pohodlné užívání, na které nemusí žena myslet.

Nitroděložní systém IUS-LNG

Výhodou systému IUS-LNG je místní působení přímo v děložní dutině na sliznici a nepřítomnost estrogenů, které mají řadu kontraindikací. Spojuje v sobě výhody hormonální antikoncepce a dlouhodobost klasických nitroděložních tělísek IUD.

Je to jediná antikoncepční metoda založená na místním uvolňování pouze jednoho hormonu – gestagenu. Kombinovaná pilulková antikoncepce proti tomu obsahuje hormony dva – estrogen a gestagen.

Samotné nitroděložní tělísko má tvar písmene T, tak aby bylo lépe přizpůsobeno tvaru dělohy.

Mechanismus účinku IUS-LNG

Spolehlivost této metody je 99 %, což je číslo srovnatelné se sterilizací. Na rozdíl od ní, je však tento proces vratný a tělísko lze kdykoli vyjmout.

Vysoká lokální koncentrace hormonu zahušťuje hlen děložního hrdla a snižuje tak pohyblivost spermií a tím zabraňuje jejich průniku až k vajíčku.

Důsledky pro ženský organismus

► Výrazně slabší a kratší menstruační krvácení. Až 20 % žen do roka po zavedení přestane menstruovat – po vyjmutí se měsíční krvácení opět obnoví a to již jeden měsíc po jejím odstranění. Z lékařského hlediska není vymizení menstruace v tomto případě škodlivé, protože hormonální hladiny zůstávají v průběhu cyklu beze změn. Naopak chrání organismus ženy před velkými ztrátami krve a tím i železa.

► Menstruace je méně bolestivá. Bolestivá menstruace je většinou spojena se silným krvácením či bolestmi těsně před nebo v průběhu menstruace.

► Snižuje krevní ztráty a tím působí jako prevence chudokrevnosti a všech dalších problémů spojených se silnou menstruací.

Pro koho je vhodná

► Pro ženy, které nemohou užívat kombinovanou hormonální kontracepci – pilulky. Patří sem kuřačky nad 35 let, diabetičky, ženy trpící epilepsií nebo ženy se zvýšeným rizikem žilní trombózy.

► Pro zapomnětlivé ženy s nepravidelným denním režimem a pro ženy s aktivním životním stylem a náročným povoláním. Nitroděložní systém totiž zbavuje ženu nutnosti každodenního pravidelného užívání. Jsou s ní spokojené ženy, které uvítají komfort zapomenout až na pět let na starosti s antikoncepcí a užívat volnosti svého každodenního života.

► Je doporučována ženám, které již rodily a které v následujících 3 až 5 letech neplánují těhotenství.

Porovnání nitroděložnho tělíska (IUD) a nitroděložního systému s levonorgestrelem (IUS-LNG):

 IUS-LNG IUD
 Riziko výskytu gynekologických zánětů snížené zvýšené

 Riziko mimoděložního těhotenství

v porovnání s žádnou antikoncepcí

 výrazně snížené snížené
 Intenzita menstruačního krvácení výrazně snižuje, redukce až o 97 % neovlivňuje
 Délka menstruačního krvácení výrazné zkrácení prodloužené

10.7.2008 12:00| autor: Redakce
Více o tématu: antikoncepcemenstruace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist