Femina.cz » Magazín » Krása » 7 faktů o parfémech, které vás překvapí. Víte o nich opravdu všechno?

7 faktů o parfémech, které vás překvapí. Víte o nich opravdu všechno?

7 faktů o parfémech, které vás překvapí. Víte o nich opravdu všechno?

Magazín: Krása | autor: Lucie Feiková | vydáno 10. 10. 2014

Kdo doma nemá minimálně jeden parfém, jako by vůbec nebyl… Nahlédněme společně pod pokličku oblíbené součásti osobnosti moderní ženy a muže. Jaká je jeho nejčastější ingredience? Kde na těle se nejlépe rozvoní? A které pohlaví vůně vnímá lépe?

Už pomalu přemýšlíte nad vánočními dárky? Zastáváte názor, že žena a vůně k sobě neodmyslitelně patří? Napíšete Ježíškovi o nějaký ten flakonek? Možná už máte svoji oblíbenou značku, na kterou nedáte dopustit, možná stále experimentujete a teprve ji hledáte. Ať tak nebo tak, parfém vystihuje vaši osobnost a styl života. Zde je sedm zajímavostí, které o něm možná ještě nevíte!

1. Tři a půl tisíce navoněných let

Parfémy jsou staré jako lidstvo samo. Nejdříve si jedinci toužící po vůni museli vystačit pouze s bylinkami a květy, které si natírali na tělo. O mnoho let později tuto variantu nahradily vonné oleje. První zaznamenaný důkaz o použití parfému byl nalezen v hrobce královny Hatšepsovet v Thébách (starověké řecké město proslavené výrobou hedvábí), která byla stará úctyhodných tři a půl tisíce let. A přesně tak dlouho se lidé voní!

2. Óda na kouřovou clonu

Slovo parfém tak, jak ho známe, vychází z latinského jazyka, konkrétně ze slov „per fumum“, což v překladu znamená „prostřednictvím kouře“. Toto oslovení se odráží od prvopočátečního způsobu výroby, tedy vytvoření spreje z hmotné substance.

3. Kouzlo mandlí a jasmínu

Běžný parfém dnes obsahuje 25 až 250 ingrediencí. Nejpoužívanější jsou výtažky z jasmínu a růží, zbytek už je bohužel chemie. V dávných dobách se nejčastěji používala pryskyřice nebo mandle.

Jak zhubnout 5 kilo za 4 dny a nepřibrat je zpátky

Jak zhubnout 5 kilo za 4 dny a nepřibrat je zpátky

96 hodin prý stačí k tomu, aby se tělo zbavilo téměř pěti kil, z nichž polovina je tuk. Stačí mén...

4. Pozor, přísně tajné!

Ve francouzském městě Versailles je naprosto unikátní a jedinečné muzeum parfémů, které vystavuje sbírku téměř dvou tisíc exponátů, z nichž některé se už dlouhá léta nevyrábí. Znají tam původní receptury vůní, takže vás nechají přivonět si k té, kterou používal třeba Napoleon. „Manuály“ k výrobě však patří mezi přísně střežená tajemství, ke kterým mají přístup pouze ti nejpovolanější.

5. Kdo na to má čich?

Je vědecky dokázáno, že ženy jsou na tom s čichovým ústrojím o mnoho lépe než muži. Zaznamenají sebemenší rozdíl mezi vůněmi. A možná proto se odhalilo tolik nevěr, protože něžnému pohlaví stačí krátce přičichnout ke košili nevěrníka a důkaz je na světě!

6. Nikdo nevoní stejně

Pokud si koupíte parfém, který se vám líbil na kamarádce, ale doma zjistíte, že to zase takové terno není, nedivte se. Jeden parfém nikdy nevoní na dvou lidech úplně stejně. Můžou za to hormony a rozdílné pH pokožky. Takže vlastně každý člověk má svou originální vůni.

7. Tip na nejlepší efekt

Víte, kde se vůně parfému nejlépe rozvíjí? Zápěstí, šíje, oční spánky a jamky za ušima. Ani předloktím se nic nezkazí. Na všech těchto místech je tenká kůže, pod kterou pulzuje krev. A tím se parfém pěkně odpařuje do okolí a zanechává „pachovou stopu“. Hm, to je vůně!

A jaká je vaše oblíbená značka parfému? Jak dlouho ji používáte? Podělte se o zkušenosti s ostatními! 

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (6)

Datum Autor Nadpis
13. 01. 2015 Valinka Různé (reakcí: 0)
11. 10. 2014 Mykiska Parfém s vůní růže (reakcí: 0)
11. 10. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)
10. 10. 2014 lidka2 . (reakcí: 0)
10. 10. 2014 kativas ... (reakcí: 0)
10. 10. 2014 glady ... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Victoria´s Secret Victoria - EDP

Victoria´s Secret Victoria - EDP

Zahalte se do opojné vůně!

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 21. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Lev

22. 02. 2017 Horoskop Lev

Jako můra za světlem se budeš táhnout tam, kde je zábava a společnost lidí. Doma na tebe bude padat splín z toho, že ... Celý horoskop

Karta dne

Mág
Žádné otálení, právě nyní nastává magický okamžik k naplnění a uskutečnění všech tvých snů! Nastal čas činů, jsi na cestě splnit tvé životní poslání. Pokud se snad nec...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist