KOSTÝMOVÁ TYPOLOGIE Harémové kalhoty nejen pro sultána

Pro tanec je nejvíce vhodná sukně či kalhoty s volným pasem, tak aby nebránily vašemu bříšku při třesavých pohybech. Sukně z lehkého a volného materiálu je ideální, nejvíce běžná je tzv.kolová, sešitá z několika dílů látky, popřípadě jednoduchá s velkými postraními rozparky. Sukně mohou být zdobené flitry a korálky, nejčastěji po straně rozparku, další možností je sukýnku nechat vyšít či dokonce ušít dle vlastního přání v obchodech, které tyto úpravy také nabízejí. Nejčastější střih kalhot, se kterým se u nás setkáme, je tzv.turecký nebo harémový. Jedná se o kalhoty s širokými nohavicemi se sníženým pasem dole nařasené či sešité do gumy. To je také jedna z velmi pohodlných variant. Další možností je průstřih na boční straně v úrovni lýtek.

Jako vršek lze pro začátek doporučit krátké či přiléhavé tričko z přírodního materiálu pro pohodlné tančení. K dispozici je mnoho variant: tričko s krátkým či dlouhým rukávem nebo ozdobená podprsenka, kterou si můžete sami pošít či koupit jednoduší variantu v orientálním obchodě.

Jedna z možností je také krátké choli, což je část sárí – typického ženského indického oděvu, nošeného s dlouhým pruhem látky a spodničkou. Dnes už je běžně k dostání i u nás, a pokud si pořídíte tento elegantní oděv, můžete ho kromě klasického využití na běžné nošení použít několika způsoby i pro břišní tanec: vršek, tedy již zmiňované choli, jako doplněk k běžnému oblečení na tanec – a látku – tedy samotné sárí, buď jako sukni omotanou okolo boků nebo si z této látky nechat ušít hezký komplet kalhot a vršku. Běžně dlouhé sárí měří totiž na délku cca 6 metrů. Styl nošení choli pro břišní tanec s jakousi penízkovou podprsenkou nošenou navrch bylo popularizováno v moderní době Carolen Nericcio ze skupiny FatChanceBellyDance v San Franciscu pro styl zvaný tribal, tedy jakousi kmenovou podobu břišního tance.

Dalším možným využitím jsou tzv.chalwar kalhoty, což je také perský název pro kalhoty volného střihu, nošené pod tuniku podobné barvy a stejné látky, tedy oblečení zvané chalwar suit. Pro zajímavost: dnes nejen v Indii je chalwar velmi oblíbený především svobodnými ženami a dívkami.

Inspirace na oblečení pro první hodiny břišního tance máme více než dost, stačí si už jen vybrat. Břišní tanec je báječný svým prostorem, který poskytuje jak pro určitou improvizaci v taneční tvorbě, tak i pro volnost ve výběru oblečení. Takže je jen na vás, pokud se rozhodnete tančit se závojem přes tvář či vyšívanou čelenkou, rukávy či lehounkým závojem přes vlasy nebo jen s omotaným pruhem šátku místo sukně…

Aničku Kubešovou, tanečnici z centra orientálního tance,
exkluzivně pro ifeminu, vyzpovídala Lenka Mášová.
www.orientalnitanec.cz

11.1.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist