Super – Vánoční dieta je na světě!!!

Jak se vyhnout všem těm nástrahám v podobě sladkého pokušení, které na nás číhají v období Vánoc na každém rohu? Zanechte strachu, máme pro vás pár tipů, jak tuto každoroční válku s kily přežít se štíhlou linií a s úsměvem! Novoroční předsevzetí typu – „Zhubnu alespoň 5 kilo…“ pak nebudou potřeba!

Hlavní osnova :

1.    NO STRES!
Není to tak složité, jak se zdá – zkrátka se přestaňte stresovat! Čím více se budete trápit, tím hůře se budete cítit a provinilost při každém dalším kousku cukroví bude ještě horší.

2.    DOPŘEJTE SI MINERÁLY A ANTIOXIDANTY!
Nejlépe několik týdnů předem si nezapomeňte dopřávat životabudiče ve formě antioxidantů a minerálů. Když se zbavíte nebezpečných toxinů, váš organismus bude přirozeně lépe spalovat tuky. Vzhledem k tomu, že dnešní klasická strava je na tyto látky poměrně chudá, užívejte je raději ve formě speciálních detoxikační přípravků. Bývají před Vánoci v akci.

3.    DRŽTE SE PEČLIVĚ NÁSLEDUJÍCÍHO PLÁNU!


Hlavní plán:

Startujeme Mikulášem

V „mikulášském” týdnu na vás budou útočit čokoládové figurky a podobné nástrahy nabité kaloriemi. Dopřejte si raději čokoládu s vyšším obsahem kakaa (alespoň 60%), která obsahuje mnohem méně cukru i tuku. Sice zhřešíte, ale s vánoční dietou i malé hříšky zvládnete, a příznaky v podobě nedopnuté sukně vám nehrozí.

Vánoční dieta

Cukroví, to je největší hrozba Vánoc pro naši linii. Můžete proti němu zaútočit dvěma způsoby, které doporučuje naše vánoční dieta. Buď upečete dietní cukroví, které vám tolik neuškodí, nebo klasické cukroví plné tuku a cukru, jehož denní množství však nesmí přesáhnout čtyři kousky. Zdravější cukroví vhodné pro vánoční dietu obsahuje cereální mouku místo mouky bílé, rostlinný tuk místo másla a minimální nebo žádné množství cukru.

V průběhu nadcházejících dní vám budeme přinášet zdravější a lehčí varianty jak vánočního cukroví, tak i klasických vánočních jídel. Vánoční dieta vás bude provázet po celý prosinec.

Zásady vánoční diety:

– Nejezte ve stoje nebo v poklusu. Ke každému jídlu si sedněte a vychutnejte si ho. Zaznamenáte tak včas, kdy máte dost.
– Během vánoční diety se vyhněte nebezpečnému celodennímu uždibování. Je dovoleno uždibovat pouze ovoce (i sušené) a zeleninu!
– Nepečte více než 5 druhů cukroví (není-li dietní). Nemusíte se přece cukrovím přejídat, stačí si jím vánoční jídelníček jen zpestřit.
– Nepijte sladké alkoholické nápoje (vaječný koňak, aperitivy).
– Pokud vánoční svátky prosedíte před televizní obrazovkou, nedivte se, že tloustnete. Každý den si udělejte alespoň romantickou zimní procházku.
– Servírujte si jídlo na malé, dezertní talířky. Talíř bude plný, ale vy toho ve výsledku sníte méně! Množství jídla je totiž o Vánocích stejně vělký problém, jako jeho kalorická hodnota. Tím, že se nebudete přejídat, si hodně pomůžete.
– Stres a únava zvyšuje riziko přejídání. Nepřehánějte to s vánočním úklidem a s nákupy a dopřejte si také trochu relaxace.

Vyzrajte nad cukrovím

Bez obav, je vhodné i při vánoční dietě.  Vyzkoušejte recepty na dietní cukroví jako jsou dia perníčky (klasickou mouknu nahraďte moukou žitnou a cukr umělým sladidlem) nebo kokosové kuličky (namísto mouky umelte směs z mletého sušeného ovoce, ovesných vloček, kokosu a ořechů).

Štědrovečerní večeře

Říká se, že kdo vydrží nejíst do Štědrovečerní večeře, uvidí zlaté prasátko. Jenže právě celodenní hladovění vede k následnému přejídání nejen u Štědrovečerního stolu, ale i následující dny. Proto i při vánoční dietě si dopřejte na Štědrý den libovolné množství ovoce (vše dobře omyjte) a zeleniny. Zaplní vám žaludek, nebudete tolik trpět a sníte toho pak mnohem méně.

Kapr není sám o sobě příliš kalorický, ale smažení z něj dělá nezdravý a vysoce kalorický pokrm. Místo smažení zkuste kapra připravit třeba pečením (např. kapr na kmíně). Pokud přece jen neodoláte, smažte kapra výhradně v rostlinném tuku a po usmažení z něj ubrouskem odsajte přebytečný tuk. Tatarku v bramborovém salátu vyměňte za jogurt, nebo ji dejte aspoň pů na půl.

Na návštěvy beze strachu

Pitná režim je taky důležitý. Před svátečním obědem či večeří vypijte sklenici vody. Bude se cítit sytější a méně toho sníte. Připravujte dietní, libová masa (krůtí, králičí), která budou chutnat i vaší rodině. Dopřávejte si ryby jako je pstruh nebo losos a dávejte přednost pečení a vaření před smažením. To platí v průběhu celého roku, ale obzvlášť když se chcete vyhnout zimním kilům navíc.

2.12.2010 12:00| autor: Lucie Elen

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist