Femina.cz » Magazín » Zábava » Recenze: Scott Pilgrim proti zbytku světa

Recenze: Scott Pilgrim proti zbytku světa

Recenze: Scott Pilgrim proti zbytku světa

Magazín: Zábava | autor: Aneta K. | vydáno 18. 10. 2010

Další film podle komiksu, co obsahuje bojová umění a nevyzrálého hlavního hrdinu? Předtím než tuhle novinku odhodíte do koše nezájmu jako další dílko, na kterém můžou ujíždět jen ajťáci a tzv. geekové, zadržte!

Scott Pilgrim sice je poněkud nevyzrálý mladík, který v třiadvaceti nemá práci, pokud za ní nepovažujete hraní v neznámé kapele na basu, a nemá ani pořádný byt a sdílí postel se svým gay kámošem (ve vší počestnosti). A díky tomu, že ho hraje Michael Cera, vypadá jako ještě větší loser než v komiksu. Ano a ten komiks napsal jiný kluk, který určitě hraje hodně starých videoher, protože má hodně volného času. A ještě se to všechno odehrává v Kanadě.

Ale Scott Pilgrim proti zbytku světa je právě o tvrdé cestě k odhodlání přestat být loser a vzít svůj život do svých rukou. A o tom, jak těžké je vyrovnat se ve vztazích se zátěží z minulosti. Ta tu má podobu sedmi zlých ex-přítelů nové Scottovy lásky Ramony. Jestli chce hrdina s dívkou s barevnými vlasy dál chodit, musí všechny přeprat. Jak působivá metafora. Aspoň dokud v druhé půlce ty časté, ač obměňované souboje už neunaví. Dokud tyhle prvky z videoher nepřestanou osvěžovat hlášky Scottových kamarádů, především jeho neodolatelně vtipného spolubydlícího (hraného neodolatelně vtipným Kierenem Culkinem), loajálního a cynického zároveň. A kdy se to vysvětlování, o čem tahle stylová srandička doopravdy je, zvrtne v trochu školometnou lekci.

Ale do té doby Scott válí. Jeho film vypadá mnohem víc cool než on sám. Bryan Lee O’Malley, ten kluk, co napsal komiks, má dost divokou představivost a film navazuje na jeho komiksové ujeté poskoky v čase, absurdní a ironický humor a infantilní originalitu. Teda nejen infantilní.

To, jak se tu používají superrychlé střihy, posouvá filmové vnímání zase někam dál. Režisér Edgar Wright, co má s podobným materiálem zkušenosti díky parodiím Soumrak mrtvých a Jednotka příliš rychlého nasazení, se tu vyřádil. A spolu s Matthew Vaughnem, který režíroval podobný (ale podle mě slabší) hit Kick-Ass, mě ponouká k teorii, že Briti jsou ideální režiséři pro svěží, drzé, zábavné filmy.

Co mě nadchlo:
Kieran Culkin v roli gay kamaráda
výstupy známých herců – zvlášť Brandona Routha a Chrise Evanse
poskoky v čase, spád a celkový hyperaktivní styl
písničky kapely Sex-bob-omb
banda zlých ex-přítelů

Co mě štvalo:
že se energii filmu v druhé půlce vybijou baterky
poučky na konci
Michael Cera v hlavní roli, radši bych tu znovu viděla Aarona Johnsona z Kick-Ass

Hodnocení: 80 %


Scott Pilgrim vs. the World, USA 2010, 112 minut. Režie Edgar Wright, hrají Michael Cera, Mary Elizabeth Winstead, Kieran Culkin, Ellen Wong, Anna Kendrick, Brandon Routh, Jason Schwartzman, Chris Evans. Premiéra 14. 10. 2010.

Aneta K. je studentkou FAMU, má dokonalý přehled a její postřehy ze světa stříbrného plátna jsou vším, jen ne trapnou kulturní rubrikou!

Další články z rubriky

Komentáře (3)

Datum Autor Nadpis
02. 07. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
12. 06. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
18. 04. 2011 stepanecka Tenhle... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Victoria´s Secret Victoria - EDP

Victoria´s Secret Victoria - EDP

Zahalte se do opojné vůně!

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 21. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Blíženec

22. 02. 2017 Horoskop Blíženec

Na chvíli se zastav a zaposlouchej se do svých slov. Neopakuješ velmi často slova, já bych chtěla, ale nejde to, nemů... Celý horoskop

Karta dne

Mág
Žádné otálení, právě nyní nastává magický okamžik k naplnění a uskutečnění všech tvých snů! Nastal čas činů, jsi na cestě splnit tvé životní poslání. Pokud se snad nec...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist