Femina.cz » Magazín » Krása » 7 faktů o parfémech, které vás překvapí. Víte o nich opravdu všechno?

7 faktů o parfémech, které vás překvapí. Víte o nich opravdu všechno?

7 faktů o parfémech, které vás překvapí. Víte o nich opravdu všechno?

Magazín: Krása | autor: Lucie Feiková | vydáno 10. 10. 2014

Kdo doma nemá minimálně jeden parfém, jako by vůbec nebyl… Nahlédněme společně pod pokličku oblíbené součásti osobnosti moderní ženy a muže. Jaká je jeho nejčastější ingredience? Kde na těle se nejlépe rozvoní? A které pohlaví vůně vnímá lépe?

Už pomalu přemýšlíte nad vánočními dárky? Zastáváte názor, že žena a vůně k sobě neodmyslitelně patří? Napíšete Ježíškovi o nějaký ten flakonek? Možná už máte svoji oblíbenou značku, na kterou nedáte dopustit, možná stále experimentujete a teprve ji hledáte. Ať tak nebo tak, parfém vystihuje vaši osobnost a styl života. Zde je sedm zajímavostí, které o něm možná ještě nevíte!

1. Tři a půl tisíce navoněných let

Parfémy jsou staré jako lidstvo samo. Nejdříve si jedinci toužící po vůni museli vystačit pouze s bylinkami a květy, které si natírali na tělo. O mnoho let později tuto variantu nahradily vonné oleje. První zaznamenaný důkaz o použití parfému byl nalezen v hrobce královny Hatšepsovet v Thébách (starověké řecké město proslavené výrobou hedvábí), která byla stará úctyhodných tři a půl tisíce let. A přesně tak dlouho se lidé voní!

2. Óda na kouřovou clonu

Slovo parfém tak, jak ho známe, vychází z latinského jazyka, konkrétně ze slov „per fumum“, což v překladu znamená „prostřednictvím kouře“. Toto oslovení se odráží od prvopočátečního způsobu výroby, tedy vytvoření spreje z hmotné substance.

3. Kouzlo mandlí a jasmínu

Běžný parfém dnes obsahuje 25 až 250 ingrediencí. Nejpoužívanější jsou výtažky z jasmínu a růží, zbytek už je bohužel chemie. V dávných dobách se nejčastěji používala pryskyřice nebo mandle.

Jak zhubnout 5 kilo za 4 dny a nepřibrat je zpátky

Jak zhubnout 5 kilo za 4 dny a nepřibrat je zpátky

96 hodin prý stačí k tomu, aby se tělo zbavilo téměř pěti kil, z nichž polovina je tuk. Stačí mén...

4. Pozor, přísně tajné!

Ve francouzském městě Versailles je naprosto unikátní a jedinečné muzeum parfémů, které vystavuje sbírku téměř dvou tisíc exponátů, z nichž některé se už dlouhá léta nevyrábí. Znají tam původní receptury vůní, takže vás nechají přivonět si k té, kterou používal třeba Napoleon. „Manuály“ k výrobě však patří mezi přísně střežená tajemství, ke kterým mají přístup pouze ti nejpovolanější.

5. Kdo na to má čich?

Je vědecky dokázáno, že ženy jsou na tom s čichovým ústrojím o mnoho lépe než muži. Zaznamenají sebemenší rozdíl mezi vůněmi. A možná proto se odhalilo tolik nevěr, protože něžnému pohlaví stačí krátce přičichnout ke košili nevěrníka a důkaz je na světě!

6. Nikdo nevoní stejně

Pokud si koupíte parfém, který se vám líbil na kamarádce, ale doma zjistíte, že to zase takové terno není, nedivte se. Jeden parfém nikdy nevoní na dvou lidech úplně stejně. Můžou za to hormony a rozdílné pH pokožky. Takže vlastně každý člověk má svou originální vůni.

7. Tip na nejlepší efekt

Víte, kde se vůně parfému nejlépe rozvíjí? Zápěstí, šíje, oční spánky a jamky za ušima. Ani předloktím se nic nezkazí. Na všech těchto místech je tenká kůže, pod kterou pulzuje krev. A tím se parfém pěkně odpařuje do okolí a zanechává „pachovou stopu“. Hm, to je vůně!

A jaká je vaše oblíbená značka parfému? Jak dlouho ji používáte? Podělte se o zkušenosti s ostatními! 

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (6)

Datum Autor Nadpis
13. 01. 2015 Valinka Různé (reakcí: 0)
11. 10. 2014 Mykiska Parfém s vůní růže (reakcí: 0)
11. 10. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)
10. 10. 2014 lidka2 . (reakcí: 0)
10. 10. 2014 kativas ... (reakcí: 0)
10. 10. 2014 glady ... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Chanel Multifunkční pečující řasenka Dimensions de Chanel

Chanel Multifunkční pečující řasenka Dimensions de Chanel

Prodlužuje, tvaruje, zhušťuje!

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 07. 12. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Vodnář

08. 12. 2016 Horoskop Vodnář

Dnes bys měla zapomenout na práci a dopřát si pořádný relax. Je jedno, jestli to bude doma ve vaně, nebo si zajdeš na... Celý horoskop

Karta dne

Věž
Vše, co jsi až doposud vykonala, je v destrukci, situace, kterou jsi dlouho nemohla dořešit, bouchne jako sopka a její žhavá láva rozmetá všechno kolem tebe. Zničí vše...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Výklady karet, láska i Vánoce aneb Nový t...

Taky už tě tak stresuje, jak nezadržitelně se Vánoce blíží? Začínáš panikařit, protože ještě nemáš nakoupené všechny ...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist