Femina.cz » Magazín » Zábava » Nejlepší komiksové filmy

Nejlepší komiksové filmy

Nejlepší komiksové filmy

Magazín: Zábava | autor: Aneta K. | vydáno 27. 10. 2010

Náš následující výběr se vás pokusí přesvědčit, že když se jich chopí skvělý režisér (nebo režisérka), můžou být komiksové adaptace o superhrdinech optavdu výtečnými filmy!

Zatímco Scott Pilgrim vyrazil do kin bojovat proti zbytku světa, já se vydala zavzpomínat na jiné filmy podle komiksu, které se mi moc líbíly.

5. Hulk

Proč by film o superhrdinovi musel být jenom velkolepá akce nebo rodinné dobrodružství? Ang Lee, protože to je inteligentní režisér (viz Zkrocená hora), se v roce 2003 na slavnou komiksovou předlohu podíval jinak, a vyšlo mu z toho akční psychologické drama o muži, který bojuje s bestií, co se skrývá v něm samém. Bohužel jeho snahu o portrét superschopností jako tíživého prokletí moc lidí neocenilo, takže když se Hulk vrátil do kin o pár let později, vypadal jako další tuctový akčňák. Působivé obrazy tohoto filmu se ztratily, a tím nemyslím jen na svalnatého Erica Banu.

4. X-Men 2

Že se v komiksech dá najít i společenská alegorie, zase ukázal další talentovaný režisér Bryan Singer. Ten, jako gay, z vlastní zkušenosti ví, co je to být jiný a menšina, a to zajímavě posunulo jeho dobrodružství skupiny mutantů, kteří mají jeden gen jinak a kvůli tomu čelí nepřátelství okolí, nepochopení rodičů a zlým vládním plánům na jejich „léčení“. Navíc X-Men umí bavit, nejen hláškami charismatického drsňáka Wolverina, a dokázali jako jedna z mála sérií druhým dílem překonat první. Bohužel, pak Singer X-Meny opustil a ve třetím díle to bylo hodně poznat.

3. Temný rytíř

Pro mě zatím vrcholný film současné režisérské hvězdy Christophera Nolana stvrdil dnešní trend přivést superhrdinské komiksy víc k realističnosti a do temnoty. Nejdepresivnější ale i filmařsky nejgeniálnější blockbuster vypráví vlastně o několika šílených hrdinech a rozkladu společnosti, k níž svádí anarchistický Joker. Odvážně komplikovaný thriller, kde všechny výbuchy nejsou jenom popcornovou zábavou, pod strhující a technicky dokonalou akci vsouvá úvahy o velkých tématech současnosti, jako je strach z terorismu. Plus Heath Ledger tu předvedl, jak moc nám všem bude navždy chybět.

2. Batman se vrací

Možná až tenhle film uvidím znova, přepustím Temnému rytíři jeho místo, ale do té doby mám o kousek radši Batmana, na kterém jsem vyrostla a kterého vzkřísil na přelomu 80. a 90. let Tim Burton. Stejně jako Nolan, i Burton se naplno rozjel v druhém batmanovském dílu, kam pustil odporně smutného vyvržence Tučňáka a schizofrenní sexy Kočičí ženu, hrdiny odkrývající Batmanovy vlastní problémy. Pohádka smíchaná s noční můrou, to je pro mě od té doby ideální atmosféra pro komiksový film.

1. Persepolis

Nejvíc mě ale okouzlil francouzský film nominovaný i přes protest Íránu na Oscara. Sám jako komiks i vypadá, když jeho autorka Marjane Satrapi za pomoci kamaráda vlastně rozhýbala obrázky ze své autobiografické knihy.  V ní se vyrovnávala se svým dětstvím a dospíváním v totalitním Iránu i v cize západní Vídni. S heslem „smích je nejmocnější zbraň“ rozvíjí vyprávění tak smutně srdcervoucí a sebeironicky zábavné zároveň, že se mu nedá odolat, zato se dá lehko dojmout jeho poselstvím o svobodě, které si je třeba vážit.

Další články z rubriky

Komentáře (3)

Datum Autor Nadpis
02. 03. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
18. 06. 2011 doublefantasy Batman Begins a The Dark Knight (reakcí: 0)
09. 04. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Tom Ford Orchid Soleil - EDP 100 ml

Tom Ford Orchid Soleil - EDP 100 ml

Smyslná vůně...

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 28. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Beran

28. 03. 2017 Horoskop Beran

Přijde k tobě zajímavá nabídka, ale ty si nech nějaký čas na rozmyšlenou, než na ni kývneš. Zvaž všechna pro a proti ... Celý horoskop

Karta dne

Královna mečů
Jsi postavená před důležitou konfrontaci, do života ti přichází starší žena, která se nebojí nahlas říct svoji pravdu. Nepřemýšlí nad tím, jestli někoho zraní a bez ob...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Módní policie

TOPlist