Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Máte doma puberťáka? Víme, jak to přežít

Máte doma puberťáka? Víme, jak to přežít

Máte doma puberťáka? Víme, jak to přežít

Magazín: Rodina a děti | autor: Daniela | vydáno 31. 10. 2013

Chová se vaše dítě poslední dobou úplně jinak než předtím? Má jiné zájmy, je drzé a nejeví o vás zájem? Zkoušíte na něj staré známé praktiky, ale účinky jsou minimální? Ano, vítejte v neproblematičtějším období, v období puberty.

Pubertu můžeme nazvat takovou několikaletou nemocí. Ti, kdo jí procházejí, se tak často i cítí. Hodně pocitů souvisí s převratnými fyzickými a psychickými změnami našeho těla. Hormony se v nás bouří na plné obrátky a tělo se mění do zvláštních tvarů, které podle pubertálního jedince nejsou nikdy v pořádku. Děti v tomhle věku dychtivě touží po odpovědích a ujištěních, ale mnoho z nich se zdráhá obrátit se s nimi přímo na rodiče. Výsledkem je pak mlčení, které u rodičů může vyvolat domnění, že všechno ví a všechno znají. Opak je však pravdou. Děti se často stydí na něco zeptat. To, co se s nimi děje, je pro ně velkou neznámou a neví, jak se správně zachovat. 

Mluvte s dětmi o jejich problémech

Sami se pokuste s dítětem mluvit. Zprvu možná nebude chtít, bude mu trapné mluvit s dospělým člověkem o svém trápení, ale zdůrazněte, že právě vy jste tady pro něj, ať se děje cokoliv. Musí z vás cítit oporu a pocit, že se nemusí ničeho bát, ať se jedná o jakýkoliv problém. U dívek je to pro matku snažší. Pokud máte doma chlapce, zkuste vysvětlit manželovi, ať on je tím synovým rádcem. Pokud jste sama, nezbyde vám nic jiného než převzít roli i za otce. 

článek

Připravte ho na přicházející změny

Pokud dítě chcete vyvarovat největšího šoku, připravujte jej postupně. Každé dítě roste a s věkem se dozvídá nové informace. Informujte ho, co ho může v nejbližší době potkat. Především v oblasti sexuální, u dívek pak nástup menstruačního cyklu. Je pravdou, že v dnešní době se děti mnoho informací dozvědí také ve škole. Ale je velký rozdíl, jestli jim tuhle informaci podá třídní učitelka, která k dítěti nemá žádný osobní vztah, nebo vy jako rodič, jeho nejbližší osoba. 

Co dělat, když se dítě rapidně zhoršuje ve škole?

Vnímáte, že poslední dobou se vaše dítě odmítá učit, sedí doma u počítače a nic jiného ho nezajímá. Nebo běhá venku s kamarády a učivo je to poslední, co ho zajímá? Ideálním řešením je zvolit nějaký přiměřený trest. Zákaz počítače, mobilu, kapesného, omezit stýkání se s kamarády. Zkuste mu rozumně vysvětlit, že pokud nezačne ze školy nosit zase dobré známky, tak trest bohužel bude muset pokračovat. Učte se s ním pravidelně, ať vidí, že i vy máte snahu, že na něj nekašlete. Třeba jen nechápe nějakou látku a stydí se za to. Mnoho dětí však doma hýří vědomostmi a ve škole je z nich nikdo nemůže vytáhnout. Jednoduše se jim nechce. Vysvětlete mu, že takhle to dál nejde, že škola je pro něj v budoucnu důležitá. Pokud ani to nezabere, musí nastoupit zmíněné tresty. Dítě musí pochopit, že v životě má důležité povinnosti. Teprve až po nich nastupuje zábava.

5 důvodů, proč orgasmus pozitivně ovlivňuje náš život

5 důvodů, proč orgasmus pozitivně ovlivňuje náš život

Pravidelné orgasmy zachraňují životy, no vážně! Nejen že jsou zábavné a uvolňující, ale se zdraví...

Když ani tresty nezabírají

Vyzkoušeli jste všechno, ale stále máte pocit, jako byste mluvili do prázdna. Vaše dítě vám oponuje, zvyšuje hlas, je drzé a odmítá vás poslouchat? Zkuste mu to vrátit až to bude nejméně čekat. Nejlépe, až po vás bude něco chtít. Chovejte se přesně jako ono k vám. Pak se ho zeptejte, jak se cítí? Jestli je mu příjemné, když se s ním takhle bavíte? Říká se tomu tzv. zrcadlení. 

Buďte k dítěti tolerantní

To neznamená, že mu dovolíte vše, na co si vzpomene, ale nechte mu pootevřená vrátka. Dopřejte mu více volnosti. Chce trávit více času s kamarády, ano, ale domluvte si předem jasná pravidla. Našla si vaše dcera první lásku? Zkuste jí vyjít vstříc, mluvte s ní, vysvětlete jí vše, co se týká sexuálního života, ať se pak nestane něco, čeho budete obě litovat.

Vše je o vzájemné komunikaci. Pokud je vaše výchova na vzájemné komunikaci založena už od začátku, nebude to pro vás takový problém a pro dítě také ne. Zkuste už od počátku vytvářet mezi sebou a ním kamarádský vztah, jež s sebou nese jistá pravidla. Pubertální období pak bude snažší jak pro vás, tak i pro vaše dítě.

A co vy? Máte doma puberťáka? Jak to zvládáte? A pamatujete si ještě na svou pubertu? Co jste prováděli?

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
01. 11. 2013 lucik21 ... (reakcí: 0)
01. 11. 2013 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Blíženec

26. 03. 2017 Horoskop Blíženec

Čeká tě radostný den plný pohody, smíchu a dobrých zpráv. Ať už jsi čekala výsledek zkoušek, kontroly nebo pohovoru, ... Celý horoskop

Karta dne

Poslední soud
Velmi brzy již začne nová fáze tvého života, nyní stojíš na pomyslné křižovatce a musíš se rozhodnout, kterým směrem půjdeš. Neváhej, protože uvnitř svého nitra jsi ji...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist