Femina.cz » Magazín » Móda » Jaký je český pacient stomatologické ordinace

Jaký je český pacient stomatologické ordinace

Jaký je český pacient stomatologické ordinace

Magazín: Móda | autor: Zuzka | vydáno 18. 04. 2007

K zubaři asi nikdo nechodí zrovna s nadšením. Přesto je zajímavé sledovat, jak se k péči o chrup staví ženy a jak muži.


Čistíte si zuby dvakrát denně a zubního lékaře navštěvujete dvakrát ročně Pak jste typickým českým pacientem. Statistika – byť nuda je – má přesné údaje hovořící o rozdílném vnímání kvality péče o zuby a používání dentálních prostředků zubní hygieny mezi ženami, muži a různými věkovými kategoriemi české populace.

Preventivní prohlídky

Podle průzkumu navštěvuje svého zubního lékaře pravidelně 2x ročně 54 % respondentů. Většinou se jedná o mladé lidi do 20 let a děti mladší 10 let. Populace ve věku od 20 - 50 let navštěvuje zubaře pouze 1x ročně. Naopak 1/5 pacientů navštěvuje ordinaci 3x ročně a více - jde o pacienty starší 50 let a ženy.
Ideální je navštěvovat svého stomatologa 2x ročně kvůli pečlivé prohlídce chrupu, která zvyšuje pravděpodobnost, že se každý problém objeví včas.

Péče o zuby

Téměř ¾ populace si zuby čistí 2x denně. Odlišný přístup k čištění zubů zaujímají ženy a muži. Pětina žen si čistí zuby 3x a vícekrát denně, zatímco stejný počet mužů si čistí zuby pouze 1x denně. Mladí lidé ve věku od 10 - 20 let mají sklon čistit si zuby pouze 1x denně, u lidí starších šedesáti let roste podíl těch, kteří si zuby čistí 3x a vícekrát denně.
Čistění zubů zubním kartáčkem by mělo probíhat nejméně 2-3 minuty dvakrát denně, vždy ráno a večer. Ráno se zuby čistí po snídani. Večerní čistění probíhá po večeři, krátce před ulehnutím.

Průzkum ukázal rozdíly v používání dalších prostředků zubní hygieny. Každé 2 až 3 měsíce mění svůj kartáček 73 % dotázaných. Nejčastěji mění kartáček rodiče dětem ve věku do 10 let a dále ženy ve věku 30 - 44 let. „Trvanlivost“ kartáčku roste s přibývajícím věkem, nejméně si kartáček mění lidé starší 60 let.
Při prvních známkách opotřebení (roztřepení snopců, vypadávání vláken) je nutné zakoupit nový. Mělo by se tak dít každé tři měsíce.

Mezi nejoblíbenější doplňující prostředky zubní hygieny patří žvýkačky bez cukru
(75 %) a ústní voda (36 %). Mezizubní kartáčky a dentální nitě používají spíše ti pečlivější.

Vy nežvýkáte

Jak uvádí vědecká studie prováděná na Semmelweisově univerzitě v Budapešti, žvýkačky bez cukru snižují riziko vzniku zubního kazu o 40 %. Zubní sklovina díky žvýkání lépe získá ztracené minerály a tím brání vzniku zubního kazu. Žvýkačky bez cukru používá 85 % dotázaných pacientů. Celých 40 % respondentů uvádí jako hlavní důvod žvýkání prevenci zubního kazu. 75 % dotázaných je považuje za součást oblíbených prostředků dentální hygieny. Při žvýkání žvýkaček Orbit podporujeme produkci slin a neutralizujeme kyselé prostředí v ústech. Tím chráníme své zuby proti zubnímu kazu.

Unikátní průzkum byl proveden Orbit klubem ve spolupráci s výzkumnou agenturou STEM/MARK a zúčastnilo se ho 25 049 pacientů.

www.orbitklub.cz

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
11. 03. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
20. 11. 2011 goldie ... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Vykouzlí extrémně temné a dokonalé řasy...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 23. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Štír

23. 03. 2017 Horoskop Štír

Hned několik mužů se dnes kolem tebe začne motat a ty nebudeš vědět, kterého si vybrat. Neunáhluj se a nech je, ať se... Celý horoskop

Karta dne

Síla
Přichází období, kdy s velmi jasnou přesností víš, jak využít svoji vnitřní sílu a ženskou energii k získání všeho, oč jsi až doposud bez úspěchu usilovala. Když spojí...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist