Ženy vs. muži za volantem

Téma, u kterého běsní nejeden muž i žena. Pravda bude někde uprostřed…

V České republice řídí 6 z 10 dospělých. Stejně jako ve většině ostatních zemí, i u nás řídí více muži. Ženy řídí v průměru 4 z 10 aut.

Proč a jak řídíme?

Většina žen řidiček považuje auto za nejpohodlnější a nejrychlejší způsob dopravy.  S pohodlím muži souhlasí, ovšem víc než 60% mužů řízením zároveň relaxuje. Jízdu za volantem si užívá i polovina žen, druhá polovina se však cítí být při řízení ve stresu, a to obzvláště ve městě. Ten samý pocit má jen necelých 20% mužů. To souvisí s faktem, že muži mají obecně ve své vlastní řidičské schopnosti daleko větší důvěru než ženy.

Každý druhý muž si totiž myslí, že pánové jsou lepšími řidiči než dámy. A každá pátá žena s tímto tvrzením souhlasí.

Více než polovina žen si však myslí, že řídí bezpečněji než muži. Každý třetí muž jim v tomto dává za pravdu. Faktem ale zůstává, že ženy poctivěji dodržují dopravní předpisy (nebo je alespoň vědomě neporušují). Z nich 35% tvrdí, že předpisy neporušují nikdy, totéž o sobě tvrdí 20% mužů.

Vzácná shoda se objevuje v názorech na kvalitu českých silnic a dopravního značení. Téměř 90% řidičů i řidiček na současnou situaci nahlíží jako na vážný problém.

Rychlost

40% mužů považuje maximální rychlost na silnicích za příliš nízkou, souhlasí s nimi 25% žen. Zbylé ¾ žen soudí, že současné rychlostní limity jsou vyhovující.

Zajímavé jsou pak i statistiky nehodovosti. Zatímco ženy mají více takových drobných incidentů, jako jsou oděrky nárazníků, na vážných dopravních nehodách se podílejí 4-krát méně než muži. A pouze 11% smrtelných nehod je zaviněno řidičkami. Což je mnohem méně, i když vezmeme do úvahy, že na silnicích je poměr řidičů a řidiček 60:40.

Co všechno v autě děláme

Každá třetí žena si v autě ráda nahlas zpívá. To samé dělá o polovinu méně mužů. Hudbu poslouchá shodně přibližně 40% žen i mužů. Jen necelých 20% žen poslouchá dopravní zpravodajství (to dá rozum, když si zpíváte, tak si do toho přece nenecháte mluvit…), na rozdíl od dvojnásobného počtu mužů.

Pouze 5 ze 100 řidiček je zvyklých při řízení jíst nebo telefonovat bez handsfree. Muži jsou v tomto případě „lepší“, týká se to přibližně 15% z nich.

Kolem 10% žen i mužů se občas ve svém autě věnuje sexu (na to, s jakou oblibou jsou scénky tohoto typu vkládány do všemožných kinematografických počinů, je to až zoufale málo…).

Z průzkumu také vyplývá, že muži přikládají svému autu ve vztahu k ženám větší význam, než je třeba. Téměř 70% pánů si myslí, že muž v pěkném autě spíše přitáhne pozornost ženy. S tímto výrokem souhlasí 60% žen. Tady je ovšem dobré si uvědomit, že je velký rozdíl v tom, co ženy považují za „pěkné auto“. Pro někoho je atraktivní už pouze fakt, že muž vlastní NĚJAKÉ auto – což je nadmíru praktické, to nelze popřít.

Muž a žena spolu

Pokud cestujete s partnerem, vězte, že dvacátý kilometr společné jízdy je rizikovým! Nejčastěji právě kolem tohoto momentu vznikají partnerské hádky. Často totiž ženy chtějí v autě s manželem vyřešit všechno, co v minulých dnech nestihly (třeba kdy se pojede k babičce, co se bude dělat o víkendu, kdy už konečně někdo opraví ty dveře, co se špatně zavíraj…), a využívají toho, že při jízdě autem fakt není kam utéct…

Super tip: Vyzkoušejte testy autoškol

A jaké jsou vaše zkušenosti? Souhlasíte s výsledky? Nebo máte na všechno zcela jiný názor?

„Muži jsou suverénnějšími řidiči, protože řidičky mají méně zkušeností. A málo zkušeností mají ženy kvůli tomu, poněvadž je muži za volant nepouštějí, aby se neukázalo, že řídí lépe.“
Petr Novotný

 

průzkum: TNS AISA
v období: leden – únor 2008

Průzkum byl proveden na objednávku GE Money Bank – Financování, které se vám přizpůsobí

29.4.2008 12:00| autor: Katka

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist