JSME NÁRODEM JEPTIŠEK Oblíbená antikoncepce a její formy…

Internetový magazín pro ženy www.jednoutydne.cz provedl průzkum mezi českými ženami na téma menstruace a antikoncepce. Průzkumu se zúčastnilo téměř 300 žen. Věkový průměr byl 26 let a převažovaly ženy se středoškolským vzděláním.

Z oslovených žen jich 58 % uvedlo, že užívá hormonální antikoncepční pilulky, 19 % dává přednost kondomu, 6 % používá novinku – antikoncepční náplast, 1,4 % žen zvolilo nitroděložní antikoncepci a 1 % tyčinku nebo injekce. Přibližně 7 % dotázaných používá jako metodu antikoncepce přerušovaný styk a 9 % nebere antikoncepci žádnou.

Téměř polovina žen, které užívají antikoncepční prášky, si ho zapomene vzít častěji než jednou za tři měsíce. Dalších 33 % žen ho vynechá zhruba 1x ročně a pouze 20 % žen si prášek bere zcela pravidelně. U antikoncepční náplasti je chybovost menší – na pravidelnou výměnu náplasti dbá 88 % žen a pouze 12 % žen na to jednou za tři měsíce zapomene.

O změně antikoncepční metody by bylo ochotno uvažovat téměř 60 % žen. Nejčastěji oslovené ženy uváděly, že by chtěly přejít ze současné metody na antikoncepční náplast, a to ve 28,6 % případů. Nové uživatelky náplasti by se nejvíce rekrutovaly z řad žen, které momentálně používají antikoncepční prášky (38,6 %). Uživatelky náplasti jsou také nejvíce spokojenou skupinou, neboť vyměnit zvolený druh antikoncepce za jiný by nechtělo celkem 93,8 % těchto žen. Naopak ženy používající jako ochranu kondom by nejraději přešly na prášky (34 %) nebo náplast (22,6 %).

Na otázku, jak často by ženy chtěly menstruovat, odpověděla třetina, že jim vyhovuje pravidelné měsíční krvácení. Dalších 29,6 % žen by dalo přednost menstruaci jednou za tři měsíce a 27,9 % žen by se menstruace vzdalo docela. Mezi jednotlivými věkovými skupinami nebyly žádné výrazné rozdíly, avšak ženy mladší 20 let a starší 40 let volily o něco častěji možnost menstruovat méně nebo vůbec.

Jako zdůvodnění méně časté menstruace uváděly ženy především své pohodlí. Menstruace je prý často obtěžuje a omezuje, obvyklé jsou také menstruační bolesti. Rovněž ženy, které si přály nemenstruovat vůbec, udávaly jako nejčastější důvod odstranění bolestí a omezení, která pravidelná měsíční menstruace přináší. Ženy, které by preferovaly menstruovat 1x za tři měsíce, sice vítají volnost a pohodlí, ale zároveň chtějí mít kontrolu, že je „vše v pořádku“. Pro pravidelné měsíční krvácení se rozhodly ženy zejména kvůli tomu, že to považují za normální a přirozené.

Ženy se v dotazníku zároveň vyjadřovaly k tomu, zda a nakolik jsou spokojeny se svým milostným životem. Zdá se, že muži si zaslouží pochvalu, neboť největšímu procentu žen (37,6 %) jejich milostný život naprosto vyhovuje. Ale aby muži neusnuli na vavřínech:
u 29,6 % žen zároveň vyšlo najevo, že jsou ve vztahu docela spokojené, ale uvítaly by občasné zpestření.
Více sexu než partner by chtělo pouhých 5,9 % žen a neuvěřitelných 22,3 % dotázaných uvedlo, že momentálně abstinuje. Národem jeptišek však zcela určitě nejsme – je to možná tím, že ženy mají tendenci spíše popírat než otevřeně přiznávat sex? .-)

Mgr. Martina Piskorová

2.8.2005 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist