Femina.cz » Magazín » Zábava » Recenze: Hugo a jeho velký objev

Recenze: Hugo a jeho velký objev

Recenze: Hugo a jeho velký objev

Magazín: Zábava | autor: Aneta K. | vydáno 26. 01. 2012

Čerstvý lídr oscarových nominací víc než rodinné dobrodružství nabízí hezké a nostalgické vyznání lásky filmařským průkopníkům a magii fantazie a iluze. Jen se až příliš opájí svou vlastní krásou.

Martin Scorsese se proslavil díky drsným dramatům o násilí a sebedestrukci. Až ho jeho žena požádala, aby taky jednou natočil něco, na co by se mohla dívat jejich dospívající dcera. A Scorsese si vzpomněl na ilustrovanou knížku od Briana Selznicka o sirotkovi, co žije po první světové válce na pařížském nádraží, v hodinách, o něž se stará po tragické smrti svého otce. Čekáte dobrodružství pro děti? Ne tak docela.

Hlavními hrdiny opravdu jsou dvě děti těsně před pubertou, Hugo, jemuž typově dokonale vybraný Asa Butterfield dodává přesnou dávku roztomilosti a dojemnosti, a jeho nová kamarádka, sečtělá nebojácná Isabella. Ale víc než pro děti věkem Scorsese stvořil film pro děti duší, filmové fanoušky, kterým se zachvěje srdce nad příběhem průkopníků, kteří film viděli jako magii schopnou zachytit naše sny. A proto je dokonce i v českých kinech tato 3D podívaná titulkovaná a ne dabovaná.

Do třetího rozměru se Scorsese pustil poprvé a zamiloval si ho. Jeho film je tak opravdu vizuální slastí, malující až s přílišným požitkářstvím do detailu romantickou krásu dávného nádraží, jehož představování se tu věnuje víc než nějaké opravdové dobrodružné akci. Oním Hugovým velkým navíc objevem není odkrytí, co se stalo jeho otci, jakkoliv se kolem toho buduje chvíli falešně slibně napětí. Ale odhalení, kdo je vlastně ten starý mrzutý prodavač hraček, který je na chlapce tak přísný.

V  momentě objevu se roztahaný popisný film o životě postaviček na nádraží zlepší do laskavé lekce z rané filmové historie a dojde na jméno Georges Méliés. Pokud nevíte, kdo to je, Scorsese vám to rád přehledně a názorně vysvětlí. Jeho technicky úchvatný film plný digitálních triků vzdává poctu předchozím inovátorům, mechanickým hračkám a světu iluzí, kde se může stát cokoliv, ačkoliv třeba jen ve snu jedné z postav.

Pozoruhodné, jak Hugo a jeho velký objev ani nevypadá, že ho zadaptoval stejný scénárista jako podvratně zábavného Ranga, i to, že celý film v oparu nostalgie působí spíš, jako kdyby ho natočil pro vánoční publikum Spielberg ve spolupráci s režisérem Amélie z Montmartu Jeunetem. Scorseseho otisk je nejvíc vidět v tom, že vyznává lásku starým filmům, jejich znovuobjevení a uchovávání, tedy něčemu, čemu se sám už léta věnuje.

Jedenáct Hugových nominací na Oscara kromě technické kvality snímku vyjadřuje, jak americká filmová akademie sdílí okouzlení drahými technologiemi i nekomplikovaný sentiment díků minulosti tak zašlé, že si ji představujeme skoro pohádkově.

Hugo, USA 2011, 126 minut. Režie Martin Scorsese, hrají Asa Butterfield, Ben Kingsley, Chloë Grace Moretz, Sacha Baron Cohen, Helen McCrory, Christopher Lee, Emily Mortimer, Frances de la Tour, Richard Griffiths, Jude Law, Ray Winstone. Premiéra 2. 2. 2012.

Hodnocení: 70 %

Další články z rubriky

Komentáře (15)

Datum Autor Nadpis
01. 03. 2012 knevms aW6QO5 <a href="http://ciulylrfvskt.com/">ciulylrfvskt</a> (reakcí: 0)
25. 02. 2012 Micho Not rllaey. I wanted to see the film but it was only playing in 3D here (a State Capitol). I only have normal vision in one eye and cannot watch 3D properly. (reakcí: 0)
17. 02. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
02. 02. 2012 Zuzana2403 Hugo a jeho velký objev (reakcí: 0)
31. 01. 2012 Mlny17 .. (reakcí: 0)
29. 01. 2012 helenadon lídr (reakcí: 0)
28. 01. 2012 pepina . (reakcí: 0)
27. 01. 2012 gambis ... (reakcí: 0)
27. 01. 2012 nikina - (reakcí: 0)
27. 01. 2012 Daniela76 Hugo (reakcí: 1)
27. 01. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
26. 01. 2012 Werushka7 :-) (reakcí: 0)
26. 01. 2012 magic11 - (reakcí: 1)
26. 01. 2012 Anulii ... (reakcí: 0)
26. 01. 2012 AlexandraAlexis :) (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Býk

26. 03. 2017 Horoskop Býk

Pokud máš dlouhodobý spokojený partnerský vztah, neriskuj nějakým úletem s kolegou nebo starým kamarádem. Za to ti to... Celý horoskop

Karta dne

Poslední soud
Velmi brzy již začne nová fáze tvého života, nyní stojíš na pomyslné křižovatce a musíš se rozhodnout, kterým směrem půjdeš. Neváhej, protože uvnitř svého nitra jsi ji...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist