4 největší výmluvy, kterými omlouváme svou nechuť k cvičení. Používáte je taky?

Je to tady! Euforie ze začátku nového roku a snaha změnit svůj život v podobě pravidelného cvičení pomalu upadá. Dodržujete svoje fitness předsevzetí, nebo hledáte důvody, proč to nejde? Tyhle čtyři výmluvy patří mezi nejběžnější!

Ano, ano! Prvního ledna, to se to plánuje a mluví, že? Jenže splnit to je mnohem horší! Podle odborníků převážná většina předsevzetí, které si člověk stanoví, upadne v zapomnění ještě dřív, než ho dotyčný vůbec stihne realizovat. Jste na tom stejně? Taky jste si na Silvestra slibovali, jak budete od následujícího měsíce žít sportem a konečně shodíte nějaké to kilo navíc? Bohužel, pořád se neděje? A co vám v tom brání? Že by tyhle čtyři výmluvy?

1. „Mám málo času“

Jistě, každý chápe, že chodit do zaměstnání, udržovat domácnost v chodu a ještě se starat o své ratolesti je časově náročné. Ty vzácné chvilky, které vám zbydou, chcete využít čistě pro sebe a odpočinout si od toho věčného kolotoče. Na nějakou fyzickou aktivitu vám zkrátka nezbývá ani minuta navíc, že? A přitom byste tolik chtěla! Je tohle i váš případ? Máme pro vás dobrou zprávu a řešení problému zároveň.

Výzkum zveřejněný v americkém časopise Journal of Physiology jasně prokázal, že dvacet minut intenzivního pohybu třikrát týdně má naprosto stejný výsledek, jako cvičení v mírném tempu hodinu denně. Co z toho plyne? Že tolik času si najde každý. Tím pádem i vy! Vždyť jde jen o chvilku třeba v pondělí, ve středu a v pátek! A čím dalším obcházíte svoji vůli?

2. „Nemám žádnou energii“

Znáte to. Ještě o polední pauze jste přesvědčená, že hned jak přijdete z práce domů, sundáte si kostým a lodičky, vklouznete do tepláků a vyrazíte na kolo. Jenže vyřizování telefonů, ty věčné porady a stres? To se prostě nedá! Večer se cítíte jak vyždímaný citron. I na tohle existuje lék! Chce to jen trochu odhodlání.

Každý osobní trenér vám zaručí, že když se přinutíte k nějaké sportovní činnosti, veškerá nechuť odezní po zhruba patnácti minutách. Zázrak? Nikoliv. Po takové době se začínají do těla pomalu vyplavovat endorfiny, tedy hormony štěstí. S nimi se dostaví i radost a dobrý pocit. Nějaká únava? Zmizí jako mávnutím kouzelného proutku! Tak hurá na věc!

článek

3. „Nejdřív musím zhubnout“

Samozřejmě, že to myslíte dobře a chcete šetřit svoje klouby. Taky toužíte nejdříve dosáhnout svojí vysněné váhy a teprve až potom postavu zpevňovat. Myslíte, že tenhle postup je správný? Omyl. Cvičit se dá v každé váhové kategorii!

Výzkum americké univerzity Stanford poukázal na to, že obezita trápí převážnou většinu lidí ne kvůli nedostatku pohybu, ale kvůli přejídání. Podle jejich autorů dokonce jedna obézní žena posiluje průměrně hodinu. Za celý rok! Že by taky čekala s cvičením, až zhubne? A jaká další překážka vám nedá spát?

4. „Nemám na to peníze“

Myslíte, že sport je jen pro zámožné a smysl mají pouze drahá fitcentra? Ale kuš! Internetový průzkum zjistil, že celých 69 procent jedinců permanentky za hříšné peníze v posilovnách stejně nevyužívá a nechá je propadnout. Celé dvě třetiny nadšenců tam sice chodit začnou, ale vzdají to těsně před cílem. Je jiná možnost, jak cvičit a neutrácet? Samozřejmě.

Na internetu kolují názorná videa, jak lze cvičit doma. Ani činky k tomu potřebovat nebudete, bohatě si vystačíte s prázdnými pet lahvemi naplněnými vodou nebo pískem. Investice do švihadla není také nijak závratná a koupě bot na jogging vás také nejspíš nezruinuje. Takže, ani tuhle výmluvu nelze použít k obhajobě! Pořád platí, že není třeba hledat, proč to nejde, ale způsob, jak by to šlo!

A jak to momentálně máte vy? Brání vám nějaká z těchto čtyř výmluv při budování postavy snů? 

Foto zdroj: thinkstockphotos.com

28.1.2015 10:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist