Chcete si vybrat chlapa s nejlepšími geny? Neberte antikoncepci!

Titulek vám asi bude znít trochu hloupě. Co by mohla mít antikoncepční pilulka společného s výběrem partnera? Všechno vysvětlíme v článku.

Příroda to má zařízené vychytaně. Jejím cílem je sezdat dohromady páry, které dají život potomkům se silným imunitním systémem a kvalitní genetickou výbavou. Toho se nejsnáze dosáhne tak, že se, biologicky řečeno, zkříží sameček a samička s co nejvíce odlišnými geny. Platí to pro svět zvířat i pro lidské plémě. A příroda nám umí napovědět, kdo se k nám z tohoto hlediska nejlépe hodí, aniž by nám odebírala laboratorní vzorky DNA a analyzovala genetický kód.

Laboratorně se to dá pozorovat na příkladu myší. Než se myší samička odhodlá připustit si nápadníka k tělu, očichá jeho moč. Podle tohoto pachu pozná, zda se jedná o zcela cizího myšáka s odlišnou genetickou výbavou, nebo zda jde o příbuzného. Přirozeně se tím sníží riziko genetických vad a myší populace se těší všeobecnému zdraví.

Vědci samozřejmě chtěli vyzkoumat, zda podobný proces probíhá instinktivně také u lidí, přestože ženy obvykle nečichají k mužově močové trubici hned při prvním setkání. Studie univerzity ve švýcarském Bernu odhalila, že samičky člověka se při výběru vhodného partnera řídí jeho celkovým tělesným odérem (chválabohu za to, už jsem se hrozila, že v zájmu nalezení pana P budeme muset zkoumat obsah pánských pisoárů…) Dobrovolnice měly za úkol očichávat zpocená trička různých mužů a seřadit jejich zápach podle přitažlivosti. Ukázalo se, že byl pro ně nejatraktivnější pach potu mužů s nejvíce odlišnými geny, než mají samy.

Ale pozor! Pokud užíváte hormonální antikoncepci, vaše instinkty oslabují a máte tendenci sáhnout naopak po partnerovi s podobným genetickým základem. Přišli na to profesoři z britského Liverpoolu, kteří uspořádali podobný výzkum, ale zohlednili v něm také užívání pilulky. Vysvětlují to tím, že hormonální antikoncepce navozuje v těle podobné procesy, k jakým dochází v prvním stadiu těhotenství, a zmatené podvědomí k sobě nehledá silného samce pro početí, ale spíš oporu v rodinných kruzích a příbuzenstvu. Proto ženám na „antiku“ voní podobné geny více.

Kromě toho se nabízí ještě jedna studie, která vrhá na hormonální pilulku špatné světlo. Stejně jako ženy umějí odhadnout mužovu genetickou výbavu, muži si zase vybírají partnerky podle jejich potenciální plodnosti. Žena je pro ně nejatraktivnější ve fázi ovulace – ta je ale při užívání hormonální antikoncepce potlačena. Dokázal to příklad exotických tanečnic pozorovaný v Novém Mexiku – dívky bez pilulky vydělaly na spropitném od zákazníků v průměru 53 dolarů za hodinu, v době ovulace jejich příjmy vzrostly na 70 dolarů za hodinu. Tanečnice na pilulce dostávaly v průměru jen 37 dolarů, bez zvláštních výkyvů v průběhu cyklu.

Znamená to tedy, že se užíváním hormonální antikoncepce vystavujeme nebezpečí výběru partnera s nevhodnými geny? Co když pak pilulku vysadíme a partner nás přestane přitahovat? A sbalíme vůbec někoho, když jsme na hormonech méně přitažlivé?
Nebojte se, je to hlavně teoretické plácání univerzitních výzkumníků. V praxi určitě znáte řadu mamin odrostlých na pilulce, které mají fajn manžele a zdravé děti. Ale je to rozhodně námět k zamyšlení…

20.1.2011 12:00| autor: Libuše Burger

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist